Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը Հորդանանում գտնվող սիրիացի փախստականների համար նախատեսված Ազրաք ճամբարում մասնակցել է ՄԱԿ-ի և Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի կողմից կազմակերպված «Inspire together for peace» ծրագրին։
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Արսենը պատմեց ծրագրի իրականացման և իր մասնակցության մասին.
«Ծրագիրն անցկացվում է ՄԱԿ-ի և ՄՕԿ-ի կողմից։ Առաջին անգամ նրանց են միացել Թեքվոնդոյի համաշխարհային ֆեդերացիան և Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիան։ Ծրագրին մասնակցելու համար Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Նենադ Լալովիչը առաջարկել էր իմ թեկնածությունը. ենթադրում եմ, որ պատճառը իմ արդյունավետ և ակտիվ աշխատանքն էր աթլետների հանձնաժողովում։ Վերջին երկուսուկես տարվա ընթացքում 4-5 տարբեր կոնֆերանսներում ներկայացրել եմ UWW-ին, և ենթադրում եմ, որ գոհ են արդյունքներից: Այնպես ստացվեց, որ օրերը հարմար ստացվեցին ինձ համար։ Հավաքներից հետ էի գալիս և ընդհամեը 5 օր ունեի ազատ, մինչև մյուս հավաքը, այցն էլ համընկավ այդ հինգ օրերի հետ։ Եվրոպական խաղերի ժամանակ հանդիպեցինք Նենադ Լալովիչի հետ և անձամբ շնորհակալություն հայտնեց, որ համաձայնվել եմ մասնակցել ծրագրին։ Քննարկեցինք տարբեր հարցեր՝ կապված և՛ այդ այցի , և՛ հետագա մեր աշխատանքի հետ»,-ասաց նա։
Առաջին օրը ծրագրի մասնակիցները ճամբարում գտնվող փախստական երեխաների հետ խաղեր են խաղացել և մարզում անցկացրել՝ սովորեցնելով ըմբշամարտի նախնական հնարքները, քանի որ բոլորը սկսնակ մակարդակի են.
«Հիմնական ծրագիրը երկու օր էր։ Առաջին օրը ավելի ազատ էր, ճանաչողական՝ առանց տեսախցիկների։ Առաջին օրը երեխաների հետ խաղացինք, մի քանի հնարք ցուցադրեցի, այսպես ասած՝ ըմբշմարատի այբուբենը։ Մարզահագուստ և մարզակոշիկ նվիրեցինք։ Երկրորդ օրը տեղի ունեցավ հիմնական ծրագիրը, որին ներկա էին Հորդանանի թագավորի եղբայրը, ՄԱԿ-ի փախստականների վարչության պետը, Թեքվոնդոյի համաշխարհային ֆեդերացիայի նախագահը, Օլիմպիական կոմիտեի ու ազգային ֆեդերացիաների աշխատակիցներ։ Ըմբշամարտի և թեքվոնդոյի ցուցադարական մարզումներ արեցինք, նաև սնունդ ու հագուստ բաժանվեց, երգեր եղան, և օրը տոնի վերածվեց»,- ասաց Արսենը։
Հայ ըմբիշը պատմեց նաև, որ առաջին անգամ էր փաստականների ճամբարում և տպավորությունները շատ երկակի են։
«Առաջին անգամ էր, մինչև այդ շատ էի կարդացել և ուսումնասիրել եղած ճամբարները, և չէի մտածի, որ կարող է մի օր հնարավորություն ընձեռվի այդ ճամբարներից մեկում լինել։ Ամբողջ աշխարհում եղած նմանօրինակ ճամբարների համեմատ՝ այս մեկը շատ բարեկարգ էր, միայն էլէկտրականության և ջրի խնդիր ունեին, և պարզ է՝ սննդի։ Ամսեկան մեկ անձին, եթե չեմ սխալվում, 20 դոլար էր հատկացվում, իսկ Հորդնանանը թանկ երկիր էր։ Պարզապես անհնար էր այդ գումարով ապրել։ Տպավորությունս շատ երկակի էր և յուրահատուկ։ Տեսա, թե մարդիկ ինչպես են ամեն օր պայքարում իրենց կյանքի համար, ինչպես են ուրախանում ամեն մի փոքր բանից՝ լինի հագուստ, թե փոքրիկ քաղցրավենիք։ Այս այցելությունը ազդեց իմ մտածելակերպի վրա։ Աննկարագրելի էր։ 50 000 փախստական՝ մի վայրում։ Եթե չեմ սխալվում, մոտ 15կմ շառավղով տարածք էր՝ բազմաթիվ սպիտակ տնակներով, որտեղ ապրում են այդ մարդիկ։ Շատ յուրահատուկ փորձություն էր։ Կարծում եմ, որ այնտեղ եղած ցանկացած մարդ ավելի կկարևորի սեփական կյանքը և շատ բաների կսկսի այլ կերպ նայել»,- խոսքը եզարփակեց Արսեն Ջուլֆալակյանը։

Арсен Джулфалакян: Посещение лагеря беженцев повлияло на мой образ мышления
Вице-чемпион Олимпийских игр, чемпион мира и Европы, борец греко-римского стиля Арсен Джулфалакян принял участие в программе «Inspire together for peace», организованной ООН и Международным олимпийским комитетом в лагере Азрак для сирийских беженцев в Иордании.
В беседе с пресс-службой НОК Армении Арсен рассказал о реализации проекта и своем участии в нем.
«Программа реализуется ООН и МОК. Впервые к ним присоединились Всемирная федерация тхэквондо и Международная федерация борьбы. Президент Международной федерации борьбы Ненад Лалович выдвинул мою кандидатуру для участия в программе. Я полагаю, что причиной была моя эффективная и активная работа в комиссии спортсменов. В течение последних двух с половиной лет я представлял UWW на 4-5-и различных конференциях, и я думаю, что они довольны результатами. Дни оказались для меня подходящими. Я вернулся со сборов, и у меня было 5 свободных дней до следующего сбора, а визит совпал с этими пятью днями. Во время Европейских игр мы встречались с Ненадом Лаловичем и он лично поблагодарил меня за согласие участвовать в программе. Мы обсудили различные вопросы, связанные и с этим визитом, и с нашей дальнейшей работой», - сказал он.
В первый день участники программы играли в игры с детьми-беженцами в лагере и проводили тренировки для обучения начальным навыкам борьбы, поскольку все дети находились на начальном уровне.
«Вся программа состояла из двух дней. Первый день был более свободным, познавательным, без камер. В первый день мы играли с детьми, я показал насколько приемов, так называемую азбуку борьбы. Мы подарили детям спортивные формы и обувь. Во второй день состоялась основная программа, на которой присутствовали брат короля Иордании, глава Агентства ООН по делам беженцев, президент Всемирной федерации тхэквондо, а также члены Олимпийского комитета и национальных федераций. Мы провели показательные тренировки по борьбе и тхэквондо, раздавали питание и одежду, пели песни, и день стал праздничным», - сказал Арсен.
Армянский борец также рассказал, что впервые был в лагере беженцев, и впечатления были очень двойственными.
«Это было впервые, я до этого много читал и изучал о лагерях, но не думал, что когда-нибудь окажусь в одном из них. По сравнению с аналогичными лагерями по всему миру, этот был очень хорошо устроен и имел проблемы только с водой и электричеством, и, конечно, с питанием. Каждый человек в месяц, если я не ошибаюсь, получал 20 долларов, а Иордания - дорогая страна. Просто невозможно прожить на эти деньги. Мое впечатление было очень двойственным и уникальным. Я видел, как люди ежедневно борются за свою жизнь, как радуются каждой мелочи, будь то одежда или маленькие сладости. Этот визит повлиял на мой образ мышления. Это было неописуемо. 50 тысяч беженцев в одном месте. Если я не ошибаюсь, это территория была радиусом около 15-и км с большим количеством белых домиков, в которых живут люди. Это был особенный опыт. Я думаю, что любой побывавший там человек будет больше ценить собственную жизнь, и начнет смотреть на вещи по-другому», - заключил Арсен Джулфалакян.