Գոհ ենք արդյունքներից, սակայն կարող էինք ավելին. Հրաչյա Ռոստոմյան
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն ամփոփեց 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը, խոսեց ձեռքբերումների, բացթողումների մասին և անդրադարձավ ընդհանուր արդյունքներին:
Խաղերի կազմակերպվածության մասին.
31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի արդյունքներից գոհ ենք, սակայն կարող էր ավելի լավ լինել: Մենք չենք բավարարվում ձեռքբերածով: Իհարկե, եղան բացթողումներ և եղան այնպիսի միջադեպեր, որոնք պարզապես մեր կողմից  չէին կարող վերահսկվել: Օրինակ՝ Անդրանիկ Կարապետյանի վնասվածքը: Սա ամենաթույլ և թերի կազմակերպված Օլիմպիական խաղերն էին: Լինելով ոչ լիարժեք կազմակերպված՝ դրանք մեծ հետաքրքրություն էին առաջացրել մարդկանց շրջանում: Շուրջ 1,5 միլիոն զբոսաշրջիկ էր եկել Ռիո: Խաղերի թերություններից մեկն այն էր, որ կամավորներն անգլերեն չէին խոսում: Գողություններ էին լինում անգամ օլիմպիական ավանում: Լրագրողների համար նախատեսված պայմանները լի էին անհարմարություններով:
Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի գլխավոր բացթողման մասին.
Ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականից մեծ ակնկալիքներ ունեինք: Սպասելիքներ ունեինք նաև բռնցքամարտիկներից: ՀԱՕԿ-ը գործկոմի նիստ կգումարի, որի ընթացքում ավելի մանրամասն կքննարկվեն բոլոր բացթողումները և կորոշվեն մեր հետագա անելիքները: Այս օլիմպիական հավաքականում մեծ ապագա է խոստանում ծանրամարտի թիմը: Հենց ծանրորդներն են, որ արդեն 2020 թվականի խաղերին մեծ հույսեր են խոստանում:
Գոռ Ներկարարյանի, Վանիկ Ավետիսյանի և Աղասի Աղասյանի մասին.
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն երբեք չի խառնվում հավաքականի ներքին գործերին: Կլինի դա հավաք, մարզում, առավել ևս, կազմի ընտրություն: Փաշիկ Ալավերդյանն ավելի լավ գիտեր՝ ում ուղարկել Ռիո, ում դնել պահեստային: Մի բան հստակ է, եթե Տիգրան Մարտիրոսյանի հետ կապված դոպինգ սկանդալը չլիներ, և նա մեկներ Խաղերին, այս աղմուկը չէր բարձրանա, և մեզ էլ ազգի թշնամի չէիք դարձնի:
Ինչ վերաբերում է աթլետ Գոռ Ներկարարյանին՝ արդեն Ռիոյում պարոն Էմմիյանը մոտեցավ ինձ և ասաց, որ Գոռը վնասվածքով է ժամանել Ռիո: Եթե նա չգար մրցատեղի, մենք ստիպված կլինեինք տուգանք վճարել: Այս հարցին ավելի մանրամասն կարող է պատասխանել միայն պարոն Էմմիյանը:
Ըմբիշ Միհրան Հարությունյանի եզրափակիչ գոտեմարտը բողոքարկելու մասին.
Բոլորդ տեսաք Հարությունյանի եզրափակիչ գոտեմարտը: Տեսաք, թե ինչ անբարո և լկտի ձևով նրանից խլեցին հաղթանակը: ՀԱՕԿ-ը վարձել է միջազգային իրավաբաններ, որոնք աշխատանքներ են տանում մեր բողոքի հայեցակարգի վրա: Այստեղ նրբություն կա. մենք պետք է հստակ ներկայացնենք մեր բողոքարկման պատճառը: Չենք կարող միայն պասիվության համար դիմել դատարան, քանի որ դա ցանկացած մրցավար անհատապես է գնահատում: Հարցը պետք է խորն ուսումնասիրվի համապատասխան մարդկանց կողմից, և հետո նոր հայցադիմում ներկայացվի Լոզանի մարզական վճռաբեկ դատարան:
Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցի մասին.
Այդ մարզադպրոցը գտնվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների հսկողության տակ: Նրանք են որոշում և տնօրինում իրենց մարզադպրոցները:
Արգելված նյութերի մասին.
Ցավոք սրտի, խթանիչները սպորտի մեծագույն չարիքն են, որի դեմ պայքարում ենք նաև մենք:  ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի պահանջով 2013 թվականից Հայաստանում գործում է հակադոպինգային կազմակերպություն: Այն մարզիկն, ում օրգանիզմում կհայտնաբերվեն արգելված խթանիչներ, պարզապես անելիք չի ունենա հայկական սպորտում:
Անդրանիկ Կարապետյանի վնասվածքի մասին.
ՀԱՕԿ-ի ֆինանսավորմամբ Անդրանիկ Կարապետյանը վիրահատվել է Մոսկվայում: Այժմ արդեն վերադարձել է, լավ է զգում իրեն: Աստծո կամոք, հունվար ամսին կվերսկսի մարզումները:
Պետական պարգևների մասին.
Պետական պարգևավճարների մասին ես իրավասու չեմ խոսել: Կասեմ այն, որ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն՝ ի դեմս Գագիկ Ծառուկյանի, մարզիկներին կպարգևատրի պետության տրամադրած գումարի կրկնակի չափով: Կլինեն նաև այլ անակնկալներ:
Մարզիկների մասին.
Արթուր Ալեքսանյանը բոլոր հնարավորություններն ունի լեգենդար մարզիկ դառնալու համար: Նա կարող է կանգնել այնպիսի մարզիկների կողքին, ինչպիսիք էն Կարելինը, Սայտիևը, Նազարյանը:Մաղթում եմ նրան, որ երբեք չկորցնի հաղթանակների նկատմամբ քաղցը և կարոտը:
Միհրանը այս խաղերին գերազանց էր պատրաստված: Նրա՝ օլիմպիական չեմպիոն դառնալու պահը հասունացել էր: Նման տեխնիկա ունեցող ըմբիշ գրեթե չկա:
Ցանկանում եմ խոսել նաև Արսեն Ջուլֆալակյանի մասին: Այո, Արսենը սայթաքեց, բայց պետք չէ մոռանալ, որ նա տարիներ շարունակ որևէ մրցաշարից առանց մեդալ չի վերադարձել: Նա բազմիցս ապացուցել է, որ բարձր մակարդակի ըմբիշ է:
Ակնկալիքներ կային նաև Բաչկովից, ով նույնպես շատ լավ բռնցքամարտիկ է: Հրաձիգ Հրաչիկ Բաբայանից, ով, լինելով ընդամենը 20 տարեկան, արդեն իր անունն ունի այս մարզաձևում: Նրան փորձի պակասը խանգարեց: Հարություն Մերդինյանը փայլուն հանդես եկավ որակավորման փուլում, լավ կատարեց նաև եզրափակչի ելույթը, սակայն վերջում սխալ թույլ տվեց: Մարմնամարզության հետ կապված՝ ցանկանում եմ ասել, որ ՀԱՕԿ-ը ծրագրում է մեծ ուշադրություն դարձնել մարմնամարզությանն, աջակցել ավելի շատ, որպեսզի Տոկիո-2020-ում մենք ունենանք ոչ թե մեկ կամ երկու մարզիկ, այլ թիմ: Նաև ցանկանում եմ շնորհավորել և շնորհակալություն հայտնել մարմնամարզության ֆեդերացիային՝ ի դեմս պարոն Ազարյանի, մարզիչներ Հակոբ Սերոբյանին և Սոս Սարգսյանին, կատարած աշխատանքի համար:

Грачья Ростомян. Мы довольны результатами, однако могли сделать больше
Во время встречи с журналистами генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян подвел итоги 31-х летних Олимпийских игр, рассказал о достижениях, упущениях и общих результатах.
Об организации Игр:
Мы довольны результатами 31-х летних Олимпийских игр, однако могло быть и лучше. Мы не останавливаемся на достигнутом. Конечно, имели место упущения и такие инциденты, которые мы просто не могли контролировать. Например, травму Андраника Карапетяна. Это были самые слабые и плохо организованные Олимпийские игры. Будучи неполноценно организованными, Игры вызвали большой интерес среди людей, в Рио прибыли около 1,5 миллиона туристов. Одним из недостатков организации Игр было то, что волонтеры не говорили по-английски. Были кражи даже в олимпийском городке. Не были созданы соответствующие условия для журналистов.
О главном упущении олимпийской сборной Армении:
У нас были большие ожидания от сборной по вольной борьбе, а также от боксеров. Мы проведем заседание исполкома НОК Армении, на котором будут подробно проанализированы упущения и решен дальнейший план действий. В этой олимпийской сборной большое будущее ждет команду по тяжелой атлетике. Именно на тяжелоатлетов мы возлагаем большие надежды на Играх 2020-го года.
О Горе Неркараряне, Ванике Аветисяне и Агаси Агасяне:
Национальный олимпийский комитет Армении никогда не вмешивается во внутренние дела сборной. Будь то сбор, тренировка, а тем более, выбор состава. Пашик Алавердян лучше знал, кого послать в Рио, а кого оставить в запасе. Очевидно только, что если не было бы допинг-скандала, связанного с Тиграном Карапетяном, и он отправился бы на Игры, не поднялась бы шумиха, и вы не выставили бы нас врагами народа.
Что касается легкоатлета Гора Неркараряна, то уже в Рио господин Эммиян подошел ко мне и сказал, что Гор прибыл в Рио с травмой. Если бы Гор не приехал, нам пришлось бы заплатить штраф. На этот вопрос подробнее может ответить только господин Эммиян.
Об опротестовании финального поединка борца Миграна Арутюняна:
Вы все видели финальный поединок Арутюняна. Видели каким безнравственным образом у него отняли победу. НОК Армении нанял международных юристов, которые работают над концепцией нашего протеста. Здесь есть одна тонкость – мы должны точно сформулировать причину протеста. Мы не можем подать в суд только из-за пассивности, поскольку это каждый судья оценивает индивидуально. Этот вопрос должен быть глубоко проанализирован соответствующими людьми, и только потом представлено заявление в Лозаннский спортивный кассационный суд.
О спортшколе имени Артура Алексаняна:
Эта спортшкола находится под контролем местного самоуправления. Они сами решают и руководят своими спортшколами.
О запрещенных препаратах:
К сожалению, стимуляторы являются наибольшим злом в спорте, против которого боремся также и мы. По требованию президента НОК Армении Гагика Царукяна с 2013-го года в Армении действует антидопинговая организация. Тем спортсменам, в организме которых будут обнаружены запрещенные препараты, просто не будет места в армянском спорте.
О травме Андраника Карапетяна:
Под финансированием НОК Армении Андраник Карапетян был прооперирован в Москве. Сейчас он уже вернулся и хорошо себя чувствует. Даст Бог, он сможет возобновить тренировки с января.
О государственных наградах:
Я не компетентен говорить о государственных премиях. Скажу, что Национальный олимпийский комитет Армении, в лице Гагика Царукяна, наградит спортсменов в размере двойной государственной премии. Будут также другие сюрпризы.
О спортсменах:
Артур Алексанян имеет все предпосылки, чтобы стать легендарным спортсменом. Он может стоять в одном ряду с такими спортсменами, как Карелин, Сайтиев, Назарян. Желаю ему никогда не терять жажду и желание побед.
Мигран был отлично подготовлен к этим Играм. Наступил момент, когда он мог стать олимпийским чемпионом. Борцов с такой техникой очень мало.
Хочу сказать также об Арсене Джулфалакяне. Да, Арсен промахнулся, но не надо забывать, что он многие годы подряд возвращался с медалями со всех турниров. Он многократно доказывал, что является борцом высокого уровня.
Ожидания были также от Бачкова, который является очень хорошим боксером. От стрелка Грачика Бабаяна, которому всего 20 лет, но он уже известен в своем виде спорта. Ему помешал недостаток опыта. Арутюн Мердинян прекрасно выступил в квалификационном раунде, хорошо выполнил также финальное выступление, однако в конце допустил ошибку. Хочу добавить, что НОК Армении планирует обратить большое внимание на спортивную гимнастику, больше поддерживать их, чтобы на Токио-2020 у нас были ни 1 или 2 спортсмена, а целая команда. Также хочу поздравить и поблагодарить федрацию спортивной гимнастики, в лице господина Азаряна, тренеров Акопа Серобяна и Соса Саркисяна, за проделанную работу.