31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանն ամենաշատ ներկայացուցիչներն ունի աթլետիկա մարզաձևում: Ամառային Խաղերի մեկնարկից հաշված օրեր առաջ ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ, լեգենդար հեռացատկորդ Ռոբերտ Էմմիյանը խոսեց մեր մարզիկների հնարավորությունների մասին:
-Պարոն Էմմիյան, 2012 թվականի Լոնդոնի խաղերին Հայաստանն ուներ 4 աթլետ, այժմ 6, ինչպիսի՞ ձեռքբերում եք համարում այս ամենը:
-Այո, այս խաղերը ռեկորդային են աթլետների համար՝ 6 մարզիկ: Մեր մարզիկները կարողացան իրենց արդարացնել ինչպես տեղական մրցաշարերում, այնպես էլ միջազգային առաջնությունների ժամանակ: Մենք իսկապես լավ աճող սերունդ ունենք, որը լավ է դրսևորում իրեն: Ինչպես օրինակ` Վրաստանում կայացած Եվրոպայի պատանիների առաջնությունում մեր ներկայացուցիչներից` 4-ից 3-ը հաղթահարեցին որակավորման փուլը: Տարիներ առաջ միայն մեկ կամ երկու մասնակից ունեինք, հիմա հնարավորություն է տրվում շատերին: Ռիո-2016-ը մեծ փորձ կլինի հայ աթլետների համար:
-Ովքե՞ր են աթլետիկայի օլիմպիական հավաքականի հիմնական հենասյուները:
-Եթե մեր մարզիկները անեն այն, ինչին ունակ են, ապա մեզ կհաջողվի հաղթահարել որակավորման փուլը: Ամալիյան, Գոռը և Լևոնը մեծ ներուժ ունեն:
-Պարոն Էմմիյան, սրանք ձեր որերո՞րդ Օլիմպիական խաղերն են, որոնց մասնակցում եք:
-Ես` անձամբ, մասնակցել եմ 6 Օլիմպիական խաղերի: Առաջին անգամ մասնակցել եմ 1988 թվականի Սեուլի Օլիմպիական խաղերին: Օլիմպիական խաղերը եղել և մնում են խաղաղության խորհրդանիշ:
-Ինչպիսի՞ հեռանկարներ ունի աթլետիկայի նոր սերունդը:
-Անշուշտ, նոր սերունդը լավ տրամադրված է և գիտակցում է՝ ինչ խնդիրների առաջ է կանգնած: Մեր մարզիկներն ունեն այն ներուժը, որը հնարավորություն կտա նրանց մրցունակ լինելու միջազգային ասպարեզներում:
-Ֆեդերացիայի պլաններում կար Երևանում միջազգային չափանիշներին համապատասխան վազքուղի ունենալու նախագիծը: Ի՞նչ փուլում է այն:
-Այո, իրավացի եք: Օր օրի վրա սպասում ենք միջազգային փոխանցմանը, որ ամենաուշը` սեպտեմբեր ամսին «Հրազդան» մարզադաշտում կառուցվի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան վազքուղի: Այն լինելու է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան և ունենալու է լավագույն որակը: 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում լինելու են այն նույն վազքուղիները, ինչ որ մենք կպատրաստենք այստեղ:
-Այդ դեպքում մենք հնարավորություն կունենանք Հայաստանում միջազգային մրցաշարեր անցկացնել:
-Վազքուղին մեզ հնարավորություն կտա Երևանում միջազգային մրցաշարեր անցկացնել: Պայմանավորվածություն կա 2017-18 թվականներին միջազգային մրցաշարերից մեկը մեզ մոտ անցկացնելու վերաբերյալ:
Հ.Գ. «Կցանկանայի մեր ամբողջ օլիմպիական թիմին մեծ հաջողություն մաղթել ամառային Օլիմպիական խաղերում: Տա Աստված, որ Ռիոյից վերադառնանք մեդալների մեր հավաքածույով: Մեր երկրում մեծ աշխատանք է տարվում սպորտի մասսայականացման համար: Այդ գործում իր մեծ ներդրումն ունի ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը»:

Robert Emmiyan: The Rio 2016 will be a great experience for the Armenian athletes
At the 31st Summer Olympics Armenia will have the most representatives from athletics. Few days before the start of the Summer Olympics the president of the Athletics Federation, legendary long jumper Robert Emmiyan, spoke about our athletes’ opportunities in a conversation with the ANOC press service.
-Mr. Emmiyan Armenia had 4 athletes at the 2012 London Olympics, now it has 6 athletes, how do you asses this achievement?
-Yes, this Olympics are unprecedented for athletes, 6 representatives. Our athletes could justify themselves both at local tournaments and international championships. We have a really progressive generation which proves itself well. For example, at the European Cadet Championship held in Georgia, three of our four representatives overcame the qualification round. Years ago we had one or two participants but now many people get this opportunity. The Rio 2016 will be a great experience for the Armenian athletes.
-Who are the main pillars of the athletics Olympic team?
-If our athletes do what they are capable of we will manage to overcome the qualification round. Amaliya, Gor and Levon have a great potential.
-How many times have you participated in the Olympic Games?
-I have participated in them 6 times. My first Olympics were Seoul Olympic Games of 1988. The Olympic Games were and are a symbol of peace.
-What are the prospects of the new generation of athletics?
- Of course, the new generation is very disposed and conscious of its problems. Out athletes have the potential which will give them an opportunity to be competitive at international tournaments.
-The federation had plans to have a racetrack in Yerevan in accordance with international standards. In what stage are the plans?
-Yes, you are right; we are waiting for the international transfer for constructing a racetrack with international standards in Hrazdan Stadium in September at the latest. It will be of the best quality. At the 31st Olympics there will be the same racetracks which we are going to have here.
-In this case we will be able to hold international tournaments in Armenia.
-Indeed, the racetrack will give us an opportunity to hold international tournaments in Yerevan. We have an agreement on holding one of the international tournaments here in 2017-18.
P.S. “I want to wish good luck to our Olympic team at the Summer Olympics. God willing we will return from Rio with our own collection of medals. A huge work is done in our country for popularization of sport. ANOC President Gagik Tsarukyan and the Ministry of Sport and Youth Affairs of RA have their big contribution to this work.”