Արմեն Մելիքյան. Հաղթանակս նվիրում եմ հայ ժողովրդին
Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում անցկացված հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի մինչև 23 տարեկանների առաջնությունում ոսկե մեդալ նվաճած Արմեն Մելիքյանը (60 կգ) հայրենիք վերադառնալուց հետո ՀԱՕԿ լրատվականի հետ ճեպազրույցում պատմել է տպավորությունների մասին:
«Հաղթանակս նվիրում եմ հայ ժողովրդին։ Շատ գոհ եմ իմ մարզիչներից և շնորհակալ եմ Աստծուն հաղթանակիս համար։ Եզրափակիչ գոտեմարտը մի քիչ բարդ ընթացավ, քանի որ արդեն վնասվածք ունեի, իսկ մրցակիցս գլխով շատ էր հարվածում՝ արյուն էր գալիս, մի պահ անգամ չէի կարողանում նորմալ շնչել։ Այս հաղթանակից հետո պետք է առաջ շարժվել: Կան Օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարեր, որտեղ պետք է ձգտեմ դառնալ մեդալակիր և վարկանիշ նվաճել»,- նշեց ըմբիշը:
Հիշեցնենք, որ Բուդապեշտում Արմեն Մելիքյանը տարել էր 4 հաղթանակ: Եզրափակիչի ճանապարհին հայ ըմբիշը ոչ մի միավոր չէր տվել մրցակիցներին, իսկ նոյեմբերի 3-ին կայացած վճռորոշ գոտեմարտում 11:7 հաշվով հաղթել էր Ղրղզստանի ներկայացուցիչ Ժոլաման Շարշենբեկովին:
Արմեն Մելիքյանը պայքարը սկսել էր նոյեմբերի 2-ին և եզրափակիչի ճանապարհին հաղթել էր բուլղարացի Մարտին Վելևին (8։0), իրանցի Մեհդի Մոհսենին (4։0) ու հունգարացի Կրիստիան Կեչսկեմետիին (5։0):
Հայաստանի թիմը Մ-23 ԱԱ-ում ելույթն ավարտել էր 1 ոսկե և մեկ բրոնզե մեդալով: Նոյեմբերի 2-ին բրոնզե մեդալակիր էր դարձել Դավիթ Օվասապյանը (130 կգ):
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի Մ-23 հավաքականի կազմում Բուդապեշտում հանդես եկան նաև Նորայր Հախոյանը (55 կգ), Հայկ Մելիքյանը (67 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ), Հրանտ Կալաչյանը (72 կգ), Վահե Պողոսյանը (77 կգ), Արման Վարդումյանը (82 կգ) և Ալբերտ Եղիկյանը (87 կգ), որոնք մեդալ չնվաճեցին: Նորայր Հախոյանը և Արման Վարդումյանը պարտվել էին բրոնզե մեդալի համար գոտեմարտում:

Armen Melikyan (60 kg) who had won a gold medal at the U23 Senior World Greco-Roman Wrestling Championship in Budapest, Hungary, after returning home shared his impressions with the ANOC press service in a briefing.
“I dedicate my victory to the Armenian people. I’m very pleased with my coaches and thank God for my win. The final bout was a little hard because I had already an injury and my rival was beating me much. I was bleeding and there was a moment when I could hardly breathe. I need to go ahead after this victory. There are Olympic qualifiers where I must win a medal and qualification,” the wrestler said.
In Budapest Armen Melikyan had had 4 victories. On his way to the final he had conceded no point to the rivals and on 3 November had won 11:7 Kyrgyzstan’s Zholaman Sharshenbekov in a decisive bout.
Armen Melikyan had started the competition on 2 November and on his way to the final had won Bulgarian Martin Velev (8:0), Iranian Mehdi Mohsen (4:0) and Hungarian Krisztian Keckemeti (5:0).
The Armenia Greco-Roman wrestling team had ended its performance in the World Championship with one gold and one bronze medal. On 2 November Davit Ovasapyan (130 kg) had become a bronze medalist.
Other members of the Armenia U23 Greco-Roman wrestling team Norayr Hakhoyan (55 kg), Hayk Melikyan (67 kg), Slavik Galstyan (63 kg), Hrant Kalachyan (72 kg), Vahe Poghosyan (77 kg) and Albert Yeghikyan (87 kg) had failed to win medals in Budapest. Norayr Hakhoyan and Arman Vardumyan had suffered defeat in a bout for a bronze medal.