Վստահ եմ` հայ մարզիկները կկարողանան ոսկե մեդալներ նվաճել Օլիմպիական խաղերում. ՀՀ-ում Բրազիլիայի դեսպան
14:45 - 03 Մայ, 2016
Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտերյոն լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական աշխատանքները, խոսեց «Զիկա» վիրուսի և Խաղերի համար ծախսված գումարների մասին:
Նախապատրաստական աշխատանքների մասին. «Բրազիլիայի համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել Օլիմպիական խաղերը: Ցանկություն ունենք ցուցադրելու և ապացուցելու, որ Բրազիլիան այնքան կայացած է, որ կարող է հյուրընկալել նմանատիպ մեծագույն մարզական իրադարձություն: Օլիմպիական խաղերի առաջին քայլն արված է՝ Օլիմպիական խաղերի կրակն արդեն Բրազիլիայում է: Օլիմպիական խաղերի միջոցով մենք աշխարհին ցույց կտանք թե ով ենք մենք»:
Անվտանգության մասին. «Խաղերի ընթացոքում 47.000 քաղաքացիական ոստիկաններ կլինեն, բացի այդ մասնակիցների անվտանգությունը կապահովեն նաև ռազմական ոստիկանները: Մոտ 38.000 ռազմական ոստիկան»:
«Զիկա» վիրուսի մասին. «Այս վիրուսի պատճառով դեռևս դեպք չի պատահել, որ մարզիկները հրաժարվեն մասնակցել Օլիմպիական խաղերին: Այժմ այդ վիրուսը որպես այդպիսին վտանգ չի ներկայացնում»:
Օլիմպիական խաղերի ծախսերի մասին. «Այս Խաղերի վրա ծախսվել է 39,7 միլիարդ ռեալ, որը ԱՄՆ դոլարով կազմում է 12 միլիարդ: Այս գումարի 57 տոկոսը ներդրվել է անհատ կազմակերպությունների կողմից, իսկ 43 տոկոսը կառավարության ներդրումներն են»:
Հայ մարզիկների մասնակցության մասին. «Ես արդեն ինձ համար բացահայտել եմ այն դահլիճները, որտեղ անցկացվելու է Օլիմպիական խաղերի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի մրցաշարը: Վստահ եմ, հայ մարզիկները կկարողանան ոսկե մեդալներ նվաճել Օլիմպիական խաղերում»:

Посол Бразилии в РА. Уверен, что армянские спортсмены смогут завоевать золотые медали на Олимпийских играх
14:45 - 03 Май, 2016
Чрезвычайный и полномочный посол Бразилии в РА Эдсон Мариньо Дуарте Монтейро на встрече с журналистами представил подготовительные работы к Олимпийским играм, рассказал о вирусе «Зика» и суммах, потраченных на организацию Игр.
О подготовительных работах: «Для Бразилии большая честь принимать Олимпийские игры. Мы хотим показать и доказать, что Бразилия способна принять такое крупнейшее спортивное событие. Первый шаг к Олимпийским играм сделан, огонь Олимпийских игр уже в Бразилии. С помощью Олимпийских игр мы сможем представить себя всему миру».
О безопасности: «Во время Игр безопасность будут обеспечивать 47.000 гражданских полицейских, а также около 38.000 военных полицейских».
О вирусе «Зика»: «Еще не было случая, чтобы спортсмены отказались от участия в Олимпийских играх из-за этого вируса. Сейчас вирус «Зика» не представляет особой опасности».
О суммах, потраченных на организацию Игр: «На организацию Игр потрачено 39,7 млрд реал, это составляет 12 млрд долларов США. 57 процентов этой суммы вложили частные организации, а 43 процента – правительство».
Об участии армянских спортсменов: «Я уже открыл для себя те спортзалы, где будет проходить турнир по греко-римской борьбе на Олимпийских играх. Уверен, что армянские спортсмены смогут завоевать золотые медали на Олимпийских играх.