Մեկնարկում է շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց 76-րդ և կանանց 71-րդ առաջնությունները:
Տղամարդկանց մրցաշարին մասնակցում են 12 շախմատիստ: Հայաստանի չեմպիոնի տիտղոսի համար կպայքարեն՝ Տիգրան Պետրոսյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Արման Փաշիկյանը, Սամվել Տեր-Սահակյանը, Զավեն Անդրիասյանը, Հովհաննես Գաբուզյանը, Հովիկ Հայրապետյանը, Մանուել Պետրոսյանը, Լևոն Բաբուջյանը, Արման Միքայելյանը, Նորայր Թորոսյանը և Հայաստանի գործող չեմպիոն Կարեն Գրիգորյանը:
Կանանց առաջնությանը կմրցեն 10 շախմատիստ՝ Մանե Ադամյան, Սոնա Ասատրյան, Արմինե Բաբայան, Սուսաննա Գաբոյան, Նարինե Գասպարյան, Մարիա Գևորգյան, Սիրանուշ Ղուկասյան Արփինե Գրիգորյան, Աննա Հայրապետյան, Աննա Սարգսյան:
Հայաստանի առաջնությունը մեկնարկում է հունվարի 11-ին և կեզրափակվի հունվարի 23-ին: Առաջին տուրը կկայանա հունվարի 12-ին ժամը 16:00-ին:

Стартует чемпионат Армении по шахматам
В мужском чемпионате принимают участие 12 шахматистов. За звание чемпиона Армении поборются: Тигран Петросян, Роберт Оганесян, Арман Пашикян, Самвел Тер-Саакян, Завен Андриасян, Оганес Габузян, Овик Айрапетян, Мануэл Петросян, Левон Бабуджян, Арман Микаелян, Норайр Торосян и действующий чемпион Армении Карен Григорян.
В чемпионате среди женщин звание чемпиона оспорят 10 шахматисток: Мане Адамян, Сона Асатрян, Армине Бабаян, Сусанна Габоян, Нарине Гаспарян, Мария Геворгян, Сирануш Гукасян, Арпине Григорян, Анна Айрапетян и Анна Саркисян.
Чемпионат Армении стартует 12-го и завершится 23-го января. Первый тур состоится 12-го января в 16:00.