Հայկական հոգեբանության ակադեմիան ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության հետ համատեղ հոգեբանական սեմինար է անցկացնում` «Մարզչական գործունեության հոգեբանական ասպեկտների կատարելագործումը» թեմայով: Սեմինարին մասնակցում են տարբեր մարզաձեւերի մարզիչներ:
Հայկական հոգեբանության ակադեմիայի գործադիր տնօրեն Բարեղամ Մնացականյանը նշեց, որ սեմինարը նպատակ ունի զարգացնել սպորտային հոգեբանությունը: Լրացնել այն բացը, որը կխթանի մարզիկների բարձր նվաճումները.
«Մարզիչներն օրվա գերակշիռ մասն անցկացնում են իրենց սաների հետ եւ գիտեն նրանց բոլոր ուժեղ ու թույլ կողմերը: Մարզիչները նաեւ հոգեբանի, ծնողի դեր են կատարում մարզիկի համար: Այդ պատճառով շատ կարեւոր է, որ նրանք հոգեբանորեն վերապատրաստվեն»,- ասաց Բարեղամ Մնացականյանը:
Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Գաբրիել Ղազարյանը նույնպես կարեւորեց այս դասընթացի նշանակությունը.
«Պետք է անկեղծ ասեմ, որ սպորտային հոգեբանի ինստիտուտը մեր երկրում կայացած չէ: Հիմնականում մեր մարզիկների հոգեբանական պատրասվածությամբ նույնպես մարզիչներն են զբաղվում, քանի որ ոչ բոլոր հավաքականներում կան հոգեբաններ»,- նշեց Գաբրիել Ղազարյան:
Սպորտի բարձրագույն նվաճումների քաղաքականության վարչություն պետ Նարինե Շահբազյանը հույս հայտնեց, որ նմանատիպ միջոցառումները շարունակական կլինեն.
«Այսօր մեր մարզիկներից շատերը մրցումների ժամանակ հոգեբանական խնդիր են ունենում: Լինում է այնպիսի պահ, որ մարզիկը ֆիզիկապես պատրաստ է մրցաշարին, բայց հոգեբանորեն տանուլ է տալիս»,- ասաց Նարինե Շահբազյանը:

Тренеры проходят курс психологии
Армянская академия психологии совместно с Министерством спорта и по делам молодежи РА проводит психологический семинар на тему "Усовершенствование психологических аспектов тренерской деятельности". В семинаре участвуют тренеры по различным видам спорта.
Исполнительный директор Армянской академии психологии Барегам Мнацаканян отметил, что семинар имеет цель развить спортивную психологию. Восполнить тот пробел, который стимулирует высшие достижения спортсменов.
"Преобладающую часть дня тренеры проводят со своими воспитанниками и знают все их сильные и слабые стороны. Наставники также выполняют роль психолога и родителя для спортсмена. Поэтому очень важно, чтобы они были психологически обучены", - сказал Барегам Мнацаканян.
Заместитель министра спорта и по делам молодежи Габриел Казарян также придал важное значение этому обучению:
"Должен откровенно сказать, что институт спортивной психологии в нашей стране не состоялся. В основном психологической подготовкой наших спортсменов тоже занимаются тренеры, поскольку не во всех сборных есть психологи", - отметил Габриел Казарян.
Начальник управления политики высших спортивных достижений Нарине Шахбазян выразила надежду, что подобне мероприятия продолжатся:
"Сегодня многие из наших спортсменов во время соревнований испытывают психологические проблемы. Бывает так, что спортсмен физически готов к соревнованию, но психологически проигрывает", - сказала Нарине Шахбазян.