Հայաստանի պատանեկան հավաքականի մարզիչը Լոս Անջելեսում փորձարկել է 25 հայ բասկետբոլիստների
Բասկետբոլի Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների հավաքականի գլխավոր մարզիչ Զորիկ Իսաջանին Լոս Անջելեսում մարզում է անցկացրել` փորձարկելով շուրջ 25 հայ բասկետբոլիստների:
«Մարզումը կայացավ «Մասիս» մարզասրահում և մասնակցեցին 25 տղաներ, որոնց դիտարկում ենք որպես պատանեկան հավաքականի թեկնածուներ: Շատ մեծ ոգևորություն կար տղաների մոտ և բավական լավ մարզում անցկացրինք: Ներկա էին նաև բազմաթիվ ծնողներ: Վերջին տարիներին Հայաստանի պատանեկան հավաքականները կայուն կերպով մասնակցում են միջազգային մրցաշարերի, ինչի արդյունքում արդեն շատերն են ցանկանում իրենց դրսևորել ազգային թիմերում: Սա շատ կարևոր տարիք է, քանի որ այս երեխաներն են լինելու հայկական բասկետբոլի ապագան:
Կուզեմ նշել, որ պատանեկան հավաքականի դռները բաց են բոլորի առաջ: Նույն ուշադրությամբ հետևելու ենք նաև Հայաստանում, Ռուսաստանում և այլ երկրներում հանդես եկող տղաներին, որ ընտրենք լավագույններին: Գալիք տարվա ամռանը կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունում պետք է հանդես գան լավագույն 12 խաղացողները, իսկ նրանք, ովքեր չեն հայտնվի վերջնական հայտացուցակում, պետք է չընկճվեն, քանի որ հետագայում դեռ շանս կունենան հայտնվել ազգային թիմում:
Աշխատանքները շարունակվում են և աստիճանաբար կհասկանանք, թե ովքեր են լինելու հավաքականի հայտացուցակում»,- ՀԲՖ մամուլի ծառայության հետ զրույցում նշել է Զորիկ Իսաջանին:
Հիշեցնենք, որ Իսաջանիի գլխավորությամբ Հայաստանի թիմը կպատրաստվի 2020 թվականի ամռանը կայանալիք Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը:

Head coach of the Armenia U16 basketball team Zorik Isajane spent training in Los Angeles testing about 25 Armenian basketball players.
“The training was held at Massis Gym and 25 boys whom we consider as candidates for the cadet team joined it. The boys were very excited and we spent a quite good training. There were also many parents present. In recent years the Armenia cadet teams have regularly taken part in international tournaments as a result of which many people want to play in the national teams. This is a very important age because these children are going to be the future of Armenian basketball. I’d like to say that the doors of the cadet team are open for everyone. With the same attention we are going to follow boys playing in Armenia, Russia and other countries and choose the best ones. The best 12 players will take part in the European Championship next summer and those who won’t enter the final lineup shouldn’t be depressed as they will still have a chance to appear in the national team.
The work goes on and we will gradually understand who will enter the final squad list,” Zorik Isajane told the BFA press service.
The Armenia team led by Isajane will prepare for the European Championship Division C being held in summer of 2020.