Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականները վերադարձան Երևան:
Չնայած ուշ ժամին` Երևանի Զվարթնոց օդանավակայանում հոծ բազմություն էր հավաքվել: Մարզասերները եկել էին դիմավորելու հայ ծանրորդներին, ովքեր Նորվեգիայի Ֆորդե քաղաքում կայացած Եվրոպայի առաջնության ժամանակ իրենց փայլուն ելույթներով հիացրել էին բոլորին:
Ծանրամարտի Եվրոպայի լավագույն թիմին դիմավորելու էր եկել անձամբ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ինչպես նաև Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության նախարար Գաբրիել Ղազարյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայստանի ծանրամարտի հավաքականը Եվրոպայի առաջնության մեդալային ընդհանուր հաշվարկով զբաղեցրեց առաջին տեղը: Հայ ծանրորդները Ֆորդեում նվաճել են 8 ոսկե, 7 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ: Երկրորդ տեղում Թուրքիան է, երրորդում` Ուկրաինան: Հայաստանի կանանց հավաքականը 449 միավորով դարձավ Եվրոպայի թիմային առաջնության հաղթող, իսկ տղամարդկանց հավաքականը երկրորդն էր:

NOC President Gagik Tsarukyan welcomed the Armenian weightlifting team at the airport
Despite of the late hour Yerevan Zvartnots Airport was full of people. Fans came to greet the Armenian weightlifters who had admired everyone with their brilliant performances at the European Championships in Forde, Norway.
President of the National Olympic Committee of Armenian Gagik Tsarukyan as well as Armenia’s Minister of Sport and Youth Affairs Gabriel Ghazaryan came to personally welcome the best European weightlifting team.
On the eve the Armenian weightlifting team had placed first with conquered medals. The Armenian weightlifters had captured 8 gold, 7 silver and 3 bronze medals in Forde. Turkey had placed second and Ukraine- third. The Armenian women’s weightlifting team had become a European team winner scoring 449 points and the men’s team had placed second.