Այս օրերին մասնավոր այցով Հայաստանում էր խորհրդային ճանաչված աթլետ, հեռացատկի աշխարհի կրկնակի ռեկորդակիր, օլիմպիական խաղերի կրկնակի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանը:
Լեգենդար մարզիկը եկել էր հեռացատկի Եվրոպայի ռեկորդակիր Ռոբերտ Էմմիյանի հրավերով, որի՝ 1987 թվականին Ծաղկաձորում սահմանած ռեկորդը (8 մ, 86 սմ), մինչեւ այժմ Եվրոպայում գերազանցված չէ: Աշխարհում այս արդյունքը դեռ չորրորդն է: Այս տարի Էմմիյանի ռեկորդային ցատկի 30-ամյակն է, եւ այդ կապակցությամբ մարզիկի հայրենիք Գյումրիում կայացավ նրա անվան միջազգային մրցաշար: Պատվավոր հյուր էր նաեւ Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանը, որը հաջորդ տարի պատրաստվում է նշել 80-ամյակը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանն ասաց, որ Հայաստանի հետ իրեն վաղեմի հարաբերություններն են կապում: Նրա հայրը՝ պրոֆեսոր Արամ Տեր-Հովհաննիսյանը, մարզական մանկավարժության հիմնադիրներից է:
«1945 թվականին, երբ ես 7 տարեկան էի, մենք Երեւան եկանք,- հիշում է Իգոր Արամովիչը:-Հայրս այստեղ էր աշխատում, Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտի թեթեւ աթլետիկայի ամբիոնի վարիչն էր, ինչպես նաեւ հանրապետության հավաքականի գլխավոր մարզիչը: Ավելի ուշ Մոսկվա տեղափոխվեցինք, որտեղ հայրս շարունակեց գիտությամբ զբաղվել, իսկ ես սկսեցի մարզվել»:
Աշխարհի ռեկորդներից մեկը (8 մ 31 սմ) Իգոր Արամովիչը սահմանել է 1962 թվականին Երեւանում: Իսկ վեց տարի անց Տեր-Հովհաննիսյանը Լենինականում ցատկել է 8 մ 28 սմ (չորրորդ արդյունքը կարիերայի ընթացքում):
Լեգենդար մարզիկը լավագույն արդյունքը ցույց է տվել 1967 թվականին Մեքսիկայում (8 մ 35 սմ): Ի դեպ, 1967 թվականից Եվրոպայի ձմեռային ռեկորդը պատկանում էր հենց Տեր-Հովհաննիսյանին, որը 1986-ին Մոսկվայում գերազանցեց Ռոբերտ Էմմիյանը: Այնպես որ, աթլետիկայի այս մրցաձեւում հայերն արդեն հիսուն տարի իրենց ձեռքում են պահում մայրցամաքի բարձրագույն նվաճումը:
«Հաջորդ տարի կլրանա 80-ամյակս: Ինձ շատ լավ եմ զգում: Աղջիկս՝ Մարիան, եւս հեռացատկով է զբաղվում, չնայած վերջերս ոլորել է ոտքը եւ առայժմ չի մարզվում: Հենց որ ցատկի 6 մ 50 սմ, կսկսի հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո»,- ժպիտով խոստացավ Տեր-Հովհաննիսյանը:

В эти дни в Армении с частным визитом находился знаменитый советский атлет, двукратный рекордсмен мира в прыжках в длину, двукратный бронзовый призёр Олимпийских игр, трехкратный чемпион Европы Игорь Тер-Ованесян.
Легендарный спортсмен приехал в нашу страну по приглашению рекордсмена Европы по прыжкам в длину Роберта Эммияна, чей рекорд (8 м 86 см), установленный в 1987 году в Цахкадзоре, до сих пор в Европе не превзойден. В мире этот результат пока остается четвертым. В этом году рекордному прыжку Эммияна исполнилось 30 лет, и в связи с этим на родине спортсмена в Гюмри состоялся международный турнир его имени. Среди почетных гостей оказался и Игорь Арамович, который в следующем году собирается отметить свое 80-летие.
В беседе с пресс-службой НОКА Игорь Тер-Ованесян рассказал, что с Арменией его связывают давние отношения. Его отец – профессор Арам Тер-Ованесян – является одним из основоположников спортивной педагогики.
"В 1945 году, когда мне было 7 лет, мы оказались в Ереване, - вспомнил Игорь Арамович. – Отец работал здесь, будучи заведующим кафедрой легкой атлетики Государственного института физической культуры и спорта Армении и главным тренером республиканской сборной. Позже мы переехали в Москву, где отец продолжил заниматься наукой, а я начал тренироваться".
Один из своих мировых рекордов (8 м 31 см) Игорь Арамович установил в 1962 году в Ереване. А спустя 6 лет Тер-Ованесян прыгнул на 8 м 28 см в Ленинакане (четвертый результат за карьеру).
Свой лучший прыжок легендарный спортсмен совершил в 1967 году в Мексике (8 м 35 см). Кстати, зимний рекорд Европы с 1967 года принадлежал именно Тер-Ованесяну. Эммиян превзошел его в 1986 году в Москве. Так что, в этой атлетической дисциплине армяне удерживают континентальное достижение уже ровно 50 лет.
"В следующем году мне стукнет 80 лет. Чувствую себя очень хорошо. Моя дочь Мария тоже прыгает в длину, хотя недавно подвернула ногу и сейчас пока не тренируется. Как только прыгнет 6 м 50 см, начнет выступать за Армению", - с улыбкой пообещал Тер-Ованесян.