Մանուել Պետրոսյան. Շնորհակալ եմ բոլորին օգնության եւ աջակցության համար
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպեցին շախմատի մինչեւ 20 տարեկանների աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր Մանուել Պետրոսյանը եւ մրցաշարում հայկական պատվիրակության ղեկավար, մարզիչ Արսեն Եղիազարյանը:
Արսեն Եղիազարյան. «Մինչեւ 20 տարեկանների աշխարհի առաջնությունը շատ լուրջ մրցաշար է: Հաղթողը միանգամից միջազգային գրոսմայստերի կոչում եւ աշխարհի գավաթի խաղարկության ուղեգիր է ստանում: Այդ պատճառով հանդես են գալիս բոլոր ուժեղագույն երիտասարդ շախմատիստները:
Բացի Մանուել Պետրոսյանից, մրցաշարին մասնակցեցին Հայկ Մարտիրոսյանը, Տիգրան Հարությունյանը եւ Սիրանուշ Ղուկասյանը: Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան Ծաղկաձորում մեզ համար ուսումնամարզական հավաք էր կազմակերպել, ինչի շնորհիվ կարողացել էինք առաջնությանը լավ պատրաստվել:
Մանուելի մեկնարկն այնքան էլ հաջող չէր, բայց վերջում լավացրեց խաղի որակը եւ որոշիչ պարտիաներում կարողացավ հաղթել երկու ուժեղագույն մրցակիցների, այդ թվում վերջին տուրում չեմպիոնության գլխավոր հավակնորդներից մեկին, այն էլ սեւ խաղաքարերով:
Կարծում եմ, Մանուելն արժանիորեն զբաղեցրեց երկրորդ տեղը: Ինչ վերաբերում է առաջին տեղի համար պայքարին, նորվեգացի Արի Տարյանը լավ էր մեկնարկել եւ վերջում մի քանի ոչ-ոքիներով նվաճեց չեմպիոնական տիտղոսը:
Մեր մյուս շախմատիստներն այնքան էլ հաջող հանդես չեկան: Հայկ Մարտիրոսյանը դեռ 17 տարեկան է եւ ապագայում անպայման մեդալ կնվաճի այս առաջնությունում: Նա կարողացավ բարելավել իր անհատական վարկանիշը, ինչն արդեն իսկ լավ է: Տիգրանն ու Սիրանուշը տարբեր հանգամանքներով պայմանավորված, իրենց հնարավորություններից ցածր հանդես եկան: Տիգրանը թույլ մեկնարկից հետո վերջում ավելացրեց, իսկ Սիրանուշը վաստակեց միավորների 50 տոկոսը:
Կցանկանայի նշել ,որ Մանուելի անձնական մարզիչ Արման Փաշիկյանը բացակայում էր, սակայն Մանուելն ու նա համացանցով կապ էին պահպանում, ինչը նպաստեց Մանուելի հաջող ելույթին: Խորհուրդներով Մանուելին օգնում էր նաեւ Լեւոն Արոնյանը, չնայած մեր առաջատար գրոսմայստերն այդ օրերին մասնակցում էր ՖԻԴԵ-ի Գրան Պրիի խաղարկության փուլին:
Մանուել Պետրոսյան. «Ես իրոք անհաջող մեկնարկեցի, այնուհետեւ սկսեցի ավելի լավ խաղալ: Կարծում եմ վերջում, մյուս մասնակիցների համեմատ ուժերս ավելի էին ներում պայքարելու մրցանակային տեղի համար: Մրցակիցներս շատ էին հոգնել, անվստահ էին գործում եւ սխալներ թույլ տալիս: Վերջին պարտիայում մրցակիցս տրամադրված էր միայն հաղթանակի, ռիսկային էր գործում, բայց մենք լավ էինք նախապատրաստվել, եւ ինձ հաջողվեց հասնել որոշիչ առավելության: Շատ միավորներ էի հավաքել, բայց առաջին տեղի համար բավարար չեղավ:
Ֆիզիկապես ինձ հրաշալի էի զգում, ինչի համար շնորհակալ եմ ֆիզիկական պատրաստության մարզչիս՝ Վահան Նիկոլյանին: Տասնինը տարեկան եմ եւ դեռ կհասցնեմ եւս մեկ անգամ հանդես գալ աշխարհի մինչեւ 20 տարեկանների առաջնությունում: Ճիշտ եզրակացություններ կանեմ եւ կշարունակեմ աշխատել: Օգնության եւ աջակցության համար երախտապարտ եմ Արսեն Եղիազարյանին, Արման Փաշիկյանին եւ Լեւոն Արոնյանին: Նրանց խորհուրդներն ինձ շատ օգնեցին: Այս տարի սա իմ վերջին մրցաշարն էր, կպատրաստվեմ հաջորդ տարվա մրցաշարերին»:

Мануел Петросян: Спасибо всем за помощь и поддержку
Сегодня с журналистами встретились серебряный призер чемпионата мира по шахматам до 20 лет Мануел Петросян и руководитель армянской делегации на этом турнире, тренер Арсен Егиазарян.
Арсен Егиазарян: "Чемпионат мира до 20 лет считается очень серьезным соревнованием. Победитель сразу получает звание международного гроссмейстера и получает право участвовать в розыгрыше Кубка мира. Поэтому там выступают все сильнейшие юные шахматисты.
Помимо Мануела Петросяна в турнире выступили Айк Мартиросян, Тигран Арутюнян и Сирануш Гукасян. Федерация шахмат Армении организовала для нас сбор в Цахкадзоре, и мы смогли хорошо подготовиться к первенству.
Старт у Мануела получился не очень удачным, но в конце он сильно прибавил в качестве игры и сумел победить двух сильных соперников в решающих партиях. В том числе черными фигурами в последнем туре одного из главных претендентов на чемпионство.
Думаю, Мануел заслуженно занял второе место. Что касается борьбы за первое место, норвежец Ари Тарьян хорошо начал турнир и в конце, сделав несколько ничьих, завоевал чемпионский титул.
Остальные наши шахматисты выступили не столь удачно. Айку Мартиросяну всего 17 лет, и в будущем он обязательно выиграет медаль на этом соревновании. Он смог улучшить свой личный рейтинг, что уже хорошо. Тигран и Сирануш в силу разных причин выступили ниже своих возможностей. Тигран после слабого старта смог прибавить в конце, а Сирануш набрала 50% очков.
Хочу отметить, что личный тренер Мануела Арман Пашикян отсутствовал, но он и Мануел постоянно поддерживали связь по интернету, что сыграло большую роль в его успешном выступлении. Своими советами Мануелу также помогал Левон Аронян, несмотря на то, что наш ведущий гроссмейстер в эти дни участвовал в этапе розыгрыша Гран-при ФИДЕ".
Мануел Петросян: "Я действительно стартовал не очень хорошо, но затем стал играть лучше. Думаю, в конце у меня осталось больше сил, чем у других участников, которые боролись за призовые места. Мои конкуренты очень устали, стали действовать неуверенно, допускали ошибки. В последней партии соперник играл на победу, действовал рискованно, но мы хорошо подготовились и мне удалось достигнуть решающго преимущества. Я набрал довольно много очков, но для первого места этого не хватило.
Скажу, что отлично чувствовал себя физически, за что благодарен тренеру по физической подготовке Вагану Николяну. Мне 19 лет, и я смогу сыграть на еще одном чемпионате мира 20 лет. Сделаю правильные выводы и буду работать дальше. Я признателен за помощь и поддержку Арсену Егиазаряну, Арману Пашикяну и Левону Ароняну. Их советы мне очень помогли. В этом году я закончил выступать в турнирах, буду готовиться к соревнованиям следующего года".