Հռիփսիմե Խուրշուդյանի մոտ հայտնաբերված մելդրոնատի չափաբաժինը բավարար չէ նրան որակազրկելու համար
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի անդամ, Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն Հռիփսիմե Խուրշուդյանի մոտ հայտնաբերված մելդրոնատի չափաբաժինը բավարար չէ որակազրկման համար:
«Հակադոպինգային համաշխարհային գործակալությունը (WADA) ունի խթանիչների հստակ սահմանված չափաբաժին, որը մարզիկի օրգանիզմում գերազանցելու դեպքում, վերջինս որակազրկվում է: Հռիփսիմե Խուրշուդյանի մոտ հայտնաբերված մելդրոնատի քանակը բավարար չէ նրան որակազրկելու համար»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի հակադոպինգային կազմակերպության ղեկավար Արեգ Հովհաննիսյանը:
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի հրապարակած ցուցակում բացի Հռիփսիմե Խուրշուդյանից ընդգրկվել են նաև ռուս Լեյսան Մախիյանովան և լեհ Կժիշտոֆ Շրամյակին:

Mildronate dose revealed in Hripsime Khurshudyan’s blood is not sufficient to disqualify her
The mildronate dose revealed in weightlifting team member, European champion Hripsime Khurshudyan’s blood is not sufficient to disqualify her.
“The World Anti-Doping Agency (WADA) has a clearly defined dose of stimulants that in case of being used in excess can lead the athlete to disqualification. The mildronate dose revealed in Hripsime Khurshudyan’s blood is not sufficient to disqualify her”, Head of Armenia’s anti-doping agency Areg Hovhannisyan said to ANOC press service.
Not only Hripsime Khurshudyan but also Russian Leysan Makhiyanova and Polish Krzysztof Szramiak were included in the list published by the International Weightlifting Federation.