Հրաձգության Հայաստանի հավաքականը կեսգիշերին վերադարձավ Եվրոպայի առաջնությունից:
«Մեզ հաջողվեց մեկ արծաթե և երկու թիմային բրոնզե մեդալ նվաճել Եվրոպայի այս առաջնությունում: Իհարկե, ես շատ դժգոհ եմ: Ես իսկապես հոգեբանորեն շատ վատ վիճակում եմ: Մեր առաջին խնդիրը նրանում էր, որ մենք օրեր առաջ տարել էինք զենքերը մաքսային տարածք, արկղերը փակվել էին և գնալուց հետո մոտ 6 օր չենք մարզվել: Արդյունքում ստացանք այն, ինչ ստացանք: Ես չեմ արդարանում, բայց ես գիտեմ մեր մարզիկների պատրաստվածությունը՝ նրանք պատրաստ էին» »,-օդակայանում ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը:
Խոսելով պատանեկան Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Հրաչիկ Բաբայանի մասին՝ գլխավոր մարզիչ Նիկողոսյանը փաստեց, որ Բաբայանը Եվրոպայի առաջնության բացման արարողության ժամանակ ոտքը պատահմամբ վնասել է: «Ցավոք սրտի, սա մեր վերջին օլիմպիական վարկանիշ տվող մրցաշարն էր: Առաջիկա մրցաշարերից կմասնակցենք աշխարհի գավաթի խաղարկությանը Մյունխենում, և ունենք վազող թիրախ վարժություններից աշխարհի առաջնություն»,-փաստեց մարզիչը:
Հունգարիայի Գիոր քաղաքում փետրվարի 22-28-ը տեղի ունեցավ Եվրոպայի առաջնություն 10մ հեռավորությունից՝ հրացան, ատրճանակ, վազող թիրախ զենքաձևերից, որին մասնակցում էր 47 երկրի 588 մարզիկ: Եվրոպայի առաջնությանը Հայաստանը մասնակցեց 14 մարզիկով, իսկ հավաքականը գլխավորում էին գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը և ավագ մարզիչ Անդրանիկ Այվազյանը:

Сборная Армении по стрельбе вернулась на родину
«Нам удалось завоевать 1 серебряную и 2 командные бронзовые медали на этом чемпионате Европы. Конечно, я очень недоволен, нахожусь психологически в плохом состоянии. Наша первая проблема заключалась в том, что мы за несколько дней отвезли оружие в таможенную зону, ящики закрылись, и мы не могли тренироваться первые 6 дней. В итоги получили, то, что получили. Я не оправдываюсь, но я знаю, что наши спортсмены были подготовлены»,-отметил главный тренер сборной Сейран Никогосян в беседе с пресс-службой НОК Армении в аэропорту.
Говоря о серебряном медалисте юношеских Олимпийских игр Грачике Бабаяне, главный тренер Никогосян отметил, что Бабаян случайно поранил ногу во время церемонии открытия чемпионата Европы. «К сожалению, это был наш последний рейтинговый турнир. Следующие турниры, в которых примем участие, будут розыгрыш Кубка мира в Мюнхене и чемпионат мира (стрельба по бегущей мишени)»,-отметил тренер.
В чемпионате Европы, который состоялся в венгерском городе Гиор с 22-го по 28-е февраля, приняли участие 588 спортсменов из 47-и стран. Из Армении приняли участие 14 спортсменов во главе с главным тренером Сейраном Никогосяном и старшим тренером Андраником Айвазяном.