Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականն ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Փարիզում՝ պատրաստվելով աշխարհի առաջնությանը: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանի խոսքով՝ Վահագն Դավթյանը, Հարություն Մերդինյանն ու Արթուր Դավթյանը տարվա գլխավոր ստուգատեսում հանդես կգան բարդացված վարժություններով.
«Աշխարհի առաջնությունում մեր տղաներն ուժեղագույնների շարքում են: Արթուր Դավթյանը պայքարելու է բազմամարտում: Նա լավ մարզավիճակում է եւ եզրափակիչ անցնելու համար ուժերը ներում են: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ աշխարհի առաջնությունում բազմամարտի եզրափակչում դեռեւս մասնակից չենք ունեցել: Հուսով եմ, որ Արթուրը կկոտրի այդ սառույցը:
Հարություն Մերդինյանը (նժույգաթափեր) մի քանի օր է իր վարժությունը գրեթե առանց վրիպումների է կատարում: Լավ հանդես գալու դեպքում նա կարող է լինել լավագույնների թվում:
Վահագն Դավթյանի (օղակներ) հետ մշակում ենք բարդացված վարժությունը, շտկում թերությունները: Տեսնենք՝ որ տարբերակով նա ավելի մաքուր կկատարի:
Փարիզում լավ մարզումներ ենք անցկացնում, այստեղ պայմանները շատ լավ են»,- ասաց Հակոբ Սերոբյանը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մարզիչն ամփոփեց նաեւ օրեր առաջ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլում հայ մարմնամարզիկների արդյունքները.
«Ընդհանուր առմամբ գոհ չեմ, միջին գնահատական եմ տալիս, քանի որ եզրափակչում երկու մասնակից ունեինք: Վահագն Դավթյանը հավակնում էր մրցանակային տեղի, սակայն վայրէջքի ժամանակ մեծ քայլ արեց, որի պատճառով զրկվեց մեդալից: Մեր մարզաձեւում նույնիսկ միջին սխալները վճռորոշ են: Հարությունն այդ պահին լավ մարզավիճակում չէր: Վարժությունը կատարելու ընթացքում նա ընկավ: Այդ տարիքում դժվար է պահպանել մարզավիճակը: Իսկ Արթուրը վատ հանդես չեկավ:
Աշխարհի առաջնությունում այսպես հանդես գալու դեպքում չեմ դժգոհի: Մրցակցությունը շատ մեծ է լինելու, բարդ ծրագրեր են անելու բոլոր ուժեղները»,- նշեց Սերոբյանը:
Աշխարհի առաջնությունը կկայանա Կանադայի Մոնրեալ քաղաքում, հոկտեմբերի 2-8-ը: Հայաստանի հավաքականը մրցավայր կմեկնի Փարիզից, սեպտեմբերի 27-ին:

Акоп Серопян: Надеюсь, что Артур Давтян на чемпионате мира будет в финале многоборья
Сборная Армении по спортивной гимнастике проводит учебно-тренировочный сбор в Париже, готовясь к чемпионату мира. По словам главного тренера сборной Акоп Серопяна, Ваагн Давтян, Арутюн Мердинян и Артур Давтян выступят на главном соревновании года с усложненными упражнениями.
"На чемпионате мира наши ребята находятся в рядах сильнейших. Артур Давтян будет соревноваться в многоборье. Он в хорошей спортивной форме, и ему по силам пройти в финал. В истории независимой Армении мы еще не имели участников в финале многоборья чемпионатов мира. Надеюсь, что в случае с Артуром "лед тронется".
Арутюн Мердинян (махи на коне) несколько дней совершает свое упражнение практически без помарок. В случе удачного выступления он может быть в числе лучших.
С Ваагном Давтяном (кольца) разрабатываем усложненное упражнение, устраняем недостатки. Посмотрим, какой вариант он исполнит более чисто.
Париже мы проводим хорошие тренировки, здесь очень хорошие условия", - сказал Акоп Серопян.
В беседе с пресс-службой НОКА тренер также подвел итоги выступлений армянских гимнастов на состоявшемся недавно в столице Франции этапе розыгрыша Кубка Мира.
"В общем, я недоволен, даю среднюю оценку, поскольку в финале у нас было два участника. Ваагн Давтян претендовал на призовое место, но во время приземления сделал большой шаг, из-за чего лишился медали. В нашем виде спорта даже средние ошибки оказываются решающими. Арутюн на тот момент был в плохой спортивной форме. Он упал в ходе исполнения упражнения. В этом возрасте сохранять спортивную форму нелегко. А Артур выступил неплохо.
На чемпионате мира в случае такого выступления я не буду недоволен. Соперничество будет очень серьезным, все сильнейшие исполнят сложные программы", - отметил Серопян.
Первенство мира пройдет в канадском городе Монреаль со 2 по 8 октября. Сборная Армении покинет Париж 27 сентября.