Էդուարդ Սահակյան. Կաշխատենք շտկել սխալները
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչի պաշտոնակատար Էդուարդ Սահակյանն ամփոփել է «Գազպրոմ Արմենիա» մարզական համալիրում դեկտեմբերի 3-4-ը տեղի ունեցած Հայաստանի առաջնությունը:
«Բոլորդ էլ տեսաք, որ յուրաքանչյուր քաշային կարգում կար պայքար, ինչը գեղեցկացրեց այս տարվա առաջնությունը: Եվրոպայի առաջնությունից առաջ կունենանք հավաքներ և մրցաշարեր, այնուհետև պարզ կլինի հավաքականի կազմը: Ունենք խոցելի տեղեր, կաշխատենք շտկել սխալները և լավ մարզավիճակում մեկնել Եվրոպայի առաջնությանը»,- ասաց մարզիչը:
Արթուր Ալեքսանյանի, Կարապետ Չալյանի, Արսեն Ջուլֆալակյանի և Արմեն Մելիքյանի բացակայությունը Էդուարդ Սահակյանը բացատրեց հավաքականի ռազմավարությամբ։ Իսկ, թե ով Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնելու 77 կգ քաշային կարգում, մարզիչը դեռ հստակ պատասխան չունի:
Հիշեցնենք, որ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնությանը 10 քաշային կարգերում մասնակցեցին 82 ըմբիշներ:

Исполняющий обязанности главного тренера сборной Армении по греко-римской борьбе Эдуард Саакян подвел итоги чемпионата Армении, который состоялся с 3-го по 4-е декабря в спортивном комплексе «Газпром Армения».
«Вы все увидели, что в каждой весовой категории был борьба, что украсило данный чемпионат. Перед чемпионатом Европы у нас будут сборы и турниры, после чего определится состав сборной. У нас есть уязвимые места, мы постараемся исправить ошибки и отправится на чемпионат Европы в хорошей спортивной форме», - сказал тренер.
Отсутствие Артура Алексаняна, Карапета Чаляна, Арсена Джулфалакяна и Армена Меликяна Эдуард Саакян объяснил стратегией команды. А на вопрос, кто будет представлять Армению в категории 77 кг на Олимпийских играх Токио-2020, у тренера пока нет четкого ответа.
Напомним, что в чемпионате Армении по греко-римской борьбе приняли участие 82 борца в 10-и весовых категориях.