Ֆերենց Ջյարմատին՝ Ստեփան Սարգսյանի անվան ազատ ոճի ըմբշամարտի միջազգային մրցաշարի պատվիրակն է: Նրան նշանակել է ըմբշամարտի համաշխարհային միությունը (UWW): Ռումինացի պատվիրակը մի քանի ժամ է Հայաստանում, բայց հասցրել է հիանալ Երեւանի գեղեցկությամբ եւ մարդկանց հյուրընկալությամբ:
Ֆերենց Ջյարմատին հանդիպեց ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ, այնուհետեւ ուղեւորվեց մրցավայր՝ Վանաձոր:
«Առաջին անգամ եմ գործուղվել Ստեփան Սարգսյանի անվան միջազգային մրցաշար: Բավականին ուժեղ մրցաշար է եւ նշանակալի դեր ունի Հայաստանում ըմբշամարտի զարգացման գործում: Չէ՞ որ ըմբշամարտը ձեր երկրում համար մեկ մարզաձեւն է:
Հայ ըմբիշներն աշխարհում ուժեղագույններից են: Դրա վառ ապացույցն օլիմպիական խաղերում, աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում նրանց նվաճած մեդալներն են: Երբ գորգում հայ ըմբիշ եմ տեսնում, ասում եմ՝ նա է հաղթողը»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Ֆերենց Ջյարմատին:
Ստեփան Սարգսյանի անվան միջազգային մրցաշարը կկայանա հոկտեմբերի 6-8-ը Վանաձորում: Վաղը մրցումային առաջին օրն է:

Ференц Джярмати является делегатом международного турнира по вольной борьбе имени Степана Саргсяна. Он назначен Объединенным миром борьбы (UWW). Румынский делегат в Армении всего несколько часов, но уже успел восхититься красотой Еревана и гостеприимством людей.
Ференц Джярмати встретился с генеральным секретарем НОКА, министром спорта и молодежи РА Грачья Ростомяном, а затем направился на место проведения соревнования в Ванадзор.
"Я впервые командирован на международный турнир имени Степана Саргсяна. Довольно сильный турнир, имеющий важную роль в деле развития борьбы в Армении. Ведь борьба в ващей стране вид спорта номер один.
Армянские борцы одни из сильнейших в мире. Ярким доказательством этому являются медали, завоеванные ими на Олимпийских играх, чемпионатах мира и Европы. Когда вижу на ковре армянского борца, говорю, что он победитель", - сказал Ференц Джярмати в беседе с пресс-службой НОКА.
Международный турнир имени Степана Саргсян пройдет с 6 по 8 октября. Завтра состоится первый день соревнований.