Փետրվարի 23-25-ը Գյուրիում կայացել են ձյուդոյի երիտասարդների եւ պատանիների Հայաստանի առաջնությունները:
Երիտասարդ տղաների պայքարում Հայաստանի առաջնության հաղթողներ դարձել են՝ Գասպար Հայրապետյանը (55 կգ քաշային կարգ), Էրիկ Հարությունյանը (60 կգ), Մերուժան Սարգսյանը (66 կգ), Արման Դրմեյանը (73 կգ), Կարեն Հովհանիսյանը (81 կգ) եւ Արման Ավանեսյանը (90 կգ):
Երիտասարդ աղջիկները մրցել են երկու քաշային կարգերում: Առաջին տեղը զբաղեցրել են Ռուզաննա Բալասանյանը (48 կգ) եւ Վարսիկ Գրիգորյանը (57 կգ):
Պատանիների պայքարում պատվո հարթակի առաջին աստիճանին կանգնել են՝ Գեւորգ Վարդանյանը (50 կգ), Յուրի Իսրայելյանը (55 կգ), Վահե Աղանյանը (60 կգ), Արսեն Ավեդիսյանը (66 կգ), Մեսրոպ Բասալյանը (73 կգ), Մամիկոն Ավետիսյանը (81 կգ), Ժորա Բաղդասարյանը (90 կգ) ու Դավիթ Հարությունյանը (90+ կգ):
Աղջիկները հանդես են եկել մեկ քաշային կարգում, որտեղ հաղթողի կոչումը նվաճել է Ռուզաննա Բալասանյանը (48 կգ):
Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Թաթուլ Հովհաննիսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ առաջնություններն անցկացվել են Գյումրիում, որպեսզի ընդլայնեն մարզաձեւի աշխարհագրությունը մեր երկրում:
Առաջնությունների արդյունքներով ձեւավորվեցին երիտասարդների եւ պատանիների հավաքականները: Առաջիկայում թիմերն ավագ մարզիչ Հովհաննես Դավթյանի գլխավորությամբ ուսումնամարզական հավաք կանցկացնեն Օլիմպավանում:

Известны победители молодежного и юношеского чемпионатов Армении
В состязаниях юниоров победителями первенства стали Гаспар Айрапетян (весовая категория 55 кг), Эрик Арутюнян (60 кг), Меружан Саргсян (66 кг), Арман Дрмеян (73 кг), Карен Оганесян (81 кг) и Арман Аванесян (90 кг).
Юниорки соревновались в двух весовых категориях. Первые места заняли Рузанна Баласанян (48 кг) и Варсик Григорян (57 кг).
У юношей на первой ступеньке пьедестала почета взошли Геворг Варданян (50 кг), Юрий Исраелян (55 кг), Ваге Аганян (60 кг), Арсен Аведисян (66 кг), Месроп Басалян (73 кг), Мамикон Аветисян (81 кг), Жора Багдасарян (90 кг) и Давид Арутюнян (90+ кг).
Девушки выступили в одной весовой категории, где звание победительницы завоевала Рузанна Баласаня (48 кг).
Генеральный секретарь Федерации дзюдо Армении Татул Оганесян в беседе с пресс-службой НОКА отметил, что чемпионаты были проведены в Гюмри с целью расширение географии дзюдо в нашей стране.
По результатам чемпионатов сформированы молодежная и юношеская сборные. В дальнейшем команды под руководством старшего тренера Оганеса Давтяна проведут учебно-тренировочный сбор в Олимпаване.