2008 եւ 2012 թվականների օլիմպիական խաղերում դոպինգ ստուգման երեքից ավելի դրական արդյունք ունեցած ծանրամարտի ինը ֆեդերացիաները շարունակում են կրել պատիժը: Բացի այդ, նրանք պետք է $ 50 հազար վճարեն: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը.
«Ինձ համար ցավալի է, որ պատիժ կրում են նաեւ այն ծանրորդները, որոնք ոչ մի կապ չեն ունեցել արգելված նյութերի հետ:
Մենք ստորագրել ենք նաեւ մի փաստաթուղթ, ըստ որի, յուրաքանչյուր մրցումից առաջ բոլոր ծանրորդները պետք է առնվազն երեք դոպինգ ստուգում անցնեն: Այս փաստաթուղթը վերաբերում է պատժված ինը ֆեդերացիաներին: Ես առաջինն եմ ստորագրել, քանի որ վստահ եմ մեր մարզիկների մաքրության վրա»,- ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ Ալբանիայում կայացած աշխարհի երիտասարդական առաջնության 105 կգ քաշային կարգում բրոնզե մեդալը կտրվի Մկրտիչ Մկրտչյանին, քանի որ վրացի մարզիկի օրգանիզմում հայտնաբերվել են արգելված նյութեր:
Փաշիկ Ալավերդյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանին (նա միաժամանակ ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնակատարն է)՝ իրենց աջակցելու եւ ֆեդերացիայի հոգսերն իրենց ուսերին վերցնելու համար:

Пашик Алавердян: Перед любым соревнованием все наши тяжелоатлеты должны пройти минимум три допинговые проверки
16:20 - 19 Дек, 2017
Девять федераций, имеющие свыше трех положительных проверок на допинг по итогам Олимпийских игр 2008 и 2012 гг,. продолжают отбывать наказание. Помимо этого, они должны заплатить $50 000. Об этом на встрече с журналистами сказал генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении, главный тренер мужской сборной Пашик Алавердян.
"Мне обидно, что наказание несут и те тяжелоатлеты, которые не имели никакого отношения к запрещенным препаратам.
Мы также подписали документ, согласно которому перед каждым соревнованием все тяжелоатлеты должны пройти минимум три проверки на допинг. Этот документ касается девяти дисквалифицированных федераций. Я первым поставил подпись, поскольку уверен в чистоте наших спортсменов", - сказал Пашик Алавердян.
Генеральный секретарь федерации отметил, что бронзовая медаль в весовой категории 105 кг по итогам прошедшего в Албании молодежного чемпионата мира будет вручена Мкртичу Мкртчяну, поскольку в организме грузинского спортсмена были обнаружены запрещенные вещества.
Пашик Алавердян выразил благодарность президенту НОКА Гагику Царукяну и генеральному секретарю НОКА Грачья Ростомяну (он одновременно является исполняющим обязанности президента федерации тяжелой атлетики) за их поддержку и взятия на свои плечи забот федерации.