«Օլիմպավանի» պատանի լողորդները ցուցադրեցին, թե ինչ են սովորել մի քանի ամսում
Դավթաշեն համայնքում «Օլիմպավանի» լողավազանը, որը համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր չափորոշիչներին, հյուրընկալ դռները բացել է այս տարվա հունիսի 1-ից եւ առաջին իսկ ամիսներից աշխատում է ծանրաբեռնված: Այստեղ հավաքներ են անցկացնում եւ իրենց վարպետությունը բարձրացնում ոչ միայն հանրապետության ջրային մարզաձեւերի հավաքականները, այլեւ ջրի հետ առաջին ծանոթությունն են հաստատում ինչպես շրջակա թաղամասերի, այլեւ Երեւանի տարբեր վարչական շրջանների բազմաթիվ մանուկներ:
«Օլիմպավանի» գլխավոր տնօրեն Կարեն Պապիկյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը շատ է կարեւորում, որպեսզի երեխաները վաղ տարիքից զբաղվեն սպորտով, մասնավորապես, լողով, մեծանան առողջ, կայտառ ու դրա համար ստեղծում է բոլոր պայմաններն ու նախադրյալները.
«Լողավազանում ներկայումս մարզվող մանուկների քանակը հասել է շուրջ 900-ի, որոնց հետ աշխատում են մեր մարզիչները: Թե երեխաները մի քանի ամսում ի՞նչ են սովորել, հետաքրքրում է ծնողներին: Դա նորմալ է եւ նրանց հետաքրքրասիրությունը բավարարելու նպատակով եռամսյակը մեկ անգամ այսպես կոչված դռնբաց ստուգատես ենք կազմակերպում, որին ներկա են լինում ծնողները, մարզիչներն էլ իրենց աշխատանքի յուրատեսակ հաշվետվություն են տալիս թե´  նրանց, թե´ մեզ:
Այսօր երկրորդ ստուգատեսն է, որին մասնակցում է մինչեւ 13 տարեկան շուրջ 300 սկսնակ լողորդ: Իսկ երեխաներին ոգեւորելու նպատակով պատրաստել ենք մեդալներ, մասնակցության հավաստագրեր եւ գովասանագրեր: Նրանք ամբողջ կյանքում կհիշեն իրենց առաջին մարզական մրցանակները: Ի դեպ, մարզական առաջին արդյունքներն էլ ենք արդեն արձանագրել: «Օլիմպավանի» պատանի լողորդները մասնակցել են պատանիների հանրապետության առաջնությանը, իսկ օրերս Հայաստանի թիմի կազմում Իրանում հանդես եկել միջազգային մրցաշարում եւ մրցանակային տեղեր զբաղեցրել», - ասաց Կարեն Պապիկյանը:

Юные пловцы "Олимпавана" показали, чему они научились за несколько месяцев
Бассейн "Олимпаван" в общине Давидашен, соответствующий самым высоким международным нормам, открыл гостеприимные двери с 1 июня этого года, и уже с первых месяцев работает с нагрузкой. Здесь проводят сборы и повышают свое мастерство не только сборные республики по водным видам спорта, но и впервые знакомятся с водой многочисленные малыши, как из ближайших окрестностней, так и различных административных районов Еревана.
Главный тренер "Олимпавана" Карен Папикян сообщил пресс-службе НОКА, что президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян придает важное значение тому, чтобы дети с раннего возраста занимались спортом, в частности, плаванием, росли здоровыми и активными, и поэтому создает все условия и предпосылки для этого.
"В бассейне в настоящее время количество тренирующихся детей достигло примерно 900. С ними работают наши тренеры. Родителей интересует, чему научились их дети за несколько месяцев. Это нормально и с целью удовлетворения их любопытства раз в три месяца организовываем так называемый просмотр при открытых дверях, на котором присутствуют родители, а тренеры дают своеобразный отчет им и нам.
Сегодня проходит второй просмотр, в котором участвуют около 300 начинающих пловцов до 13 лет. А с целью воодушевления ребят мы подготовили медали, сертификаты участия и почетные грамоты. Они всю жизнь будут помнить свои первые спортивные призы. Кстати, мы уже зарегистрировали их первые спортивные результаты. Юные пловцы "Олимпавана" приняли участие в юношеском первенстве республики, а на днях в составе команды Армении выступили на международном соревновании в Иране, где заняли призовые места", - сказал Карен Папикян.