Հայաստանի ուսանող մարզիկներն օգոստոսի 19-30-ը Թայվանի Թայբեյ քաղաքում կմասնակցեն ամառային համաշխարհային ուսանողական խաղերին: Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի փոխնախագահ, գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Ստեփանյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ մեր երկիրը ներկայացուցիչ կունենա յոթ մարզաձեւում՝ ծանրամարտ, թաեքվանդո, ձյուդո, մարմնամարզություն, ջրացատկ, ուշու եւ սուսերամարտ.
«Թայբեյում հայ մարզիկները հանդես կգան Հայաստանի ավանդական մարզաձեւերում: Կմասնակցեն մեր ուժեղագույն մարզիկները, որոնք նաեւ ուսանող են, կամ նոր են ավարտել ԲՈւՀ-ը: Բոլորը տվյալ մարզաձեւերի հավաքական թիմերի անդամներ են: Մեծ արդյունքներ ենք ակնկալում: Աստված տա՝ նրանց նաեւ մարզական բախտը ժպտա:
Հայաստանը բազմիցս մասնակցել է Ունիվերսիադաներին եւ լավ արդյունքներ գրանցել: Այս տարի մոտ 23 մարզիկ եւ մարզիչ կմեկնի մրցավայր:
Ուսանողական խաղերն ուժեղ մրցաշար է: Մասնակից երկրների ու մարզիկների քանակով, մրցաշարի մակարդակով Ունիվերսիադան Օլիմպիական խաղերից հետո, ամենամեծ մարզական միջոցառումն է:
Բոլոր երկրները ներկայացնում են իրենց լավագույն մարզիկներին, իհարկե, եթե ուսանող են: Այս մրցումներին մասնակցում են օլիմպիական խաղերի, աշխարհի եւ մայրցամաքների առաջնությունների չեմիպիոններ եւ մրցանակակիրներ»,- ասաց Ռազմիկ Ստեփանյանը:

С 19 по 30 августа армянские спортсмены-студенты примут участие во Всемирных летних студенческих играх. Вице-президент и исполнительный директор Студенческой спортивной федерации Армении Размик Степанян в беседе с пресс-службой НОКА отметил, что наша страна будет иметь представителей в семи видах спорта: тяжелая атлетика, тхэквондо, дзюдо, спортивная гимнастика, прыжки в воду, ушу и фехтование.
"В Тайбэе армянские спортсмены выступят в традиционных для Армении видах спорта. Выступят наши сильнейшие спортсмены-студенты, или только завершившие вуз. Все они являются членами сборной Армении в данных спортивных дисциплинах. Ожидаем больших результатов. Бог даст, им также улыбнется спортивное счастье.
Армения многократно участвовала в Универсиадах и достигла хороших результатов. В этом году на соревнования отправятся около 23 спортсменов и тренеров.
Студенческие игры - серьезное спортивное мероприятие. По своему уровню, количеству стран-участниц и спортсменов, Универсиада является самым масштабным спортивным мероприятием после Олимпийских игр.