Գոհ ենք արդյունքներից, սակայն կարող էինք ավելին. Հրաչյա Ռոստոմյան
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն ամփոփեց 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը, խոսեց ձեռքբերումների, բացթողումների մասին և անդրադարձավ ընդհանուր արդյունքներին:
Խաղերի կազմակերպվածության մասին.
31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի արդյունքներից գոհ ենք, սակայն կարող էր ավելի լավ լինել: Մենք չենք բավարարվում ձեռքբերածով: Իհարկե, եղան բացթողումներ և եղան այնպիսի միջադեպեր, որոնք պարզապես մեր կողմից  չէին կարող վերահսկվել: Օրինակ՝ Անդրանիկ Կարապետյանի վնասվածքը: Սա ամենաթույլ և թերի կազմակերպված Օլիմպիական խաղերն էին: Լինելով ոչ լիարժեք կազմակերպված՝ դրանք մեծ հետաքրքրություն էին առաջացրել մարդկանց շրջանում: Շուրջ 1,5 միլիոն զբոսաշրջիկ էր եկել Ռիո: Խաղերի թերություններից մեկն այն էր, որ կամավորներն անգլերեն չէին խոսում: Գողություններ էին լինում անգամ օլիմպիական ավանում: Լրագրողների համար նախատեսված պայմանները լի էին անհարմարություններով:
Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի գլխավոր բացթողման մասին.
Ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականից մեծ ակնկալիքներ ունեինք: Սպասելիքներ ունեինք նաև բռնցքամարտիկներից: ՀԱՕԿ-ը գործկոմի նիստ կգումարի, որի ընթացքում ավելի մանրամասն կքննարկվեն բոլոր բացթողումները և կորոշվեն մեր հետագա անելիքները: Այս օլիմպիական հավաքականում մեծ ապագա է խոստանում ծանրամարտի թիմը: Հենց ծանրորդներն են, որ արդեն 2020 թվականի խաղերին մեծ հույսեր են խոստանում:
Գոռ Ներկարարյանի, Վանիկ Ավետիսյանի և Աղասի Աղասյանի մասին.
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն երբեք չի խառնվում հավաքականի ներքին գործերին: Կլինի դա հավաք, մարզում, առավել ևս, կազմի ընտրություն: Փաշիկ Ալավերդյանն ավելի լավ գիտեր՝ ում ուղարկել Ռիո, ում դնել պահեստային: Մի բան հստակ է, եթե Տիգրան Մարտիրոսյանի հետ կապված դոպինգ սկանդալը չլիներ, և նա մեկներ Խաղերին, այս աղմուկը չէր բարձրանա, և մեզ էլ ազգի թշնամի չէիք դարձնի:
Ինչ վերաբերում է աթլետ Գոռ Ներկարարյանին՝ արդեն Ռիոյում պարոն Էմմիյանը մոտեցավ ինձ և ասաց, որ Գոռը վնասվածքով է ժամանել Ռիո: Եթե նա չգար մրցատեղի, մենք ստիպված կլինեինք տուգանք վճարել: Այս հարցին ավելի մանրամասն կարող է պատասխանել միայն պարոն Էմմիյանը:
Ըմբիշ Միհրան Հարությունյանի եզրափակիչ գոտեմարտը բողոքարկելու մասին.
Բոլորդ տեսաք Հարությունյանի եզրափակիչ գոտեմարտը: Տեսաք, թե ինչ անբարո և լկտի ձևով նրանից խլեցին հաղթանակը: ՀԱՕԿ-ը վարձել է միջազգային իրավաբաններ, որոնք աշխատանքներ են տանում մեր բողոքի հայեցակարգի վրա: Այստեղ նրբություն կա. մենք պետք է հստակ ներկայացնենք մեր բողոքարկման պատճառը: Չենք կարող միայն պասիվության համար դիմել դատարան, քանի որ դա ցանկացած մրցավար անհատապես է գնահատում: Հարցը պետք է խորն ուսումնասիրվի համապատասխան մարդկանց կողմից, և հետո նոր հայցադիմում ներկայացվի Լոզանի մարզական վճռաբեկ դատարան:
Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցի մասին.
Այդ մարզադպրոցը գտնվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների հսկողության տակ: Նրանք են որոշում և տնօրինում իրենց մարզադպրոցները:
Արգելված նյութերի մասին.
Ցավոք սրտի, խթանիչները սպորտի մեծագույն չարիքն են, որի դեմ պայքարում ենք նաև մենք:  ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի պահանջով 2013 թվականից Հայաստանում գործում է հակադոպինգային կազմակերպություն: Այն մարզիկն, ում օրգանիզմում կհայտնաբերվեն արգելված խթանիչներ, պարզապես անելիք չի ունենա հայկական սպորտում:
Անդրանիկ Կարապետյանի վնասվածքի մասին.
ՀԱՕԿ-ի ֆինանսավորմամբ Անդրանիկ Կարապետյանը վիրահատվել է Մոսկվայում: Այժմ արդեն վերադարձել է, լավ է զգում իրեն: Աստծո կամոք, հունվար ամսին կվերսկսի մարզումները:
Պետական պարգևների մասին.
Պետական պարգևավճարների մասին ես իրավասու չեմ խոսել: Կասեմ այն, որ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն՝ ի դեմս Գագիկ Ծառուկյանի, մարզիկներին կպարգևատրի պետության տրամադրած գումարի կրկնակի չափով: Կլինեն նաև այլ անակնկալներ:
Մարզիկների մասին.
Արթուր Ալեքսանյանը բոլոր հնարավորություններն ունի լեգենդար մարզիկ դառնալու համար: Նա կարող է կանգնել այնպիսի մարզիկների կողքին, ինչպիսիք էն Կարելինը, Սայտիևը, Նազարյանը:Մաղթում եմ նրան, որ երբեք չկորցնի հաղթանակների նկատմամբ քաղցը և կարոտը:
Միհրանը այս խաղերին գերազանց էր պատրաստված: Նրա՝ օլիմպիական չեմպիոն դառնալու պահը հասունացել էր: Նման տեխնիկա ունեցող ըմբիշ գրեթե չկա:
Ցանկանում եմ խոսել նաև Արսեն Ջուլֆալակյանի մասին: Այո, Արսենը սայթաքեց, բայց պետք չէ մոռանալ, որ նա տարիներ շարունակ որևէ մրցաշարից առանց մեդալ չի վերադարձել: Նա բազմիցս ապացուցել է, որ բարձր մակարդակի ըմբիշ է:
Ակնկալիքներ կային նաև Բաչկովից, ով նույնպես շատ լավ բռնցքամարտիկ է: Հրաձիգ Հրաչիկ Բաբայանից, ով, լինելով ընդամենը 20 տարեկան, արդեն իր անունն ունի այս մարզաձևում: Նրան փորձի պակասը խանգարեց: Հարություն Մերդինյանը փայլուն հանդես եկավ որակավորման փուլում, լավ կատարեց նաև եզրափակչի ելույթը, սակայն վերջում սխալ թույլ տվեց: Մարմնամարզության հետ կապված՝ ցանկանում եմ ասել, որ ՀԱՕԿ-ը ծրագրում է մեծ ուշադրություն դարձնել մարմնամարզությանն, աջակցել ավելի շատ, որպեսզի Տոկիո-2020-ում մենք ունենանք ոչ թե մեկ կամ երկու մարզիկ, այլ թիմ: Նաև ցանկանում եմ շնորհավորել և շնորհակալություն հայտնել մարմնամարզության ֆեդերացիային՝ ի դեմս պարոն Ազարյանի, մարզիչներ Հակոբ Սերոբյանին և Սոս Սարգսյանին, կատարած աշխատանքի համար:

Hrachya Rostomyan: We are pleased with the results but it could be better
During a meeting with reporters the Secretary General of the National Olympic Committee of Armenia, Hrachya Rostomyan, summed up the 31st Summer Olympic Games, spoke about the achievements, gaps and total results.
About the organization of the Games:
We are pleased with the results of 31st Summer Olympics but it could be better. We don’t stop on the achieved results. Of course, there were gaps and incidents that couldn’t be controlled in advance. For example, Andranik Karapetyan’s injury. These were the worst and badly organized Olympics ever but they had attracted interest of about 1, 5 million tourists bringing them to Rio. One of the Olympic shortcomings was that the volunteers didn’t speak English. Robberies were committed even in the Olympic village, and reporters’ conditions were full of inconveniences.
About the main gap of the Armenian Olympic team:
We had great expectations of the freestyle wrestling team and boxers. The NOC of Armenia will hold an Executive Committee session where all the shortcomings will be discussed and our future plans will be decided. The weightlifting team promises a great future and we expect much of weightlifters at the 2020 Olympic Games.
About Gor Nerkararyan, Vanik Avetisyan and Aghasi Aghasyan
The National Olympic Committee of Armenia never interferes in the internal affairs of a team; in its training camps or especially the choice of line-up. Pashik Alaverdyan knew better whom to send to Rio and whom to keep as a reserve. One thing is clear; if there weren’t Tigran Martirosyan’s doping scandal and he were with us, you wouldn’t make a fuss and make us an enemy of the nation.
As for athlete Gor Nerkararyan, already in Rio Mr. Emmiyan approached me and said that Gor had arrive in Rio with an injury. If he didn’t come to the competition place we would have to pay a fine. Only Mr. Emmiyan can answer this question in detail.
About the appeal of wrestler Mihran Harutyunyan’s bout:
We all saw Harutyunyan’s final bout. We saw how immorally and cynically he was deprived of the victory.  The NOC of Armenia has hired international lawyers who are working on the appeal process. There is a subtlety here; we should clearly indicate the reason for our appeal. We can’t appeal to the court only for passivity because every judge assess individually. The issue should be thoroughly investigated by appropriate people and then file a new suit to the Court of Arbitration for Sport.
About the sports school after Artur Aleksanyan:
The school is under the control of local authorities and they decide how to control it.
About prohibited stimulants:
Unfortunately, stimulants are the greatest evil of sport and we fight against them, too. At the request of NOC’s President Gagik Tsarukyan we have an anti-doping agency in Armenia. The athlete who will take prohibited stimulants won’t have a place in the Armenian sport.
About Andranik Karapetyan’s injury:
Andranik Karapetyan was operated with the funding of the NOC of Armenia; he is already here and feels good. God willing, he will restart training in January.
About state awards:
I’m not authorized to speak about state awards. I’d like to note only that the National Olympic Committee headed by Gagik Tsarukyan will reward the athletes with a double amount of money provided by the state. There will also be surprises.
About the athletes:
Artur Aleksanyan has all chances to become a legendary athlete. He can stand next to such athletes as Karelin, Saitiev and Nazaryan. I wish him to never lose the eagerness to win.
Migran was excellently prepared for the Games. The moment of becoming champion had matured for him. It’s difficult to find a wrestler with such technique.
I’d like to speak about Arsen Julfalakyan too. Yes, Arsen failed but we shouldn’t forget that he has returned with medals from championships for years. He has proved many times that he is a high level wrestler.
We had expectations of Bachkov, too who is a very good boxer, also of Hrachik Babayan who is 20 and is already famous in his sport. The lack of experience impeded him. Harutyun Merdinyan performed brilliantly in the qualification round, his final performance was good too but he made mistake at the end. The NOC of Armenia plans to pay much attention to gymnastics and to support it more for at the Tokyo 2020 to have not one or two gymnasts but a team. I also want to congratulate and thank the Gymnastics Federation in the person of Mr. Azaryan, coaches Hakob Serobyan and Sos Sargsyan for the work they did.