Երևանի «Գրանդ Սպորտ» մարզաառողջարարական համալիրում ավարտվեց լողի մեծահասակների Հայաստանի առաջնությունը:
Մրցումային երրորդ օրը դելֆին լողաձևի 50 մետրում գրանցվել է Հայաստանի ևս մեկ ռեկորդ, որի հեղինակը Մոնիկա Վասիլյանն է: Նա տարածությունը հաղթահարել 0.30,71 վայրկյանում: 1977 թվականից ռեկորդը պատկանում էր Արմենուհի Մկրտչյանիին:
Մրցումային երրորդ օրը Հայաստանի չեմպիոններ դարձան՝ Մոնիկա Վասիլյանը, Վահան Մխիթարյանը (50 մետր դելֆին, 100 մետր ազատ ոճ), Էլեն Եսայանը, Վանիկ Բարսեղյանը (200 մետր բրաս), Անի Պողոսյանը, Արամ Նալթակյանը (200 մետր թիկնալող), Ջուլիետա Գեւորգյանը (800 մետր ազատ ոճ) և Արտաշես Ադամյանը (1500 մետր ազատ ոճ):
Լողի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Միսակ Գաբրիելյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ շատ գոհ է ավարտված առաջնությունից:
«Հայաստանի առաջնության արդյունքներից շատ գոհ եմ: Սահմանվեցին 2 մեծահասակների և 2 պատանեկան ռեկորդներ, սպորտի վարպետի նորմա լրացրեցին երկու լողորդներ: Նշեմ, որ մեր ֆեդերացիայի և «Գրանդ Սպորտ»-ի միջև կար համաձայնություն, ըստ որի 10 լողորդներ Հայաստանի առաջնությունից առաջ մարզվել են այստեղ` 50 մետրանոց լողավազանում և կշարունակեն մարզումները միչև Օլիմպիական խաղեր»,- նշեց Գաբրիելյանը:

1977 record was refreshed at the Armenian Swimming Championship
The Armenian Adults Swimming Championship drew to a close at “Grand Sport” Sports and Wellness Complex.
On the third day of the competition Monica Vasilyan set a new record, too in the 50m dolphin kick event overcoming the distance in 0.30, 7 seconds. The record had belonged to Armenuhi Mkrtchyan since 1977.
On the last day Monica Vasilyan, Vahan Mkhitaryan (5m dolphin kick, 100m freestyle), Elen Yesayan, Vanik Barseghyan (200m breaststroke), Ani Poghosyan, Aram Naltakyan (200m backstroke), Julieta Gevorgyan (800m freestyle) and Artashes Adamyan (1500m freestyle) became champions.
The head coach of the Armenian swimming team, Misak Gabrielyan, told ANOC press service that he was very content with the championship.
“I am very content with the results of the Championship. 2 adult and 2 junior records were set. Two of the swimmers showed sports master results. I want to note that there was an agreement between our federation and “Grand Sport” according to which 10 swimmers before the Armenian Championship had trained here, in the 50m swimming pool, and will train till the Rio Olympics”, Gabrielyan said.