Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջում ավարտվեց ծանրամարտի Հայաստանի 2016 թվականի երիտասարդների առաջնությունը:
Մրցումային վերջին օրը Հայաստանի չեմպիոնի կոչման համար պայքարեցին ծանր քաշայինները: 94 կգ քաշային կարգում չեմպիոն դարձավ Սամվել Գասպարյանը (երկամարտ՝ 333 կգ): Երկրորդ և երրորդ տեղերում են Հարություն Ենգիբարյանը (երկամարտ՝ 320 կգ) և Արսեն Մարտիրոսյանը (երկամարտ՝ 316 կգ): 105 կգ քաշային կարգում երկրի չեմպիոն դարձավ Հովհաննես Ավդալյանը (երկամարտ՝ 336 կգ): Արծաթե մեդալակիր դարձավ Սարգիս Կիրակոսյանը (երկամարտ՝ 305 կգ), իսկ բրոնզե մեդալակիր՝ Նարեկ Մաթևոսյանը (երկամարտ՝ 295 կգ): +105 կգ քաշային կարգում ոսկե մեդալակիր դարձավ Վարազդատ Լալայանը (երկամարտ՝ 335 կգ): Նրան հաջորդեցին Սլավիկ Ջանոյանը (երկամարտ՝ 331 կգ) և Սիմավոն Մկրտչյանը (երկամարտ՝ 298 կգ):
Նախօրեին Հայաստանի չեմպիոններ էին դարձել նաև 69 կգ Լևոն Մանուկյանը, 77 կգ Ժորժ Եղիկյանը և 85 կգ Մանուկ Մկրտչյանը:
Երիտասարդական հավաքականը աշխարհի առաջնությանը նախապատրաստվելու համար ուսումնամարզական հավաքի կմեկնի արդեն ապրիլի 30-ին՝ Ծաղկաձոր:

Завершился молодежный чемпионат Армении по тяжелой атлетике
В ереванском государственном спортивном колледже олимпийского резерва завершился молодежный чемпионат Армении по тяжелой атлетике 2016-го года.
В последний день соревнований за звание чемпиона Армении боролись тяжеловесы. В весовой категории 94 кг чемпионом стал Самвел Гаспарян (двоеборье -333 кг). На втором месте – Арутюн Енгибарян (двоеборье -320 кг), на третьем – Арсен Мартиросян (двоеборье -316 кг). В весовой категории 105 кг чемпионом страны стал Оганес Авдалян (двоеборье -336 кг). Серебряным медалистом стал Саркис Киракосян (двоеборье -305 кг), а бронзовым медалистом – Нарек Матевосян (двоеборье -295 кг). В весовой категории +105 кг золотым медалистом стал Вараздат Лалаян (двоеборье -335 кг). За ним следуют Славик Джаноян (двоеборье -331 кг) и Симавон Мкртчян (двоеборье -298 кг).
Накануне чемпионами Армении стали также Левон Манукян (69 кг), Жорж Егикян (77 кг) и Манук Мкртчян (85 кг).
Для подготовки к чемпионату мира молодежная сборная 30-го апреля отправится на учебно-тренировочный сбор в Цахкадзор.