Այսօր, «Դինամո» մարզադահլիճում ավարտվեց հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանիների առաջնությունը: Հայտնի դարձան եւս հինգ քաշային կարգերի չեմպիոններն ու մրցանակակիրները:
46 կգ. Ռոբերտ Կարապետյան, Վահան Շահբազյան, Հարություն Ֆարմանյան եւ Գոռ Մանասյան
54 կգ. Սամվել Աղաջանյան, Գեւորգ Սուքիասյան, Ռուբեն Հակոբյան եւ Վլադիմիր Հարոյան
63 կգ. Շանթ Խաչատրյան, Հովհաննես Քալաջյան, Արտյոմ Թորոսյան, Գագիկ Վարդանյան
76 կգ. Վահե Պողոսյան, Դավիթ Պողոսյան, Գրիգորիս Վարդանյան, Կարեն Խաչատրյան
100 կգ. Ռազմիկ Խաչատրյան, Արմեն Ղազարյան, Արման Խարբերդյան, Սամվել Սիմոնյան:
Պատանիների Հայաստանի հավաքականի ավագ մարզիչ Գագիկ Խաչատրյանը ՀԱՕԿ-ի հետ զրույցում ասաց, որ բավարարված է առաջնության արդյունքներով եւ մարզիկների քանակով (230):
«Պատանեկան առաջնությունում առաջին անգամ փորձարկվեցին ըմբշամարտի համաշխարհային միության (UWW) նոր կանոնները: Իհարկե, տղաների համար դեռեւս անսովոր է երկօրյա մրցութային ձեւաչափը` քաշի ամենօրյա ստուգմամբ: Հուսանք` նորամուծությունը մեր մարզաձեւն ավելի գրավիչ եւ դիտարժան կդարձնի»,- նշեց մարզիչը:
Առաջնության արդյունքներով կձեւավորվի Հայաստանի հավաքականը, որը կնախապատրաստվի հուլիսի 25-30-ը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում` Եվրոպայի ու սեպտեմբերի 4-10-ը Հունաստանում` աշխարհի առաջնություններին: Այս մրցաշարերում կփորձարկվի նոր ձեւաչափը:

Гагик Хачатрян: Ребята привыкают к новым правилам
В спортзале "Динамо" сегодня завершился чемпионат Армении по греко-римской борьбе среди юношей. В заключительный день первенства определились чемпионы и призеры еще в пяти весовых категориях.
46 кг – Роберт Карапетян, Ваган Шахбазян, Арутюн Фарманян и Гор Манасян
54 кг – Самвел Агаджанян, Геворг Сукиасян, Рубен Акопян и Владимир Ароян
63 кг – Шант Хачатрян, Оганес Каладжян, Артем Торосян и Гагик Варданян
76 кг – Ваге Погосян, Давид Погосян, Григорис Варданян и Карен Хачатрян
100 кг – Размик Хачатрян, Армен Казарян, Арман Харбердян и Самвел Симонян.
Старший тренер юношеской сборной Армении Гагик Хачатрян в беседе с пресс-службой НОКА сказал, что удовлетворен результатами чемпионата, а также количеством спорсменов (230).
"В юношеском чемпионате впервые пробовались новые правила Объединенного мира борьбы (UWW). Конечно, ребятам пока непривычен двухдневный формат соревнований с ежедневным взвешиванием. Надеемся, что нововведения сделают наш вид спорта более привлекательным и зрелищным", - отметил наставник.
Теперь по результатам чемпионата страны будет сформирована сборная Армении, которая будет готовиться к чемпионатам Европы (Босния и Герцеговина, 25-30 июля) и мира (Греция, 4-10 сентября). На этих соревнованиях будет протестирован новый формат. Если новые правила будут окончательно утверждены, они вступят в силу с 1 января 2018 года во всех возрастных категориях.