Հռիփսիմե Խուրշուդյանի մոտ հայտնաբերված մելդրոնատի չափաբաժինը բավարար չէ նրան որակազրկելու համար
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի անդամ, Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն Հռիփսիմե Խուրշուդյանի մոտ հայտնաբերված մելդրոնատի չափաբաժինը բավարար չէ որակազրկման համար:
«Հակադոպինգային համաշխարհային գործակալությունը (WADA) ունի խթանիչների հստակ սահմանված չափաբաժին, որը մարզիկի օրգանիզմում գերազանցելու դեպքում, վերջինս որակազրկվում է: Հռիփսիմե Խուրշուդյանի մոտ հայտնաբերված մելդրոնատի քանակը բավարար չէ նրան որակազրկելու համար»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի հակադոպինգային կազմակերպության ղեկավար Արեգ Հովհաննիսյանը:
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի հրապարակած ցուցակում բացի Հռիփսիմե Խուրշուդյանից ընդգրկվել են նաև ռուս Լեյսան Մախիյանովան և լեհ Կժիշտոֆ Շրամյակին:

Доза мельдония, обнаруженная у члена женской сборной Армении по тяжелой атлетике, чемпионки Европы Рипсиме Хуршудян, недостаточна для ее дисквалификации.
«Всемирное антидопинговое агенство (WADA) имеет твердое ограничение доз препаратов, в случае превышения которого в организме спортсмена, последний дисквалифицируется. Доза мельдония, обнаруженная у Рипсиме Хуршудян, недостаточна для ее дисквалификации»,-отметил руководитель антидопинговой организации Армении Арег Оганесян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
В список, опубликованный Международной федерацией тяжелой атлетики, кроме Рипсиме Хуршудян, вошли также россиянка Лейсан Махиянова и полька Кжиштоф Шрамяк.