Ձմեռային պատանեկան երկրորդ Օլիմպիական խաղերի պաշտոնական մեկնարկը տրվեց Լիլեհամերի կենտրոնական մարզադաշտում՝ արքայադուստր Ինգրիդ Ալեքսանդրայի մասնակցությամբ:
Բացման պաշտոնական արարողությունը կայացավ Լիլեհամերի «Լյուսհորսբաքեն» մարզադաշտում, որտեղ կայացել էր նաև 1994 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի բացումը: Լիլեհամերում այս օրերին ցուրտ է, բայց արարողությանը թիմերը ներկայացել էին մեծաքանակ պատվիրակությամբ: Մասնակիցների համար նախատեսված հատվածը լի էր մարզիկներով, ովքեր առիթը բաց չէին թողնում ևս մեկ անգամ փոխանակվելու տարբերանշաններով (Pins):
Մինչ կսկսվեր բացման արարողության հիմնական մասը, Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը իր ողջույնով շնորհավորեց բոլոր մարզիկներին՝ մարզական այս տոնին մասնակցելու լինելու համար. «Սիրելի մարզիկներ, բարով եք եկել ձեր խաղերին: Հաջորդ 10 օրերն անկրկնելի կլինեն ձեզ համար: Այս խաղերը ցույց կտան ձեր սերը դեպի սպորտը: Այս խաղերը կլինեն ուսուցողական, սովորեցնող, բայց որ ամենակարևորն է` նոր ընկերներ գտնելու խաղեր»,-ավելացրեց ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը:
Օլիմպիական խաղերի դրոշը մարզադաշտ բերելու պատիվը տրված էր մի քանի մարզիկների, ովքեր Օլիմպիական տարբեր խաղերի մրցանակակիրներ են: Մարզիկների, մարզիչների և մրցավարների անունից օլիմպիական երդում տվեցին նորվեգացիները:

The official opening ceremony of the 2nd Winter Youth Olympic Games took place at Lillehammer’s central stadium with Princess Ingrid Alexandra’s participation.
The official opening ceremony was held at Lysgardsbakkene stadium where the 1994 Lillehammer Winter Olympic Games were opened. It is very cold in Lillehammer these days but the teams participated in the ceremony with large delegations. The place designed for the participants was full of athletes who didn’t miss the opportunity to exchange their pins once again.
Before the launch of the ceremony International Olympic Committee President Tomas Bach congratulated all the athletes for being a part of such a great event. “Dear athletes, welcome to your games. The next 10 days will be unforgettable for you. These games will be about your love for sport. They will be about learning and sharing and about making new friends”, IOC President Tomas Bach noted.
The honor of bringing the Olympic flag to the stadium was given to athletes who had been prize winners of Olympic Games. Norwegians took an Olympic oath on behalf of athletes, coaches and referees.