Բռնցքամարտի Հայաստանի երիտասարդական առաջնության արդյունքներով ձեւավորվում է հավաքական, որն սկսելու է նախապատրաստվել մրցաշրջան 2018-ի կարեւոր մեկնարկներին:
Երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Կարեն Աղամալյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում գնահատեց առաջնությունը եւ խոսեց ընթացիկ տարվա ծրագրերի մասին:
«Ուրախացրեց, որ այս առաջնությանը մասնակցեց 142 բռնցքամարտիկ: Վերջին տասնամյակում ես այսպիսի բան չեմ հիշում: Ֆեդերացիան այս անգամ թույլատրել էր մասնակցել բոլորին, անգամ համեմատաբար նոր բացված բռնցքամարտի օջախներին: Սա ողջունելի քայլ է:
Առաջնության մակարդակը նորմալ էր: Շնորհալի տղաներ կային առանձնապես Արթիկից, Լոռիի եւ Շիրակի մարզերից: Ինձ հետաքրքիր էր տեսնել պատանեկան տարիքում աչքի ընկած տղաներին, որոնք արդեն անցնում են երիտասարդական տարիքային խումբ, իսկ այդ երկուսի միջեւ տարբերությունը շատ մեծ է: Հիմա մեր գործը նրանց հետ աշխատելն է:
Պաշտոնական առաջին լուրջ մրցումը Եվրոպայի առաջնությունն է:Սակայն դրան պատրաստվելու երկար ժամանակ չունենք, որովհետեւ այն մեկնարկում է ապրիլի 17-ին՝ Իտալիայում: Այդ առաջնությունը նաեւ պատանեկան օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշար է, որտեղ ուղեգիր տրվելու է միայն քաշային կարգերի չեմպիոններին: Այս տարի նաեւ աշխարհի առաջնություն պետք է լինի, սակայն հայտնի չէ՝ երբ եւ որտեղ: Ավելի հավանական է, որ այն կանցկացվի աշնանը:
Մինչեւ Եվրոպայի առաջնություն, հավաքական հրավիրված տղաները տասը օր կհանգստանան, որից հետո կհավաքվենք Օլիմպավանում: Ինը կամ տասը օր թեթեւ հավաք կանցկացնենք, քանի որ մեկնելու ենք մերձմոսկովյան Նովոգորսկ քաղաք: Մեր թիմի կազմում կլինեն բոլոր չեմպիոնները: Այնտեղ երկու ընկերական հանդիպում կունենանք Ռուսաստանի առաջին եւ Մոսկվայի մարզի հավաքականների հետ: Ես պետք է իմ աչքով բռնցքամարտիկներին ռինգում տեսնեմ եւ միայն այդ ժամանակ կողմնորոշվեմ, թե ովքեր կմասնակցեն Եվրոպայի առաջնությանը: Չեմ ցանկանում Իտալիա տանել, այսպես ասած, մրցակիցներին «նվեր» բռնցքամարտիկների», - ասաց մարզիչը:
Կարեն Աղամալյանը պատանեկան օլիմպիական խաղերում, որտեղ մեկ երկիրը կարող է ներկայացնել առավելագույնը երեք տղա եւ երկու աղջիկ, բռնցքամարտիկներ ունենալու նպատակ ունի, սակայն դեռ ձեռնպահ է մնում խոստումներ տալուց.
«Նոր ձեւավորվող հավաքականում մեծամասնությունը պատանեկանից առաջին անգամ է տեղափոխվել երիտասարդների տարիքային խումբ: Ճիշտ է, հեռվից շատերին ճանաչում եմ, բայց դրսի ռինգում դեռ չեմ տեսել: Մինչեւ իմ աչքով չտեսնեմ, առայժմ ոչինչ ասել չեմ կարող», - ասաց Կարեն Աղամալյանը:

По результатам молодежного чемпионата Армении по боксу формируется сборная, которая начнет готовиться к важным стартам сезона-2018.
Старший тренер Карен Агамалян в беседе с пресс-службой НОКА оценил итоги первенства и рассказал о планах текущего года.
"Порадовало, что в этом первенстве участвовало 142 боксера. За последнее десятилетие я такого не припоминаю. Федерация на этот раз позволила участвовать, даже сравнительно недавно открытым секциям бокса. Этот шаг нужно приветствовать.
Уровень чемпионата нормальный. Были одаренные ребята из Артика, Лорийского и Ширакского марзов. Мне было интересно увидеть парней, отличившихся в юношеском возрасте, которые уже переходят в молодежную возрастную группу. Разница между этими двумя группами очень велика. Сейчас мы должны начать с ними работать.
Первым серьезным официальным соревнованием станет чемпионат Европы. Однако времени на долгую подготовку к нему нет, поскольку турнир стартует 17 апреля в Италии. Соревнование также станет рейтинговым для юношеских Олимпийских игр, путевки достанутся лишь чемпионам весовым категорий. В этом году также должен состояться чемпионат мира, однако пока неизвестно, где и когда. Более вероятно, что турнир пройдет осенью.
До чемпионата Европы приглашенные в сборную ребята отдохнут десять дней, после чего соберемся в Олимпаване. Девять или десять дней проведем легкий сбор, поскольку нам предстоит отправиться в подмосковный Новогорск. В состав нашей команды войдут все чемпионы. Там проведем два товарищеских матча с первой сборной России и сборной Московской области. Я должен своими глазами увидеть боксеров на ринге и только тогда определюсь, кто примет участие в чемпионате Европы. Не желаю везти в Италию, так сказать, "подарок" соперникам", - сказал тренер.
Карен Агамалян планирует иметь боксеров на юношеских Олимпийских играх, где каждая страна может представить максимум трех ребят и двух девушек, однако воздерживается от обещаний.
"В формирующейся сборной большинство впервые перешло их юношеской возрастной категории в молодежную. Верно, издалека я знаю многих, но на международном ринге еще не видел. Пока не увижу своими глазами, ничего сказать не могу", - сказал Карен Агамалян.