Բասկետբոլի 2019 թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի Շվեդիայի նկատմամաբ հաղթանակից հետո Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց խաղի արդյունքները.
«Այսօր նույնպես տրիբունաները լիքը չէին: Հուսով եմ, որ Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի հետ խաղում ավելի շատ երկրպագուներ կլինեն: Նախորդ խաղից հետո ես ասել էի, որ իմ թիմը, իմ տղաներն արժանի են երկրպագուների մեծ աջակցությանը: Չէ որ նրանք ամեն ինչ ներդրեցին խաղադաշտում: Տղաները խաղացին ոչ թե 70-80, այլ 100 տոկոսով, նրանցից մի քանիսը նույնիսկ 110:
Առաջին եւ երկրորդ քառորդներից գոհ չեմ, քանի որ մենք շատ ազատ խաղ թույլ տվեցինք Էրիքսոնին: Հետո փոխեցինք մարտավարությունը:
Մեր հաջողության բանալիներից մեկը՝ տուգանայինից ներս ցուցադրած խաղն էր, երկրորդը՝ օղակից անդրաձարձող գնդակներին ավելի շատ տիրելը: Հետո երկրպագուների աջակցությունն իսկապես ֆանտաստիկ էր»,- ասաց Նիկշա Բավցեւիշը:
Այս հաղթանակից հետո Հայաստանի հավաքականը գլխավորում է A խմբի մրցաշարային աղյուսակը: Մարզիչը նշեց, որ այդ ուղղությամբ չի մտածում եւ տղաներին նույնպես արգելել է մրցաշարային աղյուսակի մասին մտածել.
«Մենք առաջ ենք շարժվում խաղից խաղ: Պետք է կենտրոնանալ միայն առաջիկա հանդիպման վրա: Մեր խումբը բավական բարդ է: Բայց մենք պետք է ցույց տանք, որ հայկական բասկետբոլի զարգացումը ճիշտ ուղու վրա է: Այս երկու հաղթանակներով, իհարկե, ամեն ինչ ավարտված չէ: Յուրաքանչյուր թիմ կարող է հաղթել սեփական հարկի տակ: Բայց մենք պետք է հաղթենք նաեւ արտագնա խաղերում: Մենք մեծ խոստումներ չենք տալիս, լուռ կատարում ենք մեր աշխատանքը:
Բասկետբոլիստների նոր սերունդ ունենք: Կարծում եմ՝ մեր թիմն ամենաերիտասարդն է խմբում: Հուսով եմ, որ Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան եւ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն կանեն ամեն ինչ` առաջիկա 5-6 տարիներին այս սերնդին պահելու համար: Սա իսկապես կօգնի հայկական բասկետբոլին»,- եզրափակեց Բավցեւիչը:

Никша Бавцевич: Двигаемся вперед от игры к игре
После победы над Швецией в отборочном этапе чемпионата мира по баскетболу 2019 года главный тренер национальной сборной Армении по баскетболу Никша Бавцевич в беседе с журналистами подытожил результаты игры.
"Сегодня трибуны вновь не были заполнены. Надеюсь, что на игре с Боснией и Герцеговиной болельщиков будет больше. После предыдущей игры я сказал, что моя команда, мои ребята достойны большой поддержки болельщиков. Ведь они полностью выложились на поле. Ребята сыграли не на 70-80, а на 100%, некоторые из них - даже на 110.
Первой и второй четвертями я недоволен, поскольку мы дали много игровой свободы Эриксону. Затем поменяли тактику. Один из  ключей нашей победы заключается в продемонстрированной игре внутри штрафной, второй - в большем количестве подборов отскочивших мячей. Потом и поддержка болельщиков действительно была фантастической", - сказал Никша Бавцевич.
После этой победы сборная Армении возглавляет турнирную таблицу группы "А". Тренер отметил, что не думает об этом и также запретил подопечным думать о турнирной таблице.
"Мы движемся вперед от игры к игре. Нужно сосредоточиться только на будущей встрече. Наша группа довольно сложная. Но мы должны показать, что развитие армянского баскетбола находится на правильном пути. Этими двумя победами, конечно, все еще не завершено. Каждая команда может победить на своем поле. Но мы должны победить и в выездных матчах. Мы не даем больших обещаний, молча выполняем нашу работу.
У нас есть новое поколение баскетболистов. Думаю, наша команда самая молодая в группе. Надеюсь, что Федерация баскетбола Армении и Национальный олимпийский комитет Армении сделают все, чтобы сохранить это поколение на будущие 5-6 лет. Это действительно поможет армянскому баскетболу", - заключил Бавцевич.