Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանն այսօր կայացել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի հաշվետու-ընտրական կոնֆերանսը, որը վարել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Մինչ կոնֆերանսի աշխատանքներն սկսելը ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են անցած չորս տարիների ընթացքում կյանքից հեռացած իրենց գործընկերների՝ Աշոտ Անաստասյանի, Գագիկ Հովհաննիսյանի, Ստեփան Ավագյանի, Արմեն Նիկողոսյանի, Էդուարդ Մնացականյանի, Հովհաննես Դանիելյանի, Ռոբերտ Բունիաթյանի և Ալբերտ Արուտյունովի հիշատակը:
Օրակարգի շրջանակներում կոնֆերանսն ամփոփել է հաշվետու ժամանակահատվածում՝ 2013-2017 թվականներին, ֆեդերացիայի կատարած աշխատանքները, նախանշել հետագա անելիքները, ինչպես նաև լսել վերստուգիչ հանձնաժողովի հաշվետվությունը և անցկացրել ֆեդերացիայի նախագահի ու նախագահության կազմի ընտրություններ: Քննարկվել են նաև ընթացիկ հարցեր:
Հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները ներկայացրել է ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանը: Քննարկման արդյունքում այն գնահատվել է դրական: Վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գեւորգյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի հաշվետվությունը, որը հաստատվել է կոնֆերանսի պատգամավորների կողմից:
Այնուհետեւ տեղի են ունեցել ֆեդերացիայի ղեկավար մարմինների՝ նախագահի և նախագահության կազմի ընտրությունները: Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնում միաձայն վերընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Կոնֆերանսի պատվիրակները քննարկել և հաստատել են ֆեդերացիայի նախագահության և վերստուգիչ հանձնաժողովի կազմերը:
Ընտրություններից հետո կայացել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նորընտիր նախագահության առաջին նիստը:
Նախագահությունը, ֆեդերացիայի կանոնադրության համաձայն, հաստատել է նախագահի տեղակալների, գործադիր տնօրենի, գլխավոր քարտուղարի թեկնածությունները, ովքեր մտնում են ֆեդերացիայի խորհրդի կազմի մեջ: Ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ է ընտրվել Սմբատ Լպուտյանը, տեղակալներ` Տարոն Մարգարյանը, Լեւոն Յոլյանը, գործադիր տնօրեն՝ Հրաչիկ Թավադյանը, գլխավոր քարտուղար՝ Միքայել Անդրիասյանը:
Նիստում հաստատվել են նաեւ ֆեդերացիայի հանձնաժողովների ցուցակը և հանձնաժողովների նախագահների թեկնածությունները:
Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ, Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆեդերացիայի անունից այսօր Տիգրան Պետրոսյանի անվան ոսկե մեդալով պարգեւատրել է ֆեդերացիայի երկու վաստակաշատ վետերաններին՝ Յուրի Առուստամյանին և Ալյոշա Խաչատրյանին:

В Доме шахматиста имени Тиграна Петросяна сегодня состоялась отчетно-выборная конференция Федерации шахмат Армении, на которой председательствовал глава ФША, президент РА Серж Саргсян.
До начала работы конференции присутствующие почтили минутой молчания память ушедших за последние четыре года из жизни коллег: Ашота Анастасяна, Гагика Оганесяна, Степана Авакяна, Армена Никогосяна, Эдуарда Мнацаканяна, Оганеса Даниеляна, Роберта Буниатяна и Альберта Арутюнова.
В рамках повестки конференции была обобщена работа, проделанная федерацией за отчетный период (2013-2017 гг.), намечены дальнейшие действия. Также был заслушан отчет аудиторской комиссии и проведены выборы президента федерации и состава президиума. Был обсужден ряд текущих вопросов.
Отчет о проделанной за минувший период работе представил первый заместитель президента ФША Смбат Лпутян. В результате обсуждения деятельность федерации за отчетный период получила положительную оценку. Председатель аудиторской комиссии Армен Геворгян представил отчет, который был утвержден делегатами конференции.
После состоялись выборы главы федерации и состава президиума. На посту руководителя ФША был единогласно переизбран президент РА Серж Саргсян. Делегаты конференции обсудили и утвердили составы президиума федерации и аудиторской комиссии. После выборов состоялось первое заседание новоизбранного президиума ФША.
Президиум, согласно уставу федерации, утвердил кандидатуры заместителей президента, исполнительного директора, генерального секретаря, входящих в состав совета федерации. Первым заместителем президента ФШВА избран Смбат Лпутян, заместителями – Тарон Маркарян, Левон Яйлян, исполнительным директором – Грачья Тавадяном, генеральным секретарем – Микаел Андриасян.
На заседании были утверждены список комиссий федераций и кандидатуры председателей комиссий.
Президент ФША Серж Саргсян от имени федерации наградил золотой медалью двух заслуженных ветеранов – Юрий Арустамяна и Алешу Хачатряна.