Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկեի կարծիքով ՀԱՕԿ-ն իր անցած 25 տարվա ընթացքում ցուցադրել է իր կազմակերպչական ունակությունները և ոգեշնչող նախաձեռնություններ է կատարել սպորտի զարգացման հարցում:
«Ես ուրախ եմ այս երեկո ձեզ հետ միասին այստեղ տոնելու Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հիմնադրման 25-ամյակը: Ես կարծում եմ, որ կազմակերպության առաջընթացի համար, ժամանակակից և պրոֆեսիանլ աշխատատեղ ստեղծելը լավագույն միջոցն է Հայաստանում օլիմպիական շարժման 25-ամյակը տոնելու համար: Բայց կենտրոնի հաջող լինելը կապված է ոչ միայն նախագծված շենքից, այլ դրանում աշխատող մարդկանց որակից և նվիրվածությունից: Նախագահ Ծառուկյան, դուք չպետք է անհանգստանաք՝ ձեր աշխատակազմը պրոֆեսիոնալ է և ունի բավականաչափ աշխատանքային էթիկա, որ մրցակցի օլիմպիական շարժման ցանկացած կազմակերպության հետ: Սպորտը երկար ժամանակ եղել է անկախության միջոց անհատների համար հասարկությունում, երկրների համար՝ համաշխարհային հանրության մեջ: Հայաստանում սպորտը անկախ լինելու միջոց է, ինչպես ազատ լինելու ճանապարհ: Դրա լավագույն օրինակը՝ հենց ինքը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն է: 25 տարի առաջ դուք անկախացած և 25 տարի առաջ ստեղծվեց ՀԱՕԿ-ը, որը ՄՕԿ-ի կողմից ճանաչվեց 3 տարի անց: Սպորտը դիտարկվում է անմիջական միջոց ճանաչելու ժամանակակից Հայաստանը, միջոց, ինչպես մարզիկների, այնպես էլ պետության համար ազատ լինելու: Սպորտային ավանդույթները շարունակվում են մինչ այսօր, որոնք ապացուցում են Օլիմպիական խաղերում ձեր արդյունքերը: 2008-ին Պեկինում և 2012-ին Լոնդում դուք ցուցադրեցիդ ձեր սերը սպորտի նկատմամբ, որն այնքան մեծ է, որքան աշխարհի ցանկացած այլ վայրում: Եվրոպական խաղերի անցկացման հետ կապված հայ մարզիկները ունեն նոր հարթակ, իրենց սերը դեպի սպորտն արտահայտելու համար և նոր հանդիսատես՝ ակնատես դարձնելու և ոգեշնչելու համար: Նախագահ Գագրիկ Ծառուկյանի հետ աշխատելը և բանակցելը շատ հաճելի է և հեշտ: Նա միշտ ճշմարտության կողմնակիցն է: Իսկ որոշում կայացնելիս երբեք վեր չի դասել սեփական շահերը: Այսպիսի գործիչները միշտ հարգանք են վայելում միջազգային ասպարեզում և օլիմպիական ընտանիքում: Անցած 25 տարվա ընթացքում ՀԱՕԿ-ը դարձել է ԵՕԿ-ի արժանավոր անդամը: Ձեր անցած ճանապարհի ընթացքում դուք ցուցադրել եք ձեր կազմակերպության կազմակերպչական ունակությունները և ոգեշնչող նախաձեռնությունները սպորտի զարգացման հարցում: Աջակցել ձեզ շարունակել այս ճանապարհը՝ հանդիսանում է ԵՕԿ-ի առաքելությունը: Անհամբերությամբ սպասում եմ, թե ինչ է ապագան նախապատրաստել ձեզ համար, գալիք 25 տարիների համար»,-ասաց ԵՕԿ նախագահ Պատրիկ Հիկեն:

По мнению президента Европейского олимпийского комитета Патрика Хикки, НОК РА за прошедшие 25 лет показал свои организаторские способности и проявлял воодушевляющие инициативы в вопросах развития спорта.
«Я рад сегодня праздновать здесь с вами 25-летие основания Национального олимпийского комитета Армении. Я думаю, что для развития организации, создание современных и професиональных рабочих мест – лучший способ для празднования 25-летия олимпийского движения в Армении. Успех центра заявисит не только от спроектированного здания, но и от качества и преданности работающих в нем людей. Господин Царукян, у вас нет повода для беспокойства, ваши сотрудники профессиональны и обладают достаточной рабочей этикой, чтобы конкурировать с любой организацией олимпийского движения. Спорт долгое время являлся способом независимости для личностей в обществе, и для стран – в мировом сообществе. В Армении спорт – это способ быть независимым, а также путь к свободе. Лучшим примером этому служит сам Национальный олимпийский комитет Армении. 25 лет назад вы стали независимы, и 25 лет назад был создан НОК РА, который был признан со стороны МОК спустя 3 года. Спорт является непосредственным средством узнавания современной Армении, способом, как для спортсменов, так и для государств быть независимыми. Спортивные традиции продолжаются по сей день, о чем свидетельствуют ваши результаты на Олимпийских играх. В 2008-ом в Пекине и в 2012-ом в Лондоне вы показали свою любовь к спорту, которая так же велика, как и в любой части мира. С проведением Европейских игр, армянские спортсмены получили новую площадку, чтобы проявить свою любовь к спорту, и новых зрителей, которые смогут воодушевляться, наблюдая за их выступлениями. Работать и вести переговоры с президентом Гагиком Царукяном очень приятно и легко. Он всегда на стороне правды, а принимая решения никогда не ставит выше собственные интересы. Такие деятели всегда пользуются уважением на международной арене и в олимпийской семье. За прошедшие 25 лет НОК РА стал достойным членом ЕОК. За эти годы вы показали ваши организационные способности и воодушевляющие инициативы в вопросах развития спорта. Миссия ЕОК заключается в том, чтобы помочь вам продолжить этот путь. С нетерпением жду, что приготовило вам будущее на следующие 25 лет»,- отметил президент ЕОК Патрик Хикки.