Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը Երեւանում ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Լեւոն Ջուլֆալակյանի գլխավորությամբ: Հայ ըմբիշները պատրաստվում են առաջիկա միջազգային մրցաշարերին: Հավաքին մասնակցում է 24 ըմբիշ.
«Սա փուլային ուսումնամարզական հավաք է: Մենք պատրաստվում ենք Եվրոպայի առաջնությանը: Սակայն, մինչ այդ, Կիեւում կմասնակցենք միջազգային մրցաշարի: Ներկա պահին այդ մրցաշարին ենք պատրաստվում: Հավաքը սկսել ենք փետրվարի 15-ին եւ կավարտենք մարտի 1-ին: Այդ օրը կմեկնենք Կիեւ: Այդ մրցաշարին կմասնակցի 10 ըմբիշ` Գեւորգ Ղարիբյանը (59 կգ), Կարեն Ասլանյանը (66 կգ), Վարշամ Բորանյանն ու Ռաֆայել Ալեքսանյանը (75 կգ), Սարգիս Քոչարյանն ու Ռաֆիկ Մանուկյանը (80 կգ), Մաքսիմ Մանուկյանն ու Արթուր Շահինյանը (85 կգ), Արթուր Ալեքսանյանը (98 կգ) եւ Վաչիկ Եղիազարյանը (130 կգ): 71 կգ քաշային կարգում ըմբիշ չենք պլանավորում, քանի որ այդ կարգում հանդես եկող Վարշամ Բորանյանն ու Ռաֆայել Ալեքսանյանը կմասնակցեն 75 կգ քաշային կարգում: Կարապետ Չալյանն (75 կգ) ազատված է մրցաշարից: Այս պահին նպատակահարմար է, որ նա չմասնակցի»,- ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Խոսելով Միհրան Հարությունյանի մասին` մարզիչը նշեց, որ նա վերականգնողական փուլում է.
«Միհրանը դեռեւս բուժման փուլում է: Բժիշկներն ասել են, որ վիրահատությունից հետո առաջիկա 6-7 ամիսը լուրջ ծանրաբեռնվածություն չի կարելի: Լիարժեք ապաքինվելուց հետո նա կմասնակցի մարզումներին»:
Արսեն Ջուլֆալակյանը եւս բուժում էր անցնում: Հավաքականի գլխավոր մարզիչը նշեց, որ նա ապաքինվել է եւ մասնակցում է հավաքին.
«Արսենի հետ աշխատում ենք անհատական ծրագրով: Նա պետք է հատուկ ծանրաբեռնվածությամբ մարզվի` բուժմանը չխանգարելու համար: Արսենը երկար ժամանակ մրցումների չի մասնակցել եւ այս փուլում դեռ մարզավիճակ է ձեռք բերում: Նա Կիեւի մրցաշարում հանդես չի գա: Ապրիլին կմասնակցի Տալինում կայանալիք միջազգային մրցաշարին: Արսենը չի լինի նաեւ Եվրոպայի առաջնությունում:
2018 թվականից նոր քաշային կարգեր կավելանան: Ներկա պահին 8 քաշային կարգ է, իսկ հաջորդ տարի կլինի 10»,-խոսքը եզրափակեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:

Борцы греко-римского стиля готовятся к ближайшим международным соревнованиям
Сборная Армении по борьбе греко-римского стиля под руководством главного тренера Левона Джулфалакяна проводит учебно-тренировочный сбор в Ереване. Наши борцы готовятся к ближайшим международным соревнованиям. В сборе участвуют 24 борца.
«Это очередной учебно-тренировочный сбор. Мы готовимся к чемпионату Европы. До этого выступим в Киеве на международном турнире, к которому сейчас готовимся. Сбор начался 15 февраля, завершится 1 марта. В этот день отправимся в Киев, где выступят 10 борцов: Геворг Гарибян (59 кг), Карен Асланян (66 кг), Варшам Боранян и Рафаел Алексанян (75 кг), Саркис Кочарян и Рафик Манукян (80 кг), Максим Манукян и Артур Шагинян (85 кг), Артур Алексанян (98 кг) и Вачик Егиазарян (130 кг). В весовой категории 71 кг участие не планируем, поскольку выступающие в этом весе Варшам Боранян и Рафаел Алексанян выступят в весовой категории 75 кг. Карапет Чалян (75 кг) освобожден от этого соревнования. На данный момент его участие в нем нецелесообразно», - сказал Левон Джулфалакян.
Говоря о Мигране Арутюняне, наставник отметил, что он находится на стадии восстановления.
«Мигран пока проходит лечение. Врачи сказали, что после операции ему в течение 6-7 месяцев запрещены нагрузки. После полноценного восстановления он приступит к тренировкам».
Арсен Джулфалакян также проходил курс лечения. Главный тренер сборной отметил, что он восстановился и участвует в сборе.
«С Арсеном работаем по индивидуальному плану. Он должен тренироваться со специальной нагрузкой, чтобы не помешать лечению. Арсен долгое время не участвовал в соревнованиях, и на этом этапе пока набирает спортивную форму. Он не выступит в Киеве. В апреле Арсен будет участвовать в международном турнире в Таллине. Он также пропустит чемпионат Европы.
С 2018 года добавятся новые весовые категории. На данный момент их 8, но в следующем году количество увеличится до 10», - заявил Левон Джулфалакян.