Տիգրան Գյոկչյան. Կարելի է իրականացնել մեր առջև դրված նպատակները
Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը ՀԲՖ մամուլի քարտուղարության հետ զրույցում խոսել է ազգային թիմին առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
-Տարեսկզբին, երբ Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան հայտարարեց, որ Դուք եք գլխավորելու Հայաստանի հավաքականը, նշվեց նաև, որ Դուք մեծ ցանկություն ունեք առաջնորդելու հավաքականը:
-Այո, Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան ինձ ընտրեց և նշանակեց Հայաստանի տղամարդկանց բասկետբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ: Ես շատ ուրախ և հպարտ եմ, որ ինձ վստահվեց այս պաշտոնը, որի մասին միշտ երազել եմ:
- Հայտնի է, որ Դուք վերջին 20 տարիներին մարզչական գործունեություն եք ծավալել Լիբանանում: Ինչպե՞ս կբնութագրեք այդ  տարիները:
-Որպես մարզիչ իմ աշխատանքը սկսել եմ 1996թ-ից Լիբանանում: Աշխատել եմ Լիբանանի երիտասարդական հավաքականի հետ, որը ձեռք է բերել Աշխարհի առաջնության ուղեգիր: Աշխատել եմ տղամարդկանց հավաքականի հետ, որը պայքարում էր Օլիմպիական խաղերի ուղեգրի համար: Մարզել եմ ՀԲԸՄ «Անդրանիկ» ակումբը: Աշխատել եմ Լիբանանի ամենահայտնի ակումբներից մեկի՝ «Ռիադի»-ի հետ (2004թ-2012թ), որը իմ աշխատած տարիներին 7 անգամ անընդմեջ դարձել է Լիբանանի չեմիոն: 2013թ-ից մինչև օրս մարզում եմ Ասիայի ամենահայտնի ակումբներից մեկը՝ «Սաժեսը»:
-Շուտով Հայաստանը հանդես է գալու Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում և պայքարելու է 1-ին տեղի համար: Որքանո՞վ է իրատեսական խնդրի լուծումը:
-Իմանալով խաղացողների որակը և կարողությունները՝ ես համոզված եմ, որ կարելի է իրականացնել մեր առջև դրված նպատակները:
-2015թ. Համահայկական խաղերը ևս մեկ անգամ փաստեցին, որ սփուռքում մեծ թվով շնորհալի հայ բասկետբոլիստներ կան: Ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞ ներուժ ունի Հայաստանի հավաքականը:
-Համահայկական խաղերը մեզ օգնեցին բացահայտելու հայ տաղանդավոր բասկետբոլիստներին և ֆեդերացիայի քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ կարողացանք սփյուռքից հավաքել լավագույն հայ խաղացողներին:
- Ինչպե՞ս է հավաքականը նախապատրաստվելու Եվրոպայի առաջնությանը:
- Հունիսի 1-ից 26-ը ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Երևանում, ապա կմեկնենք Մոլդովա: Մի շարք երկրների հավաքականների հրավիրել են Հայաստան՝ անցկացնելու ընկերական խաղեր, սակայն դեռ պարզ չէ, թե ովքեր են գալու: Խնդիրն այն է, որ շատ երկրներում հունիսին արձակուրդ է և մրցակից գտնելն իրոք բարդ է:
- Փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու են 8 երկրներ: Ի՞նչ կարող եք ասել մրցակիցների վերաբերյալ:
- Մանրամասն ուսումնասիրում ենք յուրաքանչյուր հավաքականի և չենք պատրաստվում թերագնահատել որևէ մեկին: Մոլդովան որպես կազմակերպիչ կունենա նաև երկրպագուների աջակցությունը, ինչը նրանց որոշակի առավելություն է տալիս:

Тигран Гекчян. Можно осуществить стоящие перед нами цели
Главный тренер сборной Армении по баскетболу Тигран Гекчян в беседе с пресс-службой ФБА коснулся ряда вопросов, связанных с национальной командой.
-В начале года, когда федерация баскетбола Армении объявила, что Вы возглавите сборную Армении, отмечалось также, что это ваше большое желание.
-Да, федерация баскетбола Армении выбрала меня и назначила главным тренером мужской сборной Армении по баскетболу. Я очень рад и горд, что мне доверили эту должность, о которой я всегда мечтал.
-Известно, что последние 20 лет Вы занимались тренерской деятельностью в Ливане. Как охарактеризуете эти годы?
-Я начал работать тренером в Ливане с 1996-го года. Работал с молодежной сборной Ливана, которая приобрела путевку на чемпионат мира. Работал с мужской сборной, которая боролась за путевку на Олимпийские игры. Тренировал AGBU клуб «Андраник». Работал с одним из самых известных клубов в Ливане – «Риади» (2004-2012 гг), который за годы моей работы 7 раз подряд становился чемпионом Ливана. С 2013-го года до сих пор я тренирую один из самых известных клубов Азии – «Сажес».
-Вскоре Армения выступит на чемпионате малых стран Европы и будет бороться за 1-е место. Насколько реально решение такой задачи?
-Зная качества и возможности игроков, я уверен, что можно осуществить стоящие перед нами цели.
-Всеармянские игры 2015-го года еще раз доказали, что есть много талантливых баскетболистов в диаспоре. Каков, по-вашему, потенциал сборной Армении?
-Всеармянские игры помогли нам выявить талантливых армянских баскетболистов, и, благодаря кропотливой работе федерации, мы смогли собрать лучших армянских игроков диаспоры.
-Как сборная будет готовиться к чемпионату Европы?
-С 1-го по 26-е июня мы проведем учебно-тренировочный сбор в Ереване, а затем отправимся в Молдову. В Армению приглашены сборные ряда стран для проведения товарищеских встреч, но пока неизвестно, кто из них приедет. Проблема в том, что во многих странах в июне время отпусков и сложно найти соперников.
-В чемпионате малых стран Европы примут участие 8 стран. Что Вы можете сказать о соперниках?
-Мы подробно изучаем возможности каждой сборной и не собираемся недооценить кого-либо. У Молдовы, как организатора, будет также поддержка болельщиков, что дает им определенное преимущество.