31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանն ամենաշատ ներկայացուցիչներն ունի աթլետիկա մարզաձևում: Ամառային Խաղերի մեկնարկից հաշված օրեր առաջ ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ, լեգենդար հեռացատկորդ Ռոբերտ Էմմիյանը խոսեց մեր մարզիկների հնարավորությունների մասին:
-Պարոն Էմմիյան, 2012 թվականի Լոնդոնի խաղերին Հայաստանն ուներ 4 աթլետ, այժմ 6, ինչպիսի՞ ձեռքբերում եք համարում այս ամենը:
-Այո, այս խաղերը ռեկորդային են աթլետների համար՝ 6 մարզիկ: Մեր մարզիկները կարողացան իրենց արդարացնել ինչպես տեղական մրցաշարերում, այնպես էլ միջազգային առաջնությունների ժամանակ: Մենք իսկապես լավ աճող սերունդ ունենք, որը լավ է դրսևորում իրեն: Ինչպես օրինակ` Վրաստանում կայացած Եվրոպայի պատանիների առաջնությունում մեր ներկայացուցիչներից` 4-ից 3-ը հաղթահարեցին որակավորման փուլը: Տարիներ առաջ միայն մեկ կամ երկու մասնակից ունեինք, հիմա հնարավորություն է տրվում շատերին: Ռիո-2016-ը մեծ փորձ կլինի հայ աթլետների համար:
-Ովքե՞ր են աթլետիկայի օլիմպիական հավաքականի հիմնական հենասյուները:
-Եթե մեր մարզիկները անեն այն, ինչին ունակ են, ապա մեզ կհաջողվի հաղթահարել որակավորման փուլը: Ամալիյան, Գոռը և Լևոնը մեծ ներուժ ունեն:
-Պարոն Էմմիյան, սրանք ձեր որերո՞րդ Օլիմպիական խաղերն են, որոնց մասնակցում եք:
-Ես` անձամբ, մասնակցել եմ 6 Օլիմպիական խաղերի: Առաջին անգամ մասնակցել եմ 1988 թվականի Սեուլի Օլիմպիական խաղերին: Օլիմպիական խաղերը եղել և մնում են խաղաղության խորհրդանիշ:
-Ինչպիսի՞ հեռանկարներ ունի աթլետիկայի նոր սերունդը:
-Անշուշտ, նոր սերունդը լավ տրամադրված է և գիտակցում է՝ ինչ խնդիրների առաջ է կանգնած: Մեր մարզիկներն ունեն այն ներուժը, որը հնարավորություն կտա նրանց մրցունակ լինելու միջազգային ասպարեզներում:
-Ֆեդերացիայի պլաններում կար Երևանում միջազգային չափանիշներին համապատասխան վազքուղի ունենալու նախագիծը: Ի՞նչ փուլում է այն:
-Այո, իրավացի եք: Օր օրի վրա սպասում ենք միջազգային փոխանցմանը, որ ամենաուշը` սեպտեմբեր ամսին «Հրազդան» մարզադաշտում կառուցվի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան վազքուղի: Այն լինելու է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան և ունենալու է լավագույն որակը: 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում լինելու են այն նույն վազքուղիները, ինչ որ մենք կպատրաստենք այստեղ:
-Այդ դեպքում մենք հնարավորություն կունենանք Հայաստանում միջազգային մրցաշարեր անցկացնել:
-Վազքուղին մեզ հնարավորություն կտա Երևանում միջազգային մրցաշարեր անցկացնել: Պայմանավորվածություն կա 2017-18 թվականներին միջազգային մրցաշարերից մեկը մեզ մոտ անցկացնելու վերաբերյալ:
Հ.Գ. «Կցանկանայի մեր ամբողջ օլիմպիական թիմին մեծ հաջողություն մաղթել ամառային Օլիմպիական խաղերում: Տա Աստված, որ Ռիոյից վերադառնանք մեդալների մեր հավաքածույով: Մեր երկրում մեծ աշխատանք է տարվում սպորտի մասսայականացման համար: Այդ գործում իր մեծ ներդրումն ունի ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը»:

На 31-х летних Олимпийских играх Армения имеет наибольшее количество представителей в легкой атлетике. За несколько дней до старта летних Игр президент федерации легкой атлетики, легендарный прыгун в длину Роберт Эммиян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал о возможностях наших спортсменов.
-Господин Эммиян, на Играх 2012-го года в Лондоне Армению представляли 4 легкоатлета, сейчас 6, что вы думаете об этом достижении?
-Да, эти игры являются рекордными для легкоатлетов, 6 спортсменов. Наши спортсмены смогли себя оправдать как на местных турнирах, так и во время международных чемпионатов. У нас хорошее подрастающее поколение, которое хорошо проявляет себя. Например, на юношеском чемпионате Европы в Грузии 3-е из 4-х наших представителей преодолели квалификационный этап. Несколько лет назад у нас были всего 1 или 2 участника, а сейчас возможность предоставляется многим. Рио-2016 станет большим опытом для армянских легкоатлетов.
-Кто из спортсменов являются основными столпами олимпийской сборной по легкой атлетике?
-Если наши спортсмены сделают то, на что способны, то нам удастся преодолеть квалификационный этап. Амалия, Гор и Левон имеют большой потенциал.
-Господин Эммиян, которые по счету эти Олимпийские игры для вас, в которых вы принимаете участие?
-Я, лично, принимал участие в 6-и Олимпийских играх. Первый раз участвовал в Олимпийских играх 1988-го года в Сеуле. Олимпийские игры были и остаются символом мира.
-Какие перспективы имеет новое поколение легкой атлетки?
-Несомненно, новое поколение хорошо настроено и осознает, какие перед ним стоят задачи. Наши спортсмены имеют тот потенциал, который даст им возможность быть конкурентоспособными на международной арене.
-На какой стадии находится проект федерации по строительству в Ереване беговой дорожки, соответствующей международным стандартам?
-Да вы правы. Со дня на день мы ждем международного перевода, чтобы не позже сентября построить на стадионе «Раздан» беговую дорожку. Она будет соответствовать международным стандартам и иметь отличное качество. На 31-х летних Олимпийских играх будут такие же беговые дорожки, как мы приготовим здесь.
-Даст ли это нам возможность проводить международные турниры в Армении?
-Беговая дорожка даст нам возможность проводить международные турниры в Ереване. Есть договоренность о проведении у нас одного из международных турниров в 2017-18-м году.
P.S. «Хочу пожелать всей нашей олимпийской команде большой удачи на летних Олимпийских играх. Дай Бог, чтобы мы вернулись из Рио с большим комплектом медалей. В нашей стране проводится большая работа по популяризации спорта. Большой вклад в это дело имеют президент НОК Армении Гагик Царукян и Министерство спорта и по делам молодежи РА».