Սլովենիայի Մարիբոր քաղաքում կայացած ձյուդոյի երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը ներկայացնող չորս ձյուդոյիստներից միայն Գրիգոր Սահակյանին (90 կգ) հաջողվեց բրոնզե մեդալ նվաճել:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Հովհաննես Դավթյանն ասաց, որ գոհ է մեդալից, չնայած ընդհանուր արդյունքը կարող էր ավելի լավ լինել.
«Ցանկացած մեդալ Եվրոպայի առաջնությունում արդեն հաջողություն է: Գրիգոր Սահակյանը որոշակի հանգամանքներում կարող էր ավելի բարձր տեղ զբաղեցնել: Քառորդ եզրափակչում նա եզրափակիչ փուլ հասած ուկրաինացուն զիջեց միայն լրացուցիչ ժամանակում: Կարծում եմ՝ Գրիգորի ուժերի սահմաններում էր անցնել եզրափակիչ եւ հաղթել ֆրանսիացի ձյուդոյիստին:
Ինչ վերաբերում է մյուս ձյուդոյիստներին, նրանցից եւս մրցանակային տեղերի սպասումներ ունեի: Սակայն տարբեր պատճառներով տղաները չկարողացան հաջողության հասնել: Կշարունակենք աշխատել: Հոկտեմբերի 18-ից 22-ը Խորվաթիայի մայրաքաղաք Զագրեբում կմասնակցենք աշխարհի առաջնությանը: Մինչ այդ նախատեսում ենք ուսումնամարզական հավաք անցկացնել: Կցանկանայինք արտերկում անել, դրա համար էլ հստակ տեղը դեռ չեմ կարող ասել: Աշխարհի առաջնությունում հանդես կգանք 1-2 քաշային կարգերում»,-հայտնեց մարզիչը:

Оганес Давтян: Медалью доволен, хотя могло быть и лучше
На прошедшем в словенском городе Марибор молодежном чемпионате Европы по дзюдо из четырех армянских дзюдоистов лишь Григору Саакяну (90 кг) удалось завоевать бронзовую медаль.
В беседе с пресс-службой НОКА старший тренер молодежной сборной Армении Оганес Давтян сказал, что доволен медалью, хотя общий результат мог быть и лучше.
"Любая медаль на чемпионате Европы - это уже успех. Григор Саакян при определенных обстоятельствах мог занять еще более высокое место. В четвертьфинале он уступил дошедшему до финала украинцу лишь в дополнительное время. Думаю, что ему вполне по силам было выйти в финал и победить французского дзюдоиста.
Что касается остальных участников, то с ними я тоже связывал ожидания на призовое место. Однако в силу разных причин ребятам не удалось добиться успеха. Будем работать дальше. С 18 по 22 октября нам предстоит участие в чемпионате мира в столице Хорватии Загребе. Перед этим планируем провести учебно-тренировочный сбор. Хотим сделать это за рубежом, поэтому точное место пока назвать не могу. На первенстве мира выступим в 1-2 весовых категориях", - сообщил наставник.