Հայաստանի օլիմպիական հավաքականը համալրվեց ևս մեկ մարզիկով
Աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիան հաստատել է վազորդ Լիլիթ Հարությունյանի ուղեգիրը: Հարությունյանը նորմատիվը կատարել է Արտաշատում կայացած Հայաստանի առաջնության ժամանակ: Միջազգային ֆեդերացիայի տեխնիկական հարցերով հանձնախումբը Հարությունյանի՝ 400 մետր արգելավազքում գրանցած արդյունքով է թույլատրել նրան մասնակցել Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին:
Մինչ այս, Հայաստանն աթլետիկայից ուներ 4 ուղեգիր, որոնք նվաճել էին վազորդներ Դիանա Խուբեսերյանը, Գայանե Չիլոյանը, եռացատկորդ Լևոն Աղասյանը և հեռացատկորդ Ամալիա Շարոյանը:

12:10 - 15 Jun, 2016
The International Athletics Federation approved runner Lilit Harutyunyan’s qualification. Harutyunyan had fulfilled the norm during the Armenian Athletics Championship in Artashat. The Technical Commission of the International Athletics Federation allowed her to participate in the Rio Olympic Games with the result registered in the 400m hurdles event.
Prior to it Armenia had 4 qualifications in Athletics which had been gained by runners Diana Khubeseryan, Gayane Chiloyan, triple jumper Levon Aghasyan and long jumper Amalya Sharoyan.