Մինչ գրառումս սկսելը ցանկանում եմ ասել, որ Ռիո-2016-ին հավատարմագրված եմ `որպես ֆոտոլրագրող:
Օլիմպիական խաղերը պաշտոնապես բացված են: Հեռուստացույցից այն կողմ միշտ էլ ամեն ինչ հրաշալի է թվում, սակայն շատ քչերին է հայտնի, թե որքան բան է մնում կադրի հետևում:
Խաղերի բացման արարողությունը օգոստոսի 5-ին` ժամը` 20:00-ին էր:
Քանի որ ճանապարհները փակվելու էին,բացումից 5 ժամ առաջ եկել էինք հանրահայտ «Մարականա»-ի հարակից տարածք, որպեսզի ոտքով հասնենք մեզ անհրաժեշտ վայրը: Փողոցներում Օլիմպիական խաղերը խորհրդանշող գրեթե ոչինիչ չես տեսնի: Երբ քայլում էինք դեպի մարզադաշտ,և մեզ ասացին, որ մոտ 300 մետրից կհասնենք, չէինք հավատում, քանի որ ոչ մարդիկ էին անցնում, ոչ էլ ճանապարհներներն էին փակ: Անգամ պաստառներ չկային:
Նախորդ գրառմանս մեջ արդեն նշել էի, որ կամավորների աշխատանքը և առհասարակ կազմակերպվածությունը բավականին ցածր մակարդակի վրա են գտնվում: Լրագրողների մուտքը փնտրել ենք մոտ 1 ժամ, այն էլ, երբ մեզ պորտուգալախոս` մեր հայրենակիցն էր ուղեկցում: Բացումից 15 րոպե առաջ մտանք «Մարականա»: Աշխարհի` մեծությամբ 3-րդ մարզադաշտը լեփ-լեցուն էր: Բացման արարողությունը գեղեցիկ էր, սակայն սպասելիքներս լրիվ այլ էին: Նախ, անհարմար տեղեր էին հատկացված ֆոտոլրագրողներին: Ջահի վառման արարողությանը և բեմականացման մեծ մասին ստիպված եղանք հետևել էկրաններից:
Ազգային հավաքականները դուրս էին գալիս մարզադաշտ և կիսվում 2 մասի` մի երկիրը`աջ, մյուսը`ձախ: Ստացվեց այնպես, որ Հայաստանի հավաքականը եկավ մեր կողմով: Բախտներս մի քիչ բերեց: Բացման արարողությունը տևեց 4 ժամ, իսկ մեդիա ավան հասնելը` 3: Շուրջ 1.5 ժամ ավտոբուս սպասեցինք, այսինքն` նստելու հերթին: Լուսաբացին հասանք «տուն» 4-5 ժամ քնեցինք և գնացինք լուսաբանելու մեր մարզիկների անդրանիկ ելույթները:
Իրականում, շատ բարդ է հարմարվել նոր ժամային գոտուն, աշխատանքային ռիթմին, վայրերին: Ամեն ինչ շատ հեռու է իրարից, իսկ հասնելը` ժամանակատար: Այսօր և երեկ մոտ 2 ժամ ենք ծախսել մրցումային 3 կառույցների մուտքերը և մեր աշխատանքային գոտիները գտնելու համար: Եվ կրկին այդ կամավորները, որ գրեթե ոչնչից տեղյակ չեն:
Միշտ մտածել եմ, թե ինչպես են լրագրողները և ֆոտոլրագրողները մի կողմ դնում իրենց էմոցիաները և անդադար ու առանց շեղվելու աշխատում: Այո', բոլորդ կասեք, որ դա պրոֆեսիոնալիզմ է: Ուրեմն ինձ դեռ երկար, շատ երկար տարիների փորձ է անհրաժեշտ դրա համար, քանի որ էմոցիաներս ինձ խանգարում են:
Մարմնամարզության մրցումների ժամանակ, երբ կենտրոնացել էի Հարություն Մերդինյանի մրցակից` բրիտանացիների ելույթների վրա, ականջիս անսովոր խրթոց հասավ, պտտվեցի և տեսա, որ ֆրանսիացի մարզիկը հնացատկի վարժության ժամանակ կոտրեց ոտքը:
Կոտրե՞լ... Այդպիսի բան ես չէի տեսել: Իսկ ի՞նչ արեցի ես: Լուսանկարե՞ցի: Ոչ, ես սկսեցի լաց լինել, դե հա, ես հո պրոֆեսիոնա՞լ չեմ: Մարզիկին դուրս բերեցին ծափերի ներքո: Անգամ դատավորներից մեկը գրեթե կորցրեց գիտակցությունը: Ի դեպ, Հակոբ Սերոբյանը (Հայաստանի հավաքականի մարզիչը, ով Ռիո-2016-ում հանդես է գալիս որպես դատավոր) նույնպես այդ վարժության դատավորներից էր: Երևի այդ տեսարանից հետո նրա մտքում էլ միայն մի բան էր, որ հանկարծ մերոնք վնասվածքներ չստանան:
Վնասվածքներ, փառք Աստծո, չունեցանք: Ցավոք, Արթուր Դավթյանը սխալվեց և չհաղթահարեց որակավորման փուլը, սակայն մեր լավատես և կենսուրախ Դավթյանը վստահաբար չի ընկրկի: Օրվա լուսավոր կետը Հարություն Մեդինյանն էր, ով 4-րդ հորիզոնականով մտավ եզրափակիչ:
Ինձ շատերն են գրում, հարցնում Ռիոյի` իմ տպավորությունների մասին, սակայն դեռ ոչինիչ չեմ պատասխանում, քանի որ չեմ հասցրել «լինել» Ռիոյում :)
Հ.Գ. Երբ վերադարձանք մեր սենյակներ, դռները բաց էին: Երևի մաքրության աշխատակիցներն են մոռացել փակել և բախտի քմահաճույքին են թողել մեր «ունեցվածքը»:
Հ.Գ. 2. Բրազիլիայում ոչ մի ֆուտբոլային մարզաշապիկների վրա ֆուտբոլիստի ազգանուն չեն գրում: Չեն նեղացնում ոչ մեկին:
Հ.Գ. 3. Բրազիլացի գործընկերներիս 20 րոպե համոզում էի, որ ես բրազիլացի չեմ, իսկ Տաշքենդից ժամանած լուսանկարիչներն այդպես էլ չհամոզվեցին, որ ես իրենց հայրենակիցը չեմ: :)
Լուսավոր գրառումների սպասումով` Շուշանիկ Հակոբյան
ՀԱՕԿ լրատվության պաշտոնական կայքը պատասխանատվություն չի կրում «BLOG-օրագրում» տեղ գտած գրառումների համար:

13:50 - 07 Aug, 2016
The Olympic Games are officially launched. Everything seems wonderful in the other side of TV but few people know how many things remain behind the scenes.
The opening ceremony of the Games took place on August 5, at 20:00.
As the roads had to be closed we arrived at the area adjacent to the legendary “Maracana” stadium 5 hours earlier and walked to the place we needed. You can see almost nothing on the streets symbolizing the Olympic Games. We were walking to the stadium and when we were told that after 300 meters we would be in place we didn’t believed because we saw neither people nor closed streets. There weren’t event posters.
In my previous note I have already note that the volunteers service and the organization, in general, are on a quite low level. We were looking for the journalists’ entry almost for an hour even when we were being accompanied by our Portuguese speaking compatriot. We entered ‘’Maracana’’15 minutes before the start of the opening. The world’s largest 3rd stadium was packed. The opening ceremony was nice but our expectations were completely different. First, uncomfortable seats were allocated to photo journalists. We had to follow the cauldron lighting ceremony and the most part of the performance on the screens.
The national teams were entering the stadium and dividing into two parts one of which was going to the right and the other – to the left. We had good luck and our team came to our side. The opening ceremony lasted 4 hours and getting to the media center 3 hours. We had to wait for a bus or more precisely to our turn for about 1.5 hour. We reached ''home'' at dawn, slept 4-5 hours and went to highlight the first performances of our athletes.
Actually, it is very difficult to adapt to the new time zone, working rhythm and places. Everything is very far from each other and time-wasting. Today and yesterday we wasted 2 hours to find the entries of three structures and our work places. And again, these volunteers who don't know anything.
I have always wondered how journalists and photographers put aside their emotions and work non-stop and without distracting. Yes, you will say it's professionalism. In this case I still need an experience of long years because my emotions bother me.
During the gymnastics competition when I was concentrated on Harutyun Merdinyan's opponents, British gymnasts, I heard a strange noise, looking back I saw that a French athlete broke his leg during the vault.
I had never seen such a thing. And what do you think what I did? Did I take a photo? No, I began crying, of course, I'm not a professional. The athlete was broughtt out under applause. One of the judges even almost lost consciousness. By the way, Hakob Serobyan (the couch of the Armenian team who also works as a judge at Rio-2016) was one of the judges of the exercise. Perhaps after that scene the only thing that was on his mind was our athletes' performance without injuries.
Thank God, we had no injuries. Unfortunately, Artur Davtyan didn't overcome the qualification round but our optimistic and cheerful Davtyan definitely will not retreat. The bright spot of the day was Harutyun Merdinyan who placed 4th and qualified for the final.
Many people write me and ask about my impressions of Rio, but I don't answer anything because I haven't seen Rio yet:)
P.S. 1. When we returned the doors of our rooms were open. Probably, the cleaning staff had forgotten to close them and had left to the mercy of fate our ''property''.
P.S. 2. In Brazil people don't write football players' names on skirts to not offend anyone.
P.S. 3. I was convincing my Brazilian colleagues for 20 minutes that I am not Brazilian but I couldn't convince the photographs from Tashkent that I wasn't their compatriot::)