Հրաձգության Հայաստանի հավաքականը կեսգիշերին վերադարձավ Եվրոպայի առաջնությունից:
«Մեզ հաջողվեց մեկ արծաթե և երկու թիմային բրոնզե մեդալ նվաճել Եվրոպայի այս առաջնությունում: Իհարկե, ես շատ դժգոհ եմ: Ես իսկապես հոգեբանորեն շատ վատ վիճակում եմ: Մեր առաջին խնդիրը նրանում էր, որ մենք օրեր առաջ տարել էինք զենքերը մաքսային տարածք, արկղերը փակվել էին և գնալուց հետո մոտ 6 օր չենք մարզվել: Արդյունքում ստացանք այն, ինչ ստացանք: Ես չեմ արդարանում, բայց ես գիտեմ մեր մարզիկների պատրաստվածությունը՝ նրանք պատրաստ էին» »,-օդակայանում ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը:
Խոսելով պատանեկան Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Հրաչիկ Բաբայանի մասին՝ գլխավոր մարզիչ Նիկողոսյանը փաստեց, որ Բաբայանը Եվրոպայի առաջնության բացման արարողության ժամանակ ոտքը պատահմամբ վնասել է: «Ցավոք սրտի, սա մեր վերջին օլիմպիական վարկանիշ տվող մրցաշարն էր: Առաջիկա մրցաշարերից կմասնակցենք աշխարհի գավաթի խաղարկությանը Մյունխենում, և ունենք վազող թիրախ վարժություններից աշխարհի առաջնություն»,-փաստեց մարզիչը:
Հունգարիայի Գիոր քաղաքում փետրվարի 22-28-ը տեղի ունեցավ Եվրոպայի առաջնություն 10մ հեռավորությունից՝ հրացան, ատրճանակ, վազող թիրախ զենքաձևերից, որին մասնակցում էր 47 երկրի 588 մարզիկ: Եվրոպայի առաջնությանը Հայաստանը մասնակցեց 14 մարզիկով, իսկ հավաքականը գլխավորում էին գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը և ավագ մարզիչ Անդրանիկ Այվազյանը:

12:00 - 29 Feb, 2016
“We managed to conquer one silver and two team bronze medals at the championship. Of course, I am very discontented. I am really very depressed. Our main problem was that we left our weapons in the customs territory and then weren’t able to practice for 6 days. As a result we have what we have. I don’t justify myself but I know how prepared our athletes are and were”, team head coach Seyran Nikoghosyan said to an ANOC reporter in the airport.
Speaking about Olympic silver medalist Hrachik Babayan, head coach Nikoghosyan stated that Babayan had accidentally hurt his leg during the opening ceremony of the European championship. “Unfortunately, this was the last Olympic qualifier. In the near future we the World Cup in Munich and the World Championship Running Target”, the coach said.
From February 22 to 28 the Hungarian city Gyor hosted the European Shooting Championship 10m Rifle/Pistol/Running Target which was attended by 588 shooters of 47 countries of the world. Armenia was represented at the championship by 14 athletes led by the head coach, Seyran Nikoghosyan, and the senior coach, Andranik Ayvazyan.