Դավիթ Սաֆարյանը շատ լավ գոտեմարտեր անցկացրեց. Արայիկ Բաղդադյան
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը գոհ է Շևալյե Նուսուևի հուշամրցաշարում հայ ըմբիշների ելույթներից:
«Գոհ եմ տղաների ելույթներից: Ի տարբերություն 2014 թվականի, այս տարի Նուսուևի հուշամրցաշարին մասնակցում էին բավականին ուժեղ ըմբիշներ: Աշխարհի չեմպիոններ կային, և ոչ բոլորին հաջողվեց ոսկե մեդալ նվաճել: Դավիթ Սաֆարյանն աշխարհի չեմպիոն դառնալուց հետո, արտերկրի ոչ մի մրցաշարում չէր հաղթել: Այս տարի Հայաստանում Ստեփան Սարգսյանի անվան մրցաշարում էր չեմպիոն դարձել: Սաֆարյանը շատ լավ գոտեմարտեր անցկացրեց: Ինքներդ էլ տեսաք, թե ինչ բարդ մրցակիցներ կային Դաղստանից, Օսեթիայից: Գարիկ Բարսեղյանը նույնպես լավ մասնակցեց, սակայն տակտիկական սխալ թույլ տվեց Գեբեկովի հետ պայքարում, վերջինս պատահական ըմբիշ չէր: Ինչ վերաբերում է Նուրմագոմեդովին՝ նրանից դժգոհ չեմ: 2-3 տարի ամբողջովին հեռացել էր սպորտից, այժմ վերսկսել է մարզումները և այդ կարճ ժամանակահատվածում հասել այնպիսի մարզվիճակի, որ առավելության է հասնում երկու մրցակցի նկատմամբ: Քառորդ եզրափակչում էլ կարող էր հաղթել, սակայն այստեղ խոսեց այդ տարիների բացթողումը: Նա լավ ըմբիշ է, եթե իրեն արդարացնի, աչքաթող չենք անի»,-ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի հետ զրույցում ասաց Բաղդադյանը:
Ռուս վաստակավոր մարզիչ Շևալյե Նուսուևի հուշամրցաշարում, որը կայացել է դեկտեմբերի 4-5-ը Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ի մարզապալատում, ոսկե մեդալ էր նվաճել աշխարհի և Եվրոպայի 2013 թվականի չեմպիոն, 65 կգ քաշային Դավիթ Սաֆարյանը, իսկ 2014 թվականի Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, 57 կգ քային Գարիկ Բարսեղյանը դարձել էր մրցաշարի երրորդ մրցանակակիր:

Араик Багдадян. Давид Сафарян провел очень хорошие поединки
Главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Араик Багдадян доволен выступлениями армянских борцов на турнире памяти Шевалье Нусуева.
«Я доволен выступлениями ребят. В отличии от 2014-го года, в этом году в турнире памяти Нусуева участвовали довольно сильные борцы. Среди участников были чемпионы мира, которым не удалось завоевать золотую медаль. Давид Сафарян, став чемпионом мира, до сих пор не одерживал победы ни в одном зарубежном турнире. В этом году он стал чемпионом турнира имени Степана Саркисяна в Армении. Сафарян провел очень хорошие поединки, вы сами видели, какие сложные соперники были из Дагестана и Осетии. Гарик Барсегян тоже хорошо выступил, но допустил тактическую ошибку в борьбе с Гебековым, который не был случайным борцом. Что касается Нурмагомедова, я не испытываю к нему недовольства. Он на 2-3 года полностью ушел из спорта, недавно возобновил тренировки, и за этот короткий срок достиг такой спортивной формы, что смог добиться преимущества над двумя соперниками. Нурмагомедов мог бы победить и в четвертьфинале, однако сказалось упущения этих лет. Он хороший борец, если оправдает себя, мы его не упустим»,-отметил Багдадян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
На турнире памяти заслуженного тренера России Шевалье Нусуева, который прошел с 4-го по 5-е декабря во Дворце спортивных единоборств ЦСКА в Москве, золотую медаль завоевал чемпион мира и Европы 2013-го года Давид Сафарян (65 кг), а бронзовый медалист чемпионата Европы 2014-го года Гарик Барсегян (57 кг) стал 3-м призером турнира.