Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանը ՀԱՕԿ լրատվականի լրագրողի հետ զրույցում Գլազգոյից պատմեց, թե ինչպես է հիմա իրեն զգում և խոսեց Ռիոյի ուղեգրի մասին:
«Մրցաշարի մեկնարկից առաջ ինձ այդքան էլ լավ չէի զգում: Նույնիսկ այստեղ գալուց հետո դրական փոփոխություն չկար: Երևանում մոտ մեկ շաբաթ չէի մարզվել և Գլազգո գալուց հետո միայն սկսել եմ նորից մարզվել: Միայն աշխարհի առաջնության մեկնարկից 3 օր առաջ նոր ինձ ավելի լավ էի զգում: Այդ բաց թողած մեկ շաբաթը ինձ ինչ որ տեղ հետ գցեց: Եթե շարունակեմ լավ հանդես գալ, ապա Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր կունենանք»,-ասաց նա:
Հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 1-ը Գլազգոյում անցկացվում է մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային է 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար: Հայաստանը ներկայացնում են Վահագն Դավթյանը, Հարություն Մերդինյանը, Արթուր Դավթյանը և Հուռի Գեբեշյանը:
Մարմնամարզիկ Հուռի Գեբեշյանը իրավունք է ստացել մասնացելու Ռիոյում կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին և աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքը կրկնելու դեպքում կլինի առաջին հայ մարմնամարզիկը, ով Հայաստանը կներակայացնի Օլիմպիական խաղերի կանանց մարմնամարզությունում: Բացի Գեբեշյանից «Թեստ իվենթ»-ին մասնակցելու իրավունք է ստացել նաև Արթուր Դավթյանը: Մարմնամարզիկներ Վահագն Դավթյանը և Հարություն Մերդինյանը հոկտեմբերի 31-ին և նոյեմբերի 1-ին կմասնակցեն աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլին:

10:30 - 29 Oct, 2015
Armenia's gymnastics team member Arthur Davtyan spoke from Glasgow to the ANOC reporter telling about his health and the Olympic Qualification. “Before the Championship I was feeling unwell. Even after arriving here I was feeling bad. I didn't train a week in Yerevan and only in Glasgow I restarted the trainings. I got better only 3 days before the Championship. In some sense I fell behind missing a week. If I carry on performing well, we’ll get Olympic Qualification”, said he.
From October 23 to November 1 the capital city of Glasgow in Scotland is hosting the World Gymnastics Championships which is qualifying for the 2016 Summer Olympics. Armenia is represented there by Vahagn Davtyan, Harutyun Merdinyan, Arthur Davtyan and Houry Gebeshyan. On the eve Houry Gebeshyan gained the right to participate in «Test Event» in Rio and in case of repeating the same result there, she will be the first woman to represent Armenia at the Olympics.
Besides Gebeshyan the right to participate in «Test Event» also got Arthur Davtyan. Our atletes Vahagn Davtyan and Harutyun Meridinyan will come out on October 31 and on November 1they’ll take part in the final.