Ձմեռային պատանեկան երկրորդ Օլիմպիական խաղերի պաշտոնական մեկնարկը տրվեց Լիլեհամերի կենտրոնական մարզադաշտում՝ արքայադուստր Ինգրիդ Ալեքսանդրայի մասնակցությամբ:
Բացման պաշտոնական արարողությունը կայացավ Լիլեհամերի «Լյուսհորսբաքեն» մարզադաշտում, որտեղ կայացել էր նաև 1994 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի բացումը: Լիլեհամերում այս օրերին ցուրտ է, բայց արարողությանը թիմերը ներկայացել էին մեծաքանակ պատվիրակությամբ: Մասնակիցների համար նախատեսված հատվածը լի էր մարզիկներով, ովքեր առիթը բաց չէին թողնում ևս մեկ անգամ փոխանակվելու տարբերանշաններով (Pins):
Մինչ կսկսվեր բացման արարողության հիմնական մասը, Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը իր ողջույնով շնորհավորեց բոլոր մարզիկներին՝ մարզական այս տոնին մասնակցելու լինելու համար. «Սիրելի մարզիկներ, բարով եք եկել ձեր խաղերին: Հաջորդ 10 օրերն անկրկնելի կլինեն ձեզ համար: Այս խաղերը ցույց կտան ձեր սերը դեպի սպորտը: Այս խաղերը կլինեն ուսուցողական, սովորեցնող, բայց որ ամենակարևորն է` նոր ընկերներ գտնելու խաղեր»,-ավելացրեց ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը:
Օլիմպիական խաղերի դրոշը մարզադաշտ բերելու պատիվը տրված էր մի քանի մարզիկների, ովքեր Օլիմպիական տարբեր խաղերի մրցանակակիրներ են: Մարզիկների, մարզիչների և մրցավարների անունից օլիմպիական երդում տվեցին նորվեգացիները:

В Лиллехаммере стартовали юношеские Олимпийские игры
Вторые зимние юношеские Олимпийские игры официально стартовали на центральном стадионе в Лиллехаммере с участием принцессы Ингрид Александры.
Официальная церемония открытия состоялась на стадионе «Люсгорсбаккен» в Лиллехаммере, где проходило также открытие зимних Олимпийских игр в 1994-м году. В Лиллехаммере сейчас холодно, но команды были представлены на церемонии многочисленными делегациями. Территория, предназначенная для участников, была заполнена спортсменами, которые не упускали возможности лишний раз обменяться символами (Pins).
Перед началом церемонии открытия президент Международного олимпийского комитета Томас Бах в своей приветственной речи поздравил всех спортсменов с участием в подобном спортивном мероприятии. «Дорогие спортсмены, добро пожаловать на ваши Игры. Следующие 10 дней станут незабываемыми для вас. Эти Игры покажут вашу любовь к спорту. Игры будут учебными, обучающими, но самое главное помогут обрести новых друзей»,-отметил президент МОК Томас Бах.
Честь вынести на стадион флаг Олимпийских игр была предоставлена нескольким спортсменам, которые являлись призерами Олимпийских игр. Олимпийскую клятву от имени спортсменов, тренеров и судей дали норвежцы.