Բասկետբոլի Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների ազգային թիմը մեկնում է Կիպրոս` մասնակցելու Եվրոպայի առաջնությանը: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Խաչատյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց թիմի հավաքը, խոսեց մրցակիցների և ակնկալիքների մասին:
-Նախապատրաստական ի՞նչ փուլ եք անցել մինչ Եվրոպայի առաջնությունը:
-Մինչև 16 տարեկանների Հայաստանի հավաքականը հավաքը սկսել է հունիսի 21-ից և եզրափակում է հուլիսի 10-ին: Այս ընթացքում մի քանի ընկերական հանդիպում ենք անցկացրել ինստիտուտի թիմի հետ:Առավել նախընտրելի կլիներ, եթե կարողանայինք ավելի շատ հանդիպումներ անցկացնեինք:
-Քանի՞ բասկետբոլիստներ մասնակցեցին այս հավաքին, և արդյոք թիմը ձևավորված է միայն հայաստանաբնակ հայերից:
-Այս հավաքականի բոլոր բասկետբոլիստները Հայաստանից են: Սակայն մեկն Արցախից է, մեկը` Արթիկից: Ընդհանուր հավաքին մասնակցում էին 16 բասկետբոլիստներ, սակայն ընտրվեցին 12, ովքեր կմասնակցեն Եվրոպայի առաջնությանը:
-Եվրոպայի առաջնությունում մրցելու եք Անդորրայի, Մոլդովայի և Ալբանիայի թիմերի հետ: Հասցրե՞լ եք ուսումնասիրել մրցակիցներին:
-Ուսումնասիրել ենք այնքան, որքանով, որ նախ տարի են ներկայացել մրցաշարերի: Դիտել ենք նրանց նախորդ տարվա մրցելույթները: Մեզ հայտնի է այն, որ հավաքական թիմերը մարզում են նույն մարզիչները և թիմը կխաղա նույն ոճով: Ակնհայտ է, որ հասակների առումով մենք ավելի բարձրահասակ ենք և դա իսկապես առավելություն է:

Национальная команда Армении по баскетболу до 16-и лет отправляется на Кипр, чтобы принять участие в чемпионате Европы. Главный тренер сборной Вардан Хачатрян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги сбора команды, рассказал о соперниках и ожиданиях.
-Какой подготовительный этап вы прошли до чемпионата Европы?
-Сборная Армении до 16-и лет начала сбор 21-го июня и завершит 10-го июля. За это время мы провели несколько товарищеских встреч с институтской командой. Было бы лучше, если бы мы смогли провести больше встреч.
-Сколько баскетболистов участвовали в сборе, и состоит ли команда только из армян, проживающих в Армении?
-Все баскетболисты этой сборной из Армении. Один из Арцаха, и один из Артика. В целом, в сборе участвовали 16 баскетболистов, однако для участия в чемпионате Европы были выбраны 12 из них.
-На чемпионате Европы вы сыграете с командами Андорры, Молдовы и Албании. Вы успели изучить соперников?
-Изучили настолько, насколько они были представлены на прошлогодних турнирах. Мы смотрели их прошлогодние встречи. Нам известно, что сборные тренируют те же тренеры, и команды будут играть в том же стиле. Очевидно, что мы выше ростом, и это, действительно, преимущество.