Նոյեմբերին մեկնարկելու է 2021 թվականի Եվրոպայի առաջնության նախընտրական առաջին փուլը, որին մասնակցելու է նաեւ Հայաստանի ազգային հավաքականը: Նախընտրական B ենթախմբում մեր ընտրանին կմեկնարկի նոյեմբերի 23-ին՝ արտագնա խաղում մրցելով Ալբանիայի ընտրանու հետ: Երեք օր անց՝ նոյեմբերի 26-ին, հայ բասկետբոլիստները սեփական հարկի տակ կընդունեն դանիացիներին:
Պատասխան Հայաստան-Ալբանիա եւ Դանիա-Հայաստան խաղերը, համապատասխանաբար, կկայանան 2018 թ. փետրվարի 25-ին եւ հունիսի 28-ին: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի մամուլի ծառայությունը:
Եվրոպայի առաջնության նախընտրական փուլին մասնակցում են ինը հավաքականներ, որոնք ընդգրկված են երեք ենթախմբում: Հաջորդ փուլի ուղեգիր են նվաճելու ենթախմբերում առաջին հորիզոնականները գրաված թիմերը եւ երկրորդ տեղում հայտնված թիմերի շարքում լավագույն ցուցանիշն ունեցող հավաքականը:

ЧЕ: Первым соперником национальной сборной Армении по баскетболу станет Албания
В ноябре стартует первый предварительный этап чемпионата Европы 2021 года, в котором будет участвовать также национальная сборная Армении. В предварительной подгруппе "В" наша сборная стартует 23 ноября выездной игрой со сборной Албании. Три дня спустя, 26 ноября, армянские баскетболисты на своей площадке примут датчан.
Ответные матчи Армения – Албания и Дания – Армения состоятся, соответственно, 25 февраля и 28 июня 2018 года. Об этом сообщает пресс-служба Федерации баскетбола Армении.
В предварительном этапе чемпионата Европы участвуют девять сборных, которые включены в три подгруппы. Путевки в следующий раунд завоюют команды, занявшие первые места в подгруппах, а также сборные с лучшими показателями среди команд, ставших вторыми.