Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տված հարցազրույցում մեկնաբանեց Խարկովում կայացած Եվրոպայի առաջնության արդյունքները:
- Պարոն Թորոսյան, սկսենք Բաչկովի հաղթանակից: Ուկրաինա մեկնելուց առաջ հույս ունեի՞ք:
- Այո, իմ ակնկալիքները ես նաեւ Բաչկովի հետ էի կապում: Հովհաննեսը ռինգում իրեն լավագույն ձեւով դրսեւորեց: Եզրափակիչ մենամարտում նա անհաջող առաջին ռաունդից հետո կարողացավ փոխել պայքարի ընթացքը: Երկրորդ եւ երրորդ ռաունդներում Բաչկովը մրցակցին ոչ մի հնարավորություն չթողեց: Կողքից կարող էր թվալ, թե երրորդ ռաունդում պայքարը հավասար էր, բայց դա այդպես չէ: Պրոֆեսիոնալ աչքով պարզ էր, որ Բաչկովի հարվածներն ավելի հզոր եւ արդյունավետ էին, իսկ անգլիացին հիմնականում օդում էր զարկում:
- Առաջին եւ երկրորդ ռաունդների ընդմիջմանը ի՞նչ նախաձեռնեցիք:
- Մարտավարական անհրաժեշտ փոփոխություններ արվեցին: Հովհաննեսին ասացի, որ այս մենամարտն իրենն է եւ նա պետք է անգլիացուն թելադրի իր պայմանները: Հոգեբանությունը սպորտում շատ բան է որոշում, իսկ եզրափակչում այդ գործոնի կարեւորությունը մի քանի անգամ աճում է: Մեկ սխալ բառը կամ անգամ հայացքը կարող է ամեն ինչ որոշել: Ուրախ եմ, որ Բաչկովը լսեց խորհուրդներս եւ կարողացավ հասնել արժանի հաղթանակի:
5:0 հաշիվը իրենն ասում է:
- Ընդհանուր առմամբ ազգային հավաքականի ելույթն ինչպե՞ս եք գնահատում:
- Բավականին գոհացուցիչ: Մեկնարկում մեր բռնցքամարտիկները հինգ մենամարտից բոլորում էլ հաղթեցին: Այնուհետեւ տղաները թուլացրեցին, բայց այստեղ կրկին պետք է «շնորհակալություն հայտնել» մրցավարներին: Օլիմպիական չեմպիոն Ալեքսեյ Տիշչենկոյի (ՌԴ) հետ մենամարտում, Նարեկ Մանասյանին (91 կգ) անամոթաբար դատապարտեցին: Դահլիճը մի քանի րոպե սուլում էր եւ ոտքերով հարվածում գետնին` արտահայտելով դժգոհությունը մրցավարական որոշման դեմ: Երկրպագուին չես խաբի: Տիշչենկոն, իմիջիայլոց, դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն:
Վլադիմիր Մարգարյանը (69 կգ) ՌԴ մեկ այլ ներկայացուցչի հետ մենամարտում զգալի առավելություն ուներ, թեեւ ոչ այնքան ակնհայտ, որքան Նարեկը: Երկու դեպքում էլ մրցավարների կարծիքները կիսվեցին` 2:3, ոչ մեր օգտին: Ցավալի է, երբ մրցավարը հաշվի է առնում ոչ թե պայքարի իրական ընթացքը, այլ մարզիկներից որեւէ մեկի տիտղոսը, կամ թե որ երկիրն է ներկայացնում:
Ինչ վերաբերում է մնացած տղաներին, կասեմ հետեւյալը: Ոմանք իրենց ուժերի սահմաններում հանդես եկան, մյուսներն ավելին կարողացան անել: Չեմ ցանկանում կենտրոնանալ կոնկրետ անունների վրա: Փաստորեն, մենք ունենք Եվրոպայի չեմպիոն եւ աշխարհի առաջնության երկու ուղեգիր: Հուսամ, այն երեքը կլինի: Կցանկանայի, որ մենք ազգային ֆեդերացիայի հետ դիմենք բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիային (EUBC), խնդրանքով` եւս մեկ տեղ հատկացնել Մանասյանին: Եթե չհաջողվի, ողբերգություն չենք սարքի: Դեռ շատ կա մինչեւ օլիմպիական խաղեր, բայց Նարեկն ամեն դեպքում վաստակել է աշխարհի առաջնության ուղեգիր ստանալու իրավունքը:
- Ինչպե՞ս եք պատրաստվելու Համբուրգում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը:
- Աշխարհի առաջնությունը կընթանա օգոստոսի 25-ից սեպտեմբերի 3-ը: Հավաքականի անդամները կհանգստանան, կվերականգնվեն Խարկովից հետո, այնուհետեւ կանցնեն մարզումներին: Նախատեսում ենք երկու հավաք անցկացնել Ծաղկաձորում եւ Օլիմպավանում: Օգտվելով առիթից, ուզում եմ երախտագիտությունս հայտնել ՀԱՕԿ-ի ղեկավարությանը, ի դեմս նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի, որն օգնեց մեզ պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը: Դրան նպաստեցին ինչպես ժամանակակից ենթակառուցվածքները` երկու ռինգով, այնպես էլ Օլիմպավանի անձնակազմի` մեզ ցուցաբերած հոգատար վերաբերմունքը:

Главный тренер сборной Армении по боксу Давид Торосян в интервью пресс-службе НОКА прокомментировал итоги чемпионата Европы в Харькове.
- Господин Торосян, давайте начнем с победы Бачкова. Вы надеялись на это перед отъездом на Украину?
- Да, свои ожидания я связывал в том числе и с Бачковым. Оганес проявил себя наилучшим образом на ринге. В финальном бою он сумел переломить ход поединка после неудачного первого раунда. Во втором и третьем Бачков не оставил сопернику никаких шансов. Со стороны могло показаться, что третий раунд проходил в примерно равной борьбе, но это не так. Профессиональному взгляду было заметно, что удары Бачкова намного мощнее и эффективнее, а англичанин в основном лупил по воздуху.
- Что вы предприняли в перерыве между первым и вторым раундом?
- Были сделаны необходимые тактические изменения. Я сказал Оганесу, что этот бой его, и он должен диктовать англичанину свои условия. В спорте многое решает психология, а в финале важность этого фактора возрастает во много раз. Одно неправильное слово или даже взгляд могут решить все. Я рад, что Бачков послушался моих советов и смог добиться заслуженной победы. Счет 5:0 говорит сам за себя.
- Как оцените выступление национальной сборной в целом?
- Вполне удовлетворительно. Наши боксеры на старте выиграли 5 боев из 5. Затем ребята притормозили, но здесь вновь нужно "поблагодарить" арбитров. Нарека Манасяна (91 кг) в поединке с олимпийским чемпионом Алексеем Тищенко из России нагло засудили. Зал несколько минут свистел и топал ногами, выражая недовольство судейским решением. Болельщика не обманешь. Тищенко, кстати, стал чемпионом Европы.
Владимир Маркарян (69 кг) в поединке с другим представителем России также имел ощутимое преимущество, пусть и не такое явное, как Нарек. Оба раза мнения арбитров разделились – 2:3, не в нашу пользу. Обидно, когда судья смотрит не на реальный ход боя, а на титулы одного из спортсменов, или какую страну тот представляет.
Что касается остальных ребят, скажу следующее. Кто-то выступил в свою силу, кто-то мог сделать больше. Концентрироваться на конкретных именах я не хочу. По факту мы имеем чемпиона Европы и две путевки на чемпионат мира. Надеюсь, что их в итоге будет три. Хочу, чтобы мы вместе с национальной федерацией обратились в Европейскую конфедерацию бокса (EUBC) с просьбой предоставить еще одно место Манасяну. Если не удастся – трагедии делать не будем. До Олимпийских игр еще далеко, но Нарек в любом случае заслужил путевку на чемпионат мира.
- Как будете готовиться к чемпионату мира в Гамбурге?
- Первенство мира пройдет с 25 августа по 3 сентября. Члены сборной отдохнут, восстановятся после Харькова, а затем вновь приступят к тренировкам. Планируем провести два сбора в Цахкадзоре и Олимпаване. Пользуясь случаем, хочу выразить признательность руководству НОКА в лице президента Гагика Царукяна за прекрасные условия, созданные в Олимпаване. Мы провели очень продуктивный сбор, который помог нам хорошо подготовиться к чемпионату Европы. Этому способствовали, как современная инфраструктура с двумя рингами, так и заботливое отношение к нам персонала Олимпавана.