Վիգեն Էսկիջյան. Արդյունքը բերքի պես է` պետք է ցանես, որ ստանաս
Բասկետբոլի Հայաստանի Մ 20 տարեկան տղաների հավաքականն Օլիմպավանում պատրաստվում է Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությանը: Հավաքականի ավագ մարզիչ Վիգեն Էսկիջյանն առաջին տարին է աշխատում տղաների հետ: Նրա խոսքով, չնայած կարճ ժամանակին` պատրաստվում են լավագույն կերպով.
«Հավաքի սկզբում բասկետբոլիստները ֆիզիկապես այնքան էլ պատրաստ չէին: Այս երկու շաբաթվա ընթացքում աշխատել ենք այդ ուղղությամբ, տեխնիկայի, մարտավարության ու թիմի խաղաոճի վրա:
Լավ արդյունքի հասնելու համար երկար ժամանակ է պահանջվում: Բայց կփորձենք անել առավելագույնը: Արդյունքը բերքի պես է` պետք է ցանես, որ ստանաս»,- նշեց մարզիչը:
A խմբում մեր թիմի մրցակիցները Բելառուսի, Լեհաստանի, Ֆինլանդիայի եւ Բելգիայի հավաքականներն են: Էսկիջյանն ուսումնասիրել է մրցակիցների խաղերը: Նրա կարծիքով` բավականին ուժեղ խմբում ենք հայտնվել.
«Նրանք մեզ դիտարկում են, որպես թույլ մրցակցի: Բայց մենք պայքարելու ենք ամեն խաղի ու գնդակի համար: Կարեւոր չէ, թե մրցակիցն ով է` մեր տղաները պետք է հարյուր տոկոսով ներդնեն իրենց ուժը, կամքն ու թիմային ոգին: Փորձելու ենք վարպետությամբ ու խելացիորեն կորզել հաղթանակները»,- ասաց Վիգեն Էսկիջյանը:
Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությանը մասնակցելու համար թիմում ընդգրկվել են Միքայել Հակոբյանը (ԱՄՆ), Սթիվեն Ինոքը (ԱՄՆ), Զաքարի Ջոն Տավիտյանը (ԱՄՆ), Մաքսիմ Կնյազեւը (Ռուսաստան), Մեթյու Ռիչարդ Մադոյանը (ԱՄՆ), Վայթսայդ Մականին (ԱՄՆ), Գաբրիել Աճեմյանը (ԱՄՆ), Արամ Արսլանյանը (ԱՄՆ), Ջասթին Արմեն Կույումջյանը (ԱՄՆ), Գեորգի Պոդկոլզինը (Ռուսաստան), Արտյոմ Պեչենջյանը (Ռուսաստան), Հայկազ Գրիգորյանը (Հայաստան):

Виген Эскиджян: Результат как урожай: нужно посеять, чтобы получить
Молодежная сборная Армении по баскетболу до 20 лет в Олимпаване готовится к чемпионату Европы в дивизионе "В". Старший тренер сборной Виген Эскиджян работает с ребятами первый год. По его словам, несмотря на короткое время, подготовка идет наилучшим образом.
"В начале сбора баскетболисты были не так уж готовы физически. В течение двух недель мы работали в этом направлении, также над техникой, стратегией и стилем команды.
Для достижения результата требуется длительное время. Но попробуем сделать максимальное. Результат как урожай: нужно посеять, чтобы получить", - отметил тренер.
В группе "А" соперниками нашей команды станут сборные Беларуси, Польши, Финляндии и Бельгии. Эскиджян изучил игру соперников. По его мнению, мы очутились в довольно сильной группе.
"Они считают нас слабым соперником. Но мы будем бороться в каждой игре за каждый мяч. Неважно, кто соперник. Наши ребята должны на 100 процентов вложить свои силы, волю и командный дух. Попытаемся мастерством и умом вырвать победы", - сказал Виген Эскиджян.
В чемпионате Европы дивизиона "В" примут участие Микаел Акопян (США), Стивен Инок (США), Закари Джон Тавитян (США), Максим Князев (Россия), Мэтью Ричард Мадоян (США), Ватсайд Маканин (США), Габриел Ачемян (США), Арам Арсланян (США),  Джастин Армен Куюмджян (США), Георгий Подколозин (Россия), Артем Печенджян (Россия), Айказ Григорян (Армения).