Ծանրամարտի տղամարդկանց Հայաստանի հավաքականի երկրորդ մարզիչ Վիգեն Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց հայ ծանրորդների հաջող ելույթները Վրաստանի Բաթումի քաղաքում շարունակվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 89 կգ քաշային կարգում:
Հակոբ Մկրտչյանը նվաճել էր Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր:
«Այսօր մեր ծանրորդներն արեցին առավելագույնը, քան կարող էին, քանի որ Անդրանիկ Կարապետյանի ձախողումից հետո նրանք ավելի զայրացած մոտեցան ծանրաձողին: Մեր մարզիկները ցույց տվեցին իրենց բարձր կարգը: Լավ մարզումներին հաջորդեցին հաջող մրցելույթները՝ հատկապես Դավիթ Հովհաննիսյանի մոտ: Դավիթը գրանցեց նոր արդյունքներ, իսկ հրում վարժությունում Հակոբ Մկրտչյանի գրանցած 207 կգ-ն գերազանց էր: Մեր ծանրորդների մրցելույթները գնահատում եմ գերազանց»,- նշեց մարզիչը:
Հիշեցնենք, որ Հակոբ Մկրտչյանը երկամարտում գրանցել էր 371 կգ (164+207) արդյունք եւ սահմանել նաեւ Եվրոպայի ռեկորդ: Պոկում վարժությունում 22-ամյա ծանրորդը չորրորդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր ոսկե մեդալ: Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձած վրացի Ռեւազ Դավիթաձեի երկամարտի արդյունքն էր 370 կգ (170+200):
Դավիթ Հովհաննիսյանի երկամարտի արդյունքն էր 360 կգ (165+195): Պոկում վարժությունում 22-ամյա Հովհաննիսյանը 165 կգ արդյունքով նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ: Նա հաջող կատարեց բոլոր՝ 6 մոտեցումները:

Виген Хачатрян: Я оцениваю выступления наших штангистов на отлично
Второй тренер мужской сборной по тяжелой атлетике Виген Хачатрян в беседе с журналистами подвел итоги успешных выступлений армянских тяжелоатлетов в весовой категории 89 кг на проходящем в Батуми чемпионате Европы. Акоп Мкртчян завоевал звание чемпиона Европы, а Давид Оганесян стал бронзовым медалистом.
«Сегодня наши штангисты сделали все, что могли, потому что после неудачи Андраника Карапетяна они более рассерженно подошли к штанге. Наши спортсмены показали свой высокий уровень. За хорошими тренировками последовали успешные выступления, особенно у Давида Оганесяна. Давид показал новые результаты, а 207 кг, поднятые Акопом Мкртчяном в толчке, были превосходны. Я оцениваю выступления наших штангистов на отлично», - отметил тренер.
Напомним, что Акоп Мкртчян набрал в сумме двоеборья 371 кг (164+207), а также установил рекорд Европы. 22-летний тяжелоатлет занял 4-е место в рывке, а в толчке завоевал малую золотую медаль. Вице-чемпионом Европы стал грузин Реваз Давитадзе, набравший в сумме двоеборья 370 кг (170 + 200). Давид Оганесян набрал в сумме двоеборья 360 кг (165+195). В рывке 22-летний Оганесян поднял 165 кг и завоевал малую бронзовую медаль. Он успешно выполнил все 6 подходов.