Թուրքիայի Սամսուն քաղաքում կայանալու է Ռիոյի Օիլիմպիական խաղերի բռնցքամարտի վարկանիշային մրցաշար:
Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանը հայտարարել էր. «Հաշվի առնելով ներկա պատերազմական վիճակը՝ ակնհայտ է դառնում, որ ես՝ որպես ՀՀ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, թույլ չեմ տա մեր մարզիկներին մասնակցել առաջիկա օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերին, քանի որ դրանք տեղի են ունենալու Թուրքիայում և Ադրբեջանում։ Ամենից կարևորը հայ քաղաքացու կյանքի անվտանգությունն է։ Համոզված եմ,որ հայ մարզասերը մեզ կհասկանա»:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի լրատվական բաժնի հետ զրույցում ՀԱՕԿ նախագհի տեղակալ Դերենիկ Գաբրիելյանը ասաց, որ այդ որոշումը վերանայլվել է:
«Քանի որ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանը Հայաստանում չէ, չեմ կարող ասել այդ որոշումը նախապես համաձայնեցված է եղել թե ոչ: Հայտարարությունից հետո ես անձամբ զրուցել եմ նրա հետ: Գևորգյանը իր մտավախությունն ունի հայ մարզիկների անվտանգության համար, քանի որ Սամսունի մրցաշարին ադրբեջանցի մարզիկներ էլ պետք է մասնակցեն: Նրա դիրքորոշումը կարելի է հասկանալ: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը արդեն հանդիպել է մարզիչների հետ և անձամբ զրուցել է Արթուր Գևորգյանի հետ: Նրանք եկան այն որոշմանը, որ հայ բռնցքամարտիկները կմասնակցեն թուրքական Սամսուն քաղաքում կայանալիք վարկանիշային մրցաշարին: Ցանկանում եմ նշել, որ ՀԱՕԿ նախագահ պարոն Ծառուկյանը այսպիսի հարցերի դեպքում արագ լուծում է գտնում՝ համաձայնացնելով միջազգային ֆեդերացիաների և բարձր ատյանների հետ: Ուրախ եմ, որ կողմերը եկան համաձայնության և խնդիրը լուծված է համարվում: Այժմ մնում է միայն լավ մասնակցություն ունենալ»,- ասաց Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Տեղեկացնենք, որ ՀԱՕԿ նախագհի տեղակալ Դերենիկ Գաբրիելյանը նշանակվել է Սամսուն մեկնող Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավար:

Армянские боксеры примут участие в рейтинговом турнире в Турции
Президент федерации бокса Армении Артур Геворгян сделал следующее заявление: «Учитывая военную ситуацию, очевидно, что я, как президент федерации бокса РА не позволю нашим спортсменам участвовать в предстоящих олимпийских рейтинговых турнирах, поскольку они пройдут в Турции и Азербайджане. Самое главное – безопасность жизни армянских граждан. Уверен, что наши болельщики нас поймут».
Заместитель президента НОК Армении Дереник Габриелян в беседе с пресс-службой Национального олимпийского комитета Армении отметил, что это решение было пересмотрено.
«Поскольку президент федерации бокса Артур Геворгян находится за пределами Армении, не могу сказать было ли это решение заранее согласовано. После сделанного им заявления я лично беседовал с ним. Геворгян беспокоится о безопасности армянских спортсменов, поскольку в турнире в Самсуне участвуют также азербайджанские спортсмены. Его позиция понятна. Президент НОК Армении Гагик Царукян уже встретился с тренерами и лично побеседовал с Артуром Геворгяном. Они пришли к решению, что армянские боксеры примут участие в рейтинговом турнире в турецком городе Самсун. Хочу отметить, что президент НОК Армении господин Царукян всегда находит быстрые решения для подобных вопросов, согласовывая их с международными федерациями и вышестоящими инстанциями. Я рад, что стороны пришли к согласию и считаю вопрос решенным. Теперь остается только достойно выступить»,-отметил Дереник Габриелян.
Отметим, что заместитель президента НОК Армении Дереник Габриелян назначен руководителем спортивной делегации Армении, отправляющейся в Самсун.