Նոյեմբերի 24-ին եւ 25-ին Զագրեբում կայացել է Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի 46-րդ գլխավոր համաժողովը: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն ներկայացրին ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը եւ մասնագետ Աննա Մելքոնյանը:
Օրակարգի գլխավոր թեման ընտրություններն էր: ԵՕԿ նախագահ ընտրվեց ժամանակավոր պաշտոնակատար սլովենացի Յանես Կոսիյանչիչը, որը նախագահի միակ թեկնածուն էր եւ բաց քվեարկությամբ անցավ միաձայն: Երկու թեկնածուներից փոխնախագահ ընտրվեց դանիացի Նիլս Նիգաարդը, իսկ գլխավոր քարտուղար, իտալացի Ռաֆայելե Պագնոցին պահպանեց պաշտոնը:
Փոփոխություններ են կատարվել ԵՕԿ գործադիր մարմնում: Քվեարկության առաջին օրը Յուրի Յուրեւը (Ռուսաստան) եւ Պետեր Մեննելը (Ավստրիա) հավասար ձայներ հավաքեցին: Հաջորդ օրը քվեարկության երկրորդ փուլում մեկ ձայնով հաղթեց Պետեր Մեննելը: Համաժողովում հաշվետվություններ են ներկայացվել ԵՕԿ-ի կատարած աշխատանքների վերաբերյալ:
Համաժողովը հաստատեց ԵՕԿ 2018 թվականի բյուջեն, լսել Փհենչհան-2018-ի, Տոկիո 2020-ի, Պեկին-2022-ի ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցումներ: Հատկանշական 24 բնութագրող բառով ներկայացվեց 2024 թ. ամառային օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք Փարիզը: Ելույթ ունեցավ 2019 թ. Մինսկում կայանալիք Եվրոպական ամառային երկրորդ խաղերի ներկայացուցիչը: Զեկույցներ ներկայացվեցին նաեւ 2019 թ. Եվրոպական ձմեռային (Բոսնիա եւ Հերցեգովինա, Սարաեւո եւ Արլ. Սարաեւո) եւ ամառային (Ադրբեջան, Բաքու) օլիմպիական փառատոնների մասին:
Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի առաջարկով, 2019 թվականին ԱՄՆ-ի Սան Դիեգո քաղաքում անցկացվելու են առաջին համաշխարհային լողափնյա խաղերը: Զեկուցում ներկայացվեց նաեւ այդ մասին:
Համաժողովի ընթացքում հինգ երիտասարդ մարզիկներ պարգեւատրվեցին Պյոտր Նուրովսկու անվան 7-րդ մրցանակով (դրամական պարգեւ):
Համաժողովին ներկա էին նաեւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը եւ Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի նախագահ շեյխ Ահմադ Ալ-Ֆահադ Ալ-Սաբահը:

Армения приняла участие в выборах Европейского олимпийского комитета
24-25 ноября в Загребе состоялся 46-й главный конгресс Европейского олимпийского комитета. Национальный олимпийский комитет Армении представили генеральный секретарь НОКА Грачья Ростомян и специалист Анна Мелконян.
Главной темой повестки дня были выборы. Президентом ЕОК избран временно исполняющий обязанности словенец Янес Косиянчич, который был единственным кандидатом и единогласно прошел открытым голосованием. Из двух кандидатов вице-президентом избран датчанин Нильс Нигаард, а генеральный секретарь, итальянец Рафаеле Пагноци сохранил свой пост.
Изменения произошли в исполнительном органе ЕОК. В первый день голосования Юрий Юрев (Россия) и Петер Меннел (Австрия) набрали одинаковое количество голосов. На следующий день во втором туре голосования с преимуществом в один голос победил Петер Меннел. На конгрессе были представлены отчеты о проделанной ЕОК работе.
Конгресс утвердил бюджет ЕОК на 2018 год, заслушал доклады о текущей работе в связи Пхенчханом-2018, Токио-2020 и Пекин-2022. Примечательными 24 словами, характеризующими город, была представлена столица летних Олимпийских игр 2024 года - Париж. Выступил представитель предстоящих в 2019 году в Минске вторых летних Европейских игр. Также были представлены доклады об олимпийских фестивалях 2019 года в Боснии и Герцеговине (Сараево и Вост. Сараево - зимний) и Азербайджане (Баку - летний).
По предложению Ассоциации национальных олимпийских комитетов,  в 2019 году в американском городе Сан-Диего пройдут первые Всемирные пляжные игры. Был представлен также доклад на эту тему.
В ходе конгресса пять молодых спортсменов были награждены седьмым призом имени Петра Норовского (денежная премия).
На конгрессе присутствовали президент Международного олимпийского комитета Томас Бах и президент Ассоциации национальных олимпийских комитетов шейх Ахмад Аль-Фахад Аль-Сабах.