Մինչ գրառումս սկսելը ցանկանում եմ ասել, որ Ռիո-2016-ին հավատարմագրված եմ `որպես ֆոտոլրագրող:
Օլիմպիական խաղերը պաշտոնապես բացված են: Հեռուստացույցից այն կողմ միշտ էլ ամեն ինչ հրաշալի է թվում, սակայն շատ քչերին է հայտնի, թե որքան բան է մնում կադրի հետևում:
Խաղերի բացման արարողությունը օգոստոսի 5-ին` ժամը` 20:00-ին էր:
Քանի որ ճանապարհները փակվելու էին,բացումից 5 ժամ առաջ եկել էինք հանրահայտ «Մարականա»-ի հարակից տարածք, որպեսզի ոտքով հասնենք մեզ անհրաժեշտ վայրը: Փողոցներում Օլիմպիական խաղերը խորհրդանշող գրեթե ոչինիչ չես տեսնի: Երբ քայլում էինք դեպի մարզադաշտ,և մեզ ասացին, որ մոտ 300 մետրից կհասնենք, չէինք հավատում, քանի որ ոչ մարդիկ էին անցնում, ոչ էլ ճանապարհներներն էին փակ: Անգամ պաստառներ չկային:
Նախորդ գրառմանս մեջ արդեն նշել էի, որ կամավորների աշխատանքը և առհասարակ կազմակերպվածությունը բավականին ցածր մակարդակի վրա են գտնվում: Լրագրողների մուտքը փնտրել ենք մոտ 1 ժամ, այն էլ, երբ մեզ պորտուգալախոս` մեր հայրենակիցն էր ուղեկցում: Բացումից 15 րոպե առաջ մտանք «Մարականա»: Աշխարհի` մեծությամբ 3-րդ մարզադաշտը լեփ-լեցուն էր: Բացման արարողությունը գեղեցիկ էր, սակայն սպասելիքներս լրիվ այլ էին: Նախ, անհարմար տեղեր էին հատկացված ֆոտոլրագրողներին: Ջահի վառման արարողությանը և բեմականացման մեծ մասին ստիպված եղանք հետևել էկրաններից:
Ազգային հավաքականները դուրս էին գալիս մարզադաշտ և կիսվում 2 մասի` մի երկիրը`աջ, մյուսը`ձախ: Ստացվեց այնպես, որ Հայաստանի հավաքականը եկավ մեր կողմով: Բախտներս մի քիչ բերեց: Բացման արարողությունը տևեց 4 ժամ, իսկ մեդիա ավան հասնելը` 3: Շուրջ 1.5 ժամ ավտոբուս սպասեցինք, այսինքն` նստելու հերթին: Լուսաբացին հասանք «տուն» 4-5 ժամ քնեցինք և գնացինք լուսաբանելու մեր մարզիկների անդրանիկ ելույթները:
Իրականում, շատ բարդ է հարմարվել նոր ժամային գոտուն, աշխատանքային ռիթմին, վայրերին: Ամեն ինչ շատ հեռու է իրարից, իսկ հասնելը` ժամանակատար: Այսօր և երեկ մոտ 2 ժամ ենք ծախսել մրցումային 3 կառույցների մուտքերը և մեր աշխատանքային գոտիները գտնելու համար: Եվ կրկին այդ կամավորները, որ գրեթե ոչնչից տեղյակ չեն:
Միշտ մտածել եմ, թե ինչպես են լրագրողները և ֆոտոլրագրողները մի կողմ դնում իրենց էմոցիաները և անդադար ու առանց շեղվելու աշխատում: Այո', բոլորդ կասեք, որ դա պրոֆեսիոնալիզմ է: Ուրեմն ինձ դեռ երկար, շատ երկար տարիների փորձ է անհրաժեշտ դրա համար, քանի որ էմոցիաներս ինձ խանգարում են:
Մարմնամարզության մրցումների ժամանակ, երբ կենտրոնացել էի Հարություն Մերդինյանի մրցակից` բրիտանացիների ելույթների վրա, ականջիս անսովոր խրթոց հասավ, պտտվեցի և տեսա, որ ֆրանսիացի մարզիկը հնացատկի վարժության ժամանակ կոտրեց ոտքը:
Կոտրե՞լ... Այդպիսի բան ես չէի տեսել: Իսկ ի՞նչ արեցի ես: Լուսանկարե՞ցի: Ոչ, ես սկսեցի լաց լինել, դե հա, ես հո պրոֆեսիոնա՞լ չեմ: Մարզիկին դուրս բերեցին ծափերի ներքո: Անգամ դատավորներից մեկը գրեթե կորցրեց գիտակցությունը: Ի դեպ, Հակոբ Սերոբյանը (Հայաստանի հավաքականի մարզիչը, ով Ռիո-2016-ում հանդես է գալիս որպես դատավոր) նույնպես այդ վարժության դատավորներից էր: Երևի այդ տեսարանից հետո նրա մտքում էլ միայն մի բան էր, որ հանկարծ մերոնք վնասվածքներ չստանան:
Վնասվածքներ, փառք Աստծո, չունեցանք: Ցավոք, Արթուր Դավթյանը սխալվեց և չհաղթահարեց որակավորման փուլը, սակայն մեր լավատես և կենսուրախ Դավթյանը վստահաբար չի ընկրկի: Օրվա լուսավոր կետը Հարություն Մեդինյանն էր, ով 4-րդ հորիզոնականով մտավ եզրափակիչ:
Ինձ շատերն են գրում, հարցնում Ռիոյի` իմ տպավորությունների մասին, սակայն դեռ ոչինիչ չեմ պատասխանում, քանի որ չեմ հասցրել «լինել» Ռիոյում :)
Հ.Գ. Երբ վերադարձանք մեր սենյակներ, դռները բաց էին: Երևի մաքրության աշխատակիցներն են մոռացել փակել և բախտի քմահաճույքին են թողել մեր «ունեցվածքը»:
Հ.Գ. 2. Բրազիլիայում ոչ մի ֆուտբոլային մարզաշապիկների վրա ֆուտբոլիստի ազգանուն չեն գրում: Չեն նեղացնում ոչ մեկին:
Հ.Գ. 3. Բրազիլացի գործընկերներիս 20 րոպե համոզում էի, որ ես բրազիլացի չեմ, իսկ Տաշքենդից ժամանած լուսանկարիչներն այդպես էլ չհամոզվեցին, որ ես իրենց հայրենակիցը չեմ: :)
Լուսավոր գրառումների սպասումով` Շուշանիկ Հակոբյան
ՀԱՕԿ լրատվության պաշտոնական կայքը պատասխանատվություն չի կրում «BLOG-օրագրում» տեղ գտած գրառումների համար:

Рио-2016. Потерянные
Олимпийские игры официально открыты. По ту сторону экрана все кажется прекрасным, однако немногим известно, сколько всего остается за кадром.
Церемония открытия Игр была 5-го августа в 20:00.
Поскольку дороги должны были закрыться, мы приехали на территорию, прилегающую к знаменитому стадиону «Маракана», за 5 часов до открытия, чтобы дойти пешком до нужного нам места. На улицах не было почти ничего, символизирующего Олимпийские игры. По дороге на стадион, когда нам сказали, что осталось около 300 метров, мы не верили, поскольку там не проходили люди, и не были закрыты дороги. Не было даже плакатов.
В прошлой заметке я уже отмечала, что работа волонтеров и организация в целом находятся на довольно низком уровне. Мы искали вход для журналистов около часа, причем в сопровождении нашего соотечественника, говоряшего по-португальски. Мы зашли в «Маракану» за 15 минут до открытия. 3-й в мире по величине стадион был забит до отказа. Церемония открытия была красочной, но наши ожидания были другими. Во-первых, фотожурналистам были предоставлены неудобные места. За церемонией зажжения факела и большей частью представления мы вынуждены были следить на экранах.
Национальные сборные выходили на стадион и делились на 2 части, одна страна –направо, другая – налево. Получилось так, что сборная Армении проходила по нашей стороне, в этом нам немного повезло. Церемония открытия длилась 4 часа, а обратная дорога в медиа-городок – 3 часа. Мы стояли в очередь на автобус около 1,5 часа. Добрались мы до дома на рассвете, поспали 4-5 часов и поехали освещать первые выступления наших спортсменов.
На самом деле, трудно привыкнуть к новому временному поясу, рабочему ритму и местам. Все далеко друг от друга, дорога занимает много времени. Вчера и сегодня мы потратили около 2-х часов, чтобы найти входы в 3 спортивных сооружения и наши рабочие места. И опять эти волонтеры, которые почти ничего не знают.
Всегда удивлялась как журналисты и фотожурналисты работают беспрерывно, не отвлекаясь и без эмоций. Все скажут, что это профессионализм. Значит мне необходим опыт долгих лет, поскольку мне мешают мои эмоции.
Во время выступлений гимнастов,когда я была сосредоточена на выступлениях соперников Арутюна Мердиняна британцах, то услышала непривычный хруст. Повернувшись, я увидела, что французский спортсмен сломал ногу, выполняя опорный прыжок.
Сломал?... Такого я еще не видела. Но что я сделала? Начала фотографировать? Нет, я начала плакать, я же не профессионал. Спортсмена вынесли на носилках, даже один из судей чуть не потерял сознание. Кстати, Акоп Мердинян (тренер сборной Армении, выступающий на Рио-2016 в качестве судьи) также судил это упражнение. Наверное, после произошедшего он думал только о том, чтобы наши спортсмены случайно не получили травм.
Травм, слава Богу, не было. К сожалению, Артур Давтян ошибся и не преодолел квалификационный раунд, однако наш оптимистичный и веселый Давтян наверняка не сдастся. Лучшим в этот день стало то, что Арутюн Мердинян занял 4-ю строчку и вышел в финал.
Мне многие пишут и просят поделиться впечатлениями о Рио, пока не отвечаю, поскольку не успела «побывать» в Рио. J
P.S. Когда мы вернулись в свои комнаты, двери были открыты. Наверное уборщицы забыли закрыть и оставили на произвол судьбы наше «имущество».
P.S. В Бразилии не пишут фамилий футболистов на их футболках. Не хотят никого обижать.
P..S. Я 20 минут убеждала своих бразильских коллег, что я не бразильянка, а фотографов из Ташкента я так и не смогла убедить, что я не их соотечественница. J