«Ճանապարհ դեպի Ռիո». Հրաձիգ Հրաչիկ Բաբայան
Մեր նախագծի հերթական հերոսը Օլիմպիական խաղերում մեր միակ հրաձիգ Հրաչ Բաբայանն է: Հրաչը ծնունդով Երևանից է և ապրում է մայրաքաղաքում: Ծնվել է 1996 թվականին և այժմ էլ սովորում է Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտում: Նա պատանեկան Օլիմպիական խաղերի և աշխարհի երիտասարդների առաջնության արծաթե մեդալակիր է: Բաքվում կայացած առաջին Եվրոպական խաղերի ժամանակ Հրաչը սահմանեց Եվրոպայի երիտասարդների ռեկորդ:
Մեր հանդիպման ժամանակ, ինչպես և ցանկացած այլ մրցաշարի ընթացքում, Հրաչը շատ հավասարակշռված, զուսպ և համեստ էր, բայց առանձնանում էր դիպուկ և սուր հումորի զգացումով: Նկարահանումների ընթացքում, երբ Հրաչը պատմում իր մասին մեծ ոգևորությամբ և հպարտությամբ էր խոսում փոքր եղբոր մասին: Բաբայանը վստահ է, որ Հայկը (խմբ. Հրաչի փոքր եղբոր անունն է) ավելի մեծ հաջողությունների է հասնելու, քան ինքն հասել է մինչ օրս: Մեր անկեղծ զրույցի ընթացքում հիացրեց նաև Հրաչի անմիջականությունը: Երբ հարցրեցինք, թե ինչը կարող է Հրաչին հունից հանել՝  նա բարի ժպիտով ասաց. «Օրինակ՝ հագիս այս սպիտակ վերնաշապիկը»: Բաբայանը հայկական հրաձգության ամենահեռանկարային մարզիկներից մեկն է:
-Թալիսման չէի ասի, սակայն մեր ֆեդերացիայի նախագահի տված խաչը միշտ հետս է: Այն նվեր եմ ստացել իմ առաջին լուրջ հաղթանակից հետո:
-Եթե ճիշտն ասեմ, ապա մեր մարզաձևում հանդիսատեսը մի քիչ այլ ազդեցություն ունի: Որքան քիչ են, այդքան ավելի լավ: Թող գան ինձ հետ, շատ հաճելի է, բայց չնայեն մրցելույթներս, քանի որ աղմուկը խանգարում է:

Shooter Hrachik Babayan: “Road to Rio”
The next hero of our project is our only shooter at the Olympics, Hrach Babayan. Hrach was born in Yerevan in 1996 and now lives in the capital. He is a student of the Armenian State Institute of Physical Culture. He is a Junior Olympics and World Youth Championship silver medalist. At the first European Games, Hrach set a European youth record.
At the interview as at any tournament Hrach came across as restrained and modest but stood out with a sharp sense of humor. During the photo session when Hrach was telling about himself, he spoke enthusiastically and proudly about his younger brother. Babayan is convinced that Hayk, his younger brother, will be more successful than he. We were charmed by his simplicity. When we asked what can gall him, he answered with a kind smile, “For example, the white shirt that I’m wearing.” Babayan is one of the promising shooters of the Armenian shooting.
- I wouldn’t call it a mascot, it’s the cross that I’ve received from the president of our federation, is always with me. It was given to me after my first serious victory.
-To tell the truth, in our sport the audience has a different effect. The less it is, the better for us. I don’t mind if they come with me, it is very pleasant, but without seeing my performances because the noise disturbs me.