Երեկ մեկնարկել է խճուղային հեծանվավազքի Հայաստանի մեծահասակների, երիտասարդների եւ պատանիների առաջնությունը: Մրցումային առաջին օրը մեծահասակներն եւ երիտասարդները անջատ մեկնարկ ձեւում հաղթահարեցին 25 կմ մրցատարածություն, իսկ պատանիները` 10 կմ:
Ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը ՀԱՕԿ լրատվականին փոխանցեց, որ առաջնության արդյունքում ձեւավորված պատանիների լավագույն եռյակը կմասնակցի օլիմպիական փառատոնին:
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրին.
Մեծահասակներ. Էդգար Ստեփանյան (ԲԿՄԱ, 33.54,92), Էդգար Սարգսյան (Հեծանվային սպորտի օլիմպիական մարզադպրոց, 36.48,50), Սերգեյ Պողոսյան («Հայաստան» ՄՀԿ, 38.30,56)
Երիտասարդներ. Ռոբերտ Խաչատրյան (Հեծանվային սպորտի օլիմպիական մարզադպրոց, 35.49,05), Լեւոն Լավչյան («Հայաստան» ՄՀԿ, 36.00,06), Ժորա Մարգարյան («Հայաստան» ՄՀԿ, 37.59,93)
Պատանիներ. Հովհաննես Երանոսյան (Հեծանվային սպորտի օլիմպիական մարզադպրոց, 15.08,09), Ամու Ասուբով (Հեծանվային սպորտի օլիմպիական մարզադպրոց, 15.35,61), Ջանիկ Գրիգորյան (Հեծանվային սպորտի օլիմպիական մարզադպրոց, 15.36,001):

Вчера стартовал чемпионат Армении по шоссейному велоспорту среди взрослых, юниоров и юношей. В первый день соревнований взрослые и юниоры в гонке с раздельным стартом преодолели дистанцию 25 км, а юноши - 10 км.
Главный тренер национальной сборной Армен Гезалян передал пресс-службе НОКА, что сформированная по итогам первенства лучшая тройка среди юношей примет участие в Олимпийском фестивале.
Взрослые: Эдгар Степанян (ЦСКА, 33.54,92), Эдгар Саргсян (Олимпийская спортшкола велоспорта, 36.48,50), Сергей Погосян (ОСО "Айастан", 38.30,56)
Юниоры: Роберт Хачатрян (Олимпийская спортшкола велоспорта, 35.49,05), Левон Лавчян (ОСО "Айастан", 36.00,06), Жора Маркарян (ОСО "Айастан", 37.59,93)
Юноши: Оганес Ераносян (Олимпийская спортшкола велоспорта, 15.08,09), Аму Асубов (Олимпийская спортшкола велоспорта, 15.35,61), Джаник Григорян (Олимпийская спортшкола велоспорта, 15.36,001).