Ծանրամարտի տղամարդկանց Հայաստանի հավաքականի երկրորդ մարզիչ Վիգեն Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց հայ ծանրորդների հաջող ելույթները Վրաստանի Բաթումի քաղաքում շարունակվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 89 կգ քաշային կարգում:
Հակոբ Մկրտչյանը նվաճել էր Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր:
«Այսօր մեր ծանրորդներն արեցին առավելագույնը, քան կարող էին, քանի որ Անդրանիկ Կարապետյանի ձախողումից հետո նրանք ավելի զայրացած մոտեցան ծանրաձողին: Մեր մարզիկները ցույց տվեցին իրենց բարձր կարգը: Լավ մարզումներին հաջորդեցին հաջող մրցելույթները՝ հատկապես Դավիթ Հովհաննիսյանի մոտ: Դավիթը գրանցեց նոր արդյունքներ, իսկ հրում վարժությունում Հակոբ Մկրտչյանի գրանցած 207 կգ-ն գերազանց էր: Մեր ծանրորդների մրցելույթները գնահատում եմ գերազանց»,- նշեց մարզիչը:
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Մկրտչյանը երկամարտում գրանցել էր 371 կգ (164+207) արդյունք եւ սահմանել նաեւ Եվրոպայի ռեկորդ: Պոկում վարժությունում 22-ամյա ծանրորդը չորրորդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր ոսկե մեդալ: Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձած վրացի Ռեւազ Դավիթաձեի երկամարտի արդյունքն էր 370 կգ (170+200):
Դավիթ Հովհաննիսյանի երկամարտի արդյունքն էր 360 կգ (165+195): Պոկում վարժությունում 22-ամյա Հովհաննիսյանը 165 կգ արդյունքով նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ: Նա հաջող կատարեց բոլոր՝ 6 մոտեցումները:

Vigen Khachatryan: I appreciate our weightlifters’ performances as excellent
Second coach of the Armenia men’s weightlifting team Vigen Khachatryan summed up the Armenian weightlifters’ successful performances in the 89 kg weight class of the European Weightlifting Championship underway in Batumi, Georgia.
Hakob Mkrtchyan had won European champion title and David Hovhannisyan had become a bronze medalist.
“Today our weightlifters did more than they could as after Andranik Karapetyan’s failure they approached the barbell more angrily. Our athletes showed their high rank. The effective trainings were followed by successful performances; especially it refers to David Hovhannisyan. David registered news results and in the clean and jerk Hakob Mkrtchyan’s 207 kg was perfect. I appreciate our weightlifters’ performances as excellent,” noted the coach.
Let us recall that Hakob Mkrtchyan registered a total of 371 kg result (164+207) and set a European record in the combined exercise. In the snatch the 22-year-old weightlifter was the 4th and in the clean and jerk won a small gold medal. European silver medalist Revaz Davitadze registered a total of 370 kg result (170+200). David Hovhannisyan became a bronze medalist with a total of 360 kg (165+195). In the snatch 22-years-old Hovhannisyan won a small bronze medal lifting 165 kg. He fulfilled successfully all 6 attempts.