Հայաստանի պատանեկան հավաքականի մարզիչը Լոս Անջելեսում փորձարկել է 25 հայ բասկետբոլիստների
Բասկետբոլի Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների հավաքականի գլխավոր մարզիչ Զորիկ Իսաջանին Լոս Անջելեսում մարզում է անցկացրել` փորձարկելով շուրջ 25 հայ բասկետբոլիստների:
«Մարզումը կայացավ «Մասիս» մարզասրահում և մասնակցեցին 25 տղաներ, որոնց դիտարկում ենք որպես պատանեկան հավաքականի թեկնածուներ: Շատ մեծ ոգևորություն կար տղաների մոտ և բավական լավ մարզում անցկացրինք: Ներկա էին նաև բազմաթիվ ծնողներ: Վերջին տարիներին Հայաստանի պատանեկան հավաքականները կայուն կերպով մասնակցում են միջազգային մրցաշարերի, ինչի արդյունքում արդեն շատերն են ցանկանում իրենց դրսևորել ազգային թիմերում: Սա շատ կարևոր տարիք է, քանի որ այս երեխաներն են լինելու հայկական բասկետբոլի ապագան:
Կուզեմ նշել, որ պատանեկան հավաքականի դռները բաց են բոլորի առաջ: Նույն ուշադրությամբ հետևելու ենք նաև Հայաստանում, Ռուսաստանում և այլ երկրներում հանդես եկող տղաներին, որ ընտրենք լավագույններին: Գալիք տարվա ամռանը կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունում պետք է հանդես գան լավագույն 12 խաղացողները, իսկ նրանք, ովքեր չեն հայտնվի վերջնական հայտացուցակում, պետք է չընկճվեն, քանի որ հետագայում դեռ շանս կունենան հայտնվել ազգային թիմում:
Աշխատանքները շարունակվում են և աստիճանաբար կհասկանանք, թե ովքեր են լինելու հավաքականի հայտացուցակում»,- ՀԲՖ մամուլի ծառայության հետ զրույցում նշել է Զորիկ Իսաջանին:
Հիշեցնենք, որ Իսաջանիի գլխավորությամբ Հայաստանի թիմը կպատրաստվի 2020 թվականի ամռանը կայանալիք Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը:

Главный тренер сборной Армении по баскетболу до 16-и лет Зорик Исаджани провел тренировку в Лос-Анджелесе, просмотрев около 25-и армянских баскетболистов.
«В тренировке, которая состоялась в спортзале «Масис», приняли участие 25 кандидатов в юношескую сборную. Ребята были воодушевлены, и мы провели довольно хорошую тренировку. Многие родители также присутствовали. В последние годы юношеские сборные Армении стабильно участвуют в международных турнирах, в результате чего многие уже хотят показать себя в национальных командах. Это очень важный возраст, так как эти дети являются будущим армянского баскетбола.
Хочу отметить, что двери юношеской сборной открыты для всех. Мы с таким же вниманием будем наблюдать за ребятами, выступающими в Армении, России и других странах, чтобы выбрать лучших. 12 лучших игроков должны выступить на чемпионате Европы следующим летом, а те, кто не окажутся в окончательной заявке, не должны расстраиваться, поскольку у них в будущем еще будет шанс оказаться в национальной команде.
Работа продолжается, и мы постепенно поймем, кто попадет в заявку сборной», - отметил Зорик Исаджани в беседе с пресс-службой ФБА.
Напомним, что армянская команда во главе с Исаджани будет готовиться к чемпионату Европы дивизиона С, который состоится летом 2020-го года.