Հայտնի է ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցող Հայաստանի կանանց հավաքականի կազմը
Ծանրամարտի Եվրոպայի 2016 թվականի առաջնությունը կայանալու է Նորվեգիայի Ֆորդե քաղաքում: Այս տարի Հայաստանի կանանց հավաքականը պատմության մեջ առաջին անգամ կմասնակցի ամբողջ կազմով:
«Հայաստանի առաջնության արդյունքներից գոհ եմ, չնայած որ մասնակիցների թիվը սակավ էր: Պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել մեր երկրում կանանց ծանրամարտի զարգացմանը: Ցավոք, եկող սերունդ չունենք: Դա մեծ խնդիր է: Ներկայիս հավաքականը կայուն է, սակայն պետք է մտածել սերնդափոխության մասին ևս: Այս տարի առաջին անգամ ամբողջ կազմով ենք մասնակցելու Եվրոպայի առաջնությանը: Հույս ունենք, որ թիմային հաշվարկով բարձր հորիզոնականներ կզբաղեցնենք»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը:
Ֆորդեում Հայաստանը կներկայացնեն Աննա Գովելյանը (53 կգ), Իզաբելա Յայլյանը (58 կգ), Քրիստինե Պետրոսյանը (63 կգ), Նազիկ Ավդալյանը (69 կգ), Սոնա Պողոսյանը (75 կգ) Արփինե Դալալյանը և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (75+ կգ):

Известен состав женской сборной Армении, которая примет участие в чемпионате Европы по тяжелой атлетике
18:00 - 18 Фев, 2016
Чемпионат Европы по тяжелой атлетике 2016-го года состоится в норвежском городе Фёрде. В этом году женская сборная Армении впервые примет участие в полном составе.
«Я доволен результатами чемпионата Армении, несмотря на небольшое число участников. Необходимо обратить серьезное внимание на развитие женской тяжелой атлетики в нашей стране. К сожалению, у нас нет подрастающего поколения, это большая проблема. В настоящее время сборная стабильна, но необходимо думать также о смене поколений. В этом году мы впервые примем участие в чемпионате Европы в полном составе. Надеемся занять высокие места в командном зачете»,-отметил главный тренер женской сборной Армении по тяжелой атлетике Арташес Нерсисян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
В Фёрде Армению представят: Анна Говелян (53 кг), Изабелла Яйлян (58 кг), Кристине Петросян (63 кг), Назик Авдалян (69 кг), Сона Погосян (75 кг) и Рипсиме Хуршудян (75+ кг).