Դավիթ Թորոսյան. Ցանկանում եմ` Բաչկովն աշխարհի չեմպիոն դառնա
Օգոստոսի 5-ից 17-ը բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականը, գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանի ղեկավարությամբ Օլիմպավանում ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում: Օգոստոսի 25-ից սեպտեմբերի 2-ը Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում կանցկացվի աշխարհի առաջնությունը:
«Համբուրգում երկու մասնակից կունենանք` Կարեն Տոնականյանը (60 կգ) եւ Եվրոպայի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովը (64 կգ): Նրանք այդ իրավունքը նվաճել են Խարկովում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում: Հավաքներին ընդլայնված կազմով ենք մասնակցում, ներգրավված են մոտ 25 բռնցքամարտիկներ, այդ թվում երկու աղջիկներ` Անուշ Գրիգորյանն ու Անժելիկա Ստեփանյանը: Երկուսն էլ հանդես են գալիս 52 կգ քաշային կարգում, Անժելիկան` պատանիների տարիքային խմբում:
Գոհ եմ բռնցքամարտիկների մարզումներից: Նրանց հաջողվել է լավ մարզավիճակ ձեռք բերել: Հովհաննես Բաչկովը բարդ մրցաշար է անցկացրել Խարկովում, կարծում եմ՝ Համբուրգից առաջ կարողացել է լիարժեքորեն վերականգնվել: Շատ կցանկանամ Բաչկովն աշխարհի չեմպիոն դառնա:
Պայմաններն Օլիմպավանում ուղղակի հրաշալի են: Աշխատում ենք տեխնիկատակտիկական գործողությունների վրա: Կարելի է ասել` ռինգից չենք հեռանում: Համբուրգ կմեկնենք օգոստոսի 21-ին: Կաշխատենք արժանի կերպով ներկայացնել մեր երկիրը միջազգային ասպարեզում»,-ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց մարզիչը:

Давид Торосян: Хочу, чтобы Бачков стал чемпионом мира
С 5 по 17 августа сборная Армении по боксу проводит учебно-тренировочный сбор в Олимпаване под руководством главного тренера Давида Торосяна. С 25 августа по 2 сентября в немецком Гамбурге пройдет чемпионат мира.
"В Гамбурге у нас будет два участника – Карен Тонаканян (60 кг) и чемпион Европы Оганес Бачков (64 кг), - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Давид Торосян. – Они завоевали это право по итогам первенства Европы в Харькове. На сборах работаем расширенным составом, участвуют до 25 боксеров, в том числе две девушки – Ануш Григорян  и Анжелика Степанян. Обе выступают в весовой категории 52 кг, Анжелика – в юношеской возрастой категории.
Я доволен тем, как ребята тренируются. Им удалось набрать хорошую спортивную форму. Оганес Бачков провел трудный турнир в Харькове, надеюсь, что он сумел полноценно восстановиться перед Гамбургом. Очень хочу, чтобы Бачков стал чемпионом мира.
Условия в Олимпаване просто отличные. Работа идет над технико-тактическими действиями. Можно сказать, не сходим с ринга. В Гамбург отправимся 21 августа. Постараемся достойно представить нашу страну на международной арене", - сказал наставник.