Արմեն Մելիքյան. Հաղթանակս նվիրում եմ հայ ժողովրդին
Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում անցկացված հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի մինչև 23 տարեկանների առաջնությունում ոսկե մեդալ նվաճած Արմեն Մելիքյանը (60 կգ) հայրենիք վերադառնալուց հետո ՀԱՕԿ լրատվականի հետ ճեպազրույցում պատմել է տպավորությունների մասին:
«Հաղթանակս նվիրում եմ հայ ժողովրդին։ Շատ գոհ եմ իմ մարզիչներից և շնորհակալ եմ Աստծուն հաղթանակիս համար։ Եզրափակիչ գոտեմարտը մի քիչ բարդ ընթացավ, քանի որ արդեն վնասվածք ունեի, իսկ մրցակիցս գլխով շատ էր հարվածում՝ արյուն էր գալիս, մի պահ անգամ չէի կարողանում նորմալ շնչել։ Այս հաղթանակից հետո պետք է առաջ շարժվել: Կան Օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարեր, որտեղ պետք է ձգտեմ դառնալ մեդալակիր և վարկանիշ նվաճել»,- նշեց ըմբիշը:
Հիշեցնենք, որ Բուդապեշտում Արմեն Մելիքյանը տարել էր 4 հաղթանակ: Եզրափակիչի ճանապարհին հայ ըմբիշը ոչ մի միավոր չէր տվել մրցակիցներին, իսկ նոյեմբերի 3-ին կայացած վճռորոշ գոտեմարտում 11:7 հաշվով հաղթել էր Ղրղզստանի ներկայացուցիչ Ժոլաման Շարշենբեկովին:
Արմեն Մելիքյանը պայքարը սկսել էր նոյեմբերի 2-ին և եզրափակիչի ճանապարհին հաղթել էր բուլղարացի Մարտին Վելևին (8։0), իրանցի Մեհդի Մոհսենին (4։0) ու հունգարացի Կրիստիան Կեչսկեմետիին (5։0):
Հայաստանի թիմը Մ-23 ԱԱ-ում ելույթն ավարտել էր 1 ոսկե և մեկ բրոնզե մեդալով: Նոյեմբերի 2-ին բրոնզե մեդալակիր էր դարձել Դավիթ Օվասապյանը (130 կգ):
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի Մ-23 հավաքականի կազմում Բուդապեշտում հանդես եկան նաև Նորայր Հախոյանը (55 կգ), Հայկ Մելիքյանը (67 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ), Հրանտ Կալաչյանը (72 կգ), Վահե Պողոսյանը (77 կգ), Արման Վարդումյանը (82 կգ) և Ալբերտ Եղիկյանը (87 կգ), որոնք մեդալ չնվաճեցին: Նորայր Հախոյանը և Արման Վարդումյանը պարտվել էին բրոնզե մեդալի համար գոտեմարտում:

Завоевавший золотую медаль на прошедшем в столице Венгрии Будапеште чемпионате мира по греко-римской борьбе до 23-х лет Армен Меликян (60 кг) после возвращения на родину рассказал о своих впечатлениях на брифинге с пресс-службой НОК Армении.
«Я посвящаю свою победу армянскому народу. Я очень доволен своими тренерами и благодарен Богу за свою победу. Финальный поединок получился немного сложным, поскольку у меня уже была травма, а мой соперник много бил головой, шла кровь, в какой-то момент я даже не мог нормально дышать. После этой победы надо двигаться вперед. Есть олимпийские рейтинговые турниры, где я должен стремиться стать медалистом и завоевать рейтинг», - отметил борец.
Напомним, что в Будапеште Армен Меликян одержал 4 победы. На пути к финалу армянский борец не отдал ни одного очка соперникам, а 3-го ноября в решающем поединке одержал победу над представителем Кыргызстана Жоламаном Шаршенбековым со счетом 11:7.
Армен Меликян вступил в борьбу 2-го ноября и на пути к финалу одержал победы над болгарином Мартином Велевым (8:0), иранцем Мехди Мохсеном (4:0) и венгром Кристианом Кецскемети (5:0).
Команда Армении до 23-х лет завершила свои выступления на ЧМ с 1 золотой и 1 бронзовой медалями. 2-го ноября бронзовым медалистом стал Давид Овасапян (130 кг).
В составе сборной Армении по греко-римской борьбе до 23-х лет на ЧМ выступили также Норайр Ахоян (55 кг), Айк Меликян (67 кг), Славик Галстян (63 кг), Грант Калачян (72 кг), Ваге Погосян (77 кг), Арман Вардумян (82 кг) и Альберт Егикян (87 кг), которые медалей не завоевали. Норайр Ахоян и Арман Вардумян потерпели поражение в поединках за бронзовую медаль.