Մեր նախագիծը կրկին կտապալվեր, եթե մեզ չաջակցեր ՀԱՕԿ նախագահը. Արա Պողոսյան
Հունիսի 28-ին կայացավ բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի առաջին պաշտոնական հանդիպումը Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում: Ազգային ընտրանու առաջին խաղն ավարտվեց հաղթանակով: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը խոսեց հավաքականի առաջին հանդիպման մասին և պատմեց, թե ինչպես հաջողվեց վերջապես ստեղծել ազգային ընտրանին և պայքարել բարձր արդյունքների համար:
-Շնորհավորում ենք առաջին հաղթանակի կապակցությամբ: Գո՞հ եք հավաքականի խաղից:
-Շնորհակալ եմ: Գիտեք, հեշտ չէ նոր կազմավորված հավաքականով այսպիսի լուրջ ստուգատեսին առանց հուզմունքի մոտենալը: Խաղից առաջ բոլորս լարված էինք, բայց ոչ թե պարտվելու մտավախությունից, այլ՝ պատասխանատվությունից և հաղթանակի ձգտումից: Կարևոր էր Հայաստանի ընտրանու՝ պատմության մեջ առաջին պաշտոնական հանդիպումն հաղթական ավարտել: Ինչ վերաբերում է խաղին՝ ես գոհ եմ թիմային աշխատանքից: Դանսթոնը իրեն հրաշալի դրսևորեց՝ իսկական պրոֆեսիանալի նման: Խաղակցվածությունը գնալով ուժեղանում է:
-Պարոն Պողոսյան, բասկետբոլի ազգային հավաքական ստեղծելու փորձեր բազմիցս են եղել, սակայն՝ ապարդյուն: Այս անգամ ի՞նչն օգնեց այսպիսի մրցունակ հավաքական ստեղծելուն:
-Այո, մեր ֆեդերացիայի կողմից մի քանի անգամ փորձեր եղել են, սակայն միշտ մի բան խանգարել է, չի հերիքել: Նախագիծն այս անգամ հաջողությամբ պսակվեց, քանի որ բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիային միացավ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն և անձամբ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը երաշխավորեց, որ  մեր աշխատանքները ջուրը չեն ընկնի: Կարծում եք հե՞շտ էր համաշխարհային մեծության աստղ Բրայան Դանսթոնին հավաքական հրավիրելը: Մեր նախագիծը կրկին կտապալվեր, եթե մեզ չաջակցեր ՀԱՕԿ նախագահը:
-Կարևոր խաղ ունենք Անդորրայի հավաքականի հետ: Ի՞նպիսինն են մեր շանսերն ամենատիտղոսակիր ընտրանու դեմ խաղում:
-Անդորրայի հավաքականում խաղում են Իսպանիայի լիգայում հանդես եկող մարզիկները: Նրանք միանշանակ ֆավորիտներ են: Սակայն մեր թիմը շատ խանդավառված է առաջին հաղթանակով, հավաքականի ստեղծմամբ և ամեն ինչ անելու են հայ երկրպագուներին ուրախացնելու համար: Այսքան աշխատանքներ են տարվել հենց Հայաստանի, հայերի և բասկետբոլի համար:

12:26 - 29 Jun, 2016
On June 28th the first match of the Armenia national basketball team took place at the European Championship for Small Countries. The national team won. In a conversation with the ANOC press service the vice president of the Armenian Basketball Federation, Ara Poghosyan, spoke about the first match and how they finally managed to form a national team and struggle for higher results.
-Congratulations on the first victory! Are you pleased with the team play?
-Thank you. You know it’s not so easy for the newly formed team to approach to such a serious event without excitement. We were all tense before the match: the reason wasn’t the fear to lose but the responsibility and the desire to win. It was important to win the first official match in the history of the Armenia national team. As to the match I’m pleased with the teamwork. Dunston proved to be a true professional. The team is getting stronger.
-Mr. Poghosyan, there have been done many attempts to create a national team, but they were in vain. What helped to create such a competitive team this time?
-Yes, there have been done many attempts by our federation but every time something impeded them. This time the project succeeded because the National Olympic Committee and personally ANOC President Gagik Tsarukyan joined the Armenian Basketball Federation guaranteeing that our efforts wouldn’t be in vein. Do you think it was easy to invite superstar Bryant Dunston to the team? Our project would have collapsed again if NOC’s president didn’t support us.
-We have an important match with Andorra. What are our chances against the most titular team?
-Andorra’s team has many players from the Spanish League. They are obvious favorites. But our team is very inspired with the first victory and is going to do its best to make the fans happy. All this work has been done only for Armenia, the Armenians and basketball.