2019 թ. բասկետբոլի աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում Հայաստանի հավաքականը վաղը սեփական հարկի տակ կընդունի Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի ընտրանուն: Միայն այս հանդիպումից հետո պարզ կդառնա, թե որ թիմերն են անցնում հաջորդ փուլ: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց առաջիկա որոշիչ խաղի մասին.
«Բոսնիա եւ Հերցեգովինան շատ լավ թիմ է ու տհաճ մրցակից: Մենք մեծ խնդիր ենք ունեցել նրանց երկրում խաղալիս: Վաղը մեզ համար հավելյալ ճնշում կլինի, քանի որ վերջին եւ որոշիչ խաղն է: Բոսնիացիները միջազգային ավելի մեծ փորձ ունեն, քան մենք: Բայց, մյուս կողմից մեզ կօգնի սեփական հարկի տակ խաղալը՝ մեր երկրպագուների աջակցությունը: Հույս ունեմ, որ մարզադահլիճը լեփ-լեցուն կլինի, որովհետեւ այս խաղը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Հայաստանում: Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի բասկետբոլիստ Ջանան Մուսան NBA-ի ապագա խաղացող է: Նախորդ հանդիպմանը նա մեզ համար շատ խնդիրներ էր ստեղծել: Եւ, մեր թիվ մեկ առաջադրանքներից է՝ կանգնեցնել այդ տաղանդին»,- նշեց Բավցեւիչը:
Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի հավաքականի հետ Հայաստան չի ժամանել թիմի գլխավոր մարզիչ Դուշկո Վույոշեւիչը: Նիկշա Բավցեւիչը կարծիք հայտնեց, թե որքանով դա կանդրադառնա այս հանդիպման վրա.
«Ցավոք, Բոսնիայի գլխավոր մարզիչն առողջական խնդիրներ ունի եւ չի կարողացել գալ խաղին: Մենք վաղեմի գործընկերներ ենք, Վույոշեւիչը շատ լավ մարզիչ է: Կարծում եմ՝ նրա բացակայությունը կազդի թիմի մոտիվացիայի վրա: Բայց նա նախապես պատրաստել է իր թիմին»,- ասաց Նիկշա Բավցեւիչը:
A խմբի Հայաստան-Բոսնիա եւ Հերցեգովիա հանդիպումը կկայանա օգոստոսի 19-ին, ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՊԵԿ մարզահամալիրում (նախկին «Միկա» մարզադահլիճ): Խաղը կմեկնարկի 20:00-ին:

Завтра в отборочном раунде чемпионата мира по баскетболу 2019 года сборная Армении на своей площадке примет сборную Боснии и Герцеговины. Только после этой встречи станет ясно, какие команды проходит в следующий раунд. Главный тренер сборной Армении Никша Бавцевич в беседе с пресс-службой НОКА рассказал о предстоящей решающей игре.
"Босния и Герцеговина – очень хорошая команда и неприятный соперник. Мы испытывали большие трудности, играя с ними на выезде. Завтра на нас будет дополнительное давление, поскольку это заключительная и решающая игра. Боснийцы имеют больший международный опыт, чем мы. Но с другой стороны нам поможет игра в родных стенах, при поддержке наших болельщиков. Надеюсь, что спортзал будет переполнен, потому что эта игра вызвала большой интерес в Армении. Баскетболист Боснии и Герцеговины Джанан Муса – будущий игрок NBA. В предыдущем матче он создал для нас большие проблемы. И одной из наших главных задач является остановить этого талантливого игрока", - отметил Бавцевич.
Вместе со сборной Боснии и Герцеговины в Армению не приехал главный тренер команды Душко Вуйошевич. Никша Бавцевич выразил мнение, насколько этот факт отразится на встрече.
"К сожалению, главный тренер Боснии имеет проблемы со здоровьем и не смог приехать на игру. Мы давние коллеги, Вуйошевич – очень хороший тренер. Думаю, что его отсутствие скажется на мотивации команды. Но он заранее подготовил свою сборную", - сказал Никша Бавцевич.
Встреча в группе "А" Армения – Босния и Герцеговина состоится 19 августа, в спорткомплексе КГД при правительстве РА. Игра начнется в 20:00.