Բասկետբոլի Մ 16 տերական տղաների Հայաստանի հավաքականի ավագ մարզիչ Արեգ Վաթյանի համար Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունում չեմպիոն դառնալն ինչ-որ տեղ անսպասելի էր: Մարզիչն անկեղծանում է` մինչեւ առաջնությունը մի փոքր մտավախություն ուներ.
«Պատրաստվելու շատ կարճ ժամանակ ենք ունեցել: Վերլուծելով նախորդ տարվա թիմի մրցակիցներին՝ մենք պարզ գիտակցում էինք ուր ենք գնում եւ ինչ խնդիրներ ունենք:
Այս տարի կարողացանք հաջող հանդես գալ: Հաջողության հասնելու հավատը մեզանում ավելանում էր խաղից խաղ: Ջիբրալթարի նկատմամբ առաջին հաղթանակից հետո թիմում մթնոլորտը միանգամից փոխվեց. մենք հավատացինք, որ կարող ենք հասնել մինչեւ եզրափակիչ:
Իհարկե, յուրաքանչյուր մարզիչ ցանկանում է հաղթել, բայց իրավիճակը ռեալ գնահատելով մի քիչ մտավախություն ունեի: Մեզ շատ օգնեցին Թբիլիսիում Վրաստանի հավաքականի հետ անցկացրած ընկերական խաղերը: Հակառակ դեպքում, դժվար թե կարողանայինք հաջող հանդես գալ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արեգ Վաթյանը
Մարզչի կարծիքով` առաջնության լավագուն բասկետբոլիստ Գեորգի Շախնազարովը փայլուն է մասնակցել խաղերին եւ լավագույն խաղացողի մրցնակն արժանիորեն ստացել.
«Գեորգի Շախնազարովը մեր թիմի հոգին էր եւ լավագույն խաղացողը: Լինելով բասկետբոլի համար կարճահասակ` 182 սմ, նա բոլորին զարմացրեց իր արդյունավետությամբ եւ խաղային որակներով: Գեորգին հանդես էր եկել նաեւ Մ18 տարեկանների հավաքականում: Դա նրան օգնեց ուժերը ճիշտ գնահատել»,- նշեց Արեգ Վաթյանը:

Арег Ватян: После первой победы атмосфера в команде сразу поменялась
Для старшего тренера сборной юношей Армении до 16 лет по баскетболу Арега Ватяна победа в дивизионе "С" чемпионата Европы где -то стала неожиданной. Тренер откровенно признается, что до начала первенства испытывал небольшое беспокойство.
"У нас было очень мало времени на подготовку. Проанализировав прошлогодних соперников команды, мы ясно осознавали куда едем, и какие проблемы имеем.
В этом году смогли выступить удачно. Вера в успех росла в нас от игры к игре. После первой победы над Гибралтаром обстановка в команде сразу поменялась: мы поверили, что можем дойти до финала.
Конечно, каждый тренер желает победить, но реально оценивая ситуацию, я испытывал небольшое беспокойство. Нам очень помогли товарищеские игры со сборной Грузии, проведенные в Тбилиси. В противном случае мы вряд ли бы сумели удачно выступить", - сказал в беседе с журналистами Арег Ватян.
По мнению тренера, лучший баскетболист первенства Георгий Шахназаров блестяще сыграл на турнире и заслуженно получил приз лучшего игрока.
"Георгий Шахназаров был душой нашей команды и лучшим игроком. При маленьком для баскетболиста росте 182 см он всех удивил своей результативностью и игровыми качествами. Георгий выступил также в сборной до 18 лет. Это помогло ему правильно оценить свои силы", - отметил Арег Ватян.