Պատանեկան Օլիմպիական խաղերում արժանապատիվ ներկայացանք. Գագիկ Սարգսյան
Հայաստանի դահուկասահքի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը Հայաստանի մասնակցությունը պատանեկան Օլիմպիական խաղերին համարում է արժանապատիվ: ՀԱՕԿ լրատվական հետ զրույցում Սարգսյանը խոսեց միակ դահուկորդ Միքայելյանի մեկնարկների, միջազգային այլ կառույցների հետ համագործակցության մասին և ամփոփեց պատանեկան երկրորդ Խաղերը:
-Պարոն Սարգսյան, պատանեկան Օլիմպիական խաղերում դահուկավազքի մրցումներում Հայաստանի միակ ներկայացուցիչ Միքայել Միքայելյանը երեք մեկնարկ ունեցավ այս խաղերում: Խնդրում եմ Ձեր մեկնաբանությունը այս երեք մրցավազքերի մասին:
-Երեք մեկնարկներն էլ տարբեր էին: Առաջին մեկնարկում իր համար ամեն ինչ նոր էր, քանի որ դահուկավազք-կռոսը Նորվեգիայում ազգային ձև է, բայց Միքայելի համար նորություն էր: Մենք մեր առաջ խնդիր չունեինք դրած որևէ տեղի համար պայքարելու: Մենք արժանապատիվ ներկայացանք պատանեկան Օլիմպիական խաղերում: Նա արագավազորդ չէ և առհասարկ նա մրցումային շատ քիչ փորձ ունի: Հաշվի առնելով տարիքը և ունեցած մեկնարկների քանակը` պարզապես եկել էինք մասնակցության համար: Սակայն չեմ կարող չշեշտել, որ 10 կմ ազատ ոճում ցույց տվեց, որ իսկական մարզիկ է իր մարտական ոգով: Եթե համեմատենք, ապա մի կողմում մարզիկներն են իրենց քաշային, հասակային և կառուցվածքային ձևով, մյուս կողմում Միքայելը: Այս տարիքում խնդիր չունենք գերծանրաբեռնված մեկնարկներ ունենալու:
-Ստացվում է այնպես, որ այս խաղերին էլ էինք  մասնակցում Օլիմպիական կարգախոսով՝ կարևորը մասնակցությունն է:
-Գիտեք, մենք այս կարգախոսը արդեն փոխել ենք Սոչիի ձմեռային օլիմպիական խաղերի ժամանակ: Մեզ համար կարևորն արժանապատիվ մասնակցությունն է: Ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Երիցյանի կողմից խնդիր է դրված ամեն Օլիմպիական խաղերից հետո մի քայլ առաջ կատարել: Մենք ունենք այդ քայլ առաջը: Երբ համեմատում ենք Ինսբրուքի և Լիլեհամերի Խաղերը, առաջխաղացումն իսկապես մեծ է:
՞նչ են տալիս Հայաստանի նման երկրներին և մարզիկներին նմանատիպ խոշորամաշստաբ մրցաշարերին մասնակցելը:
-Առաջին հերթին` հենց այս կարգի մրցաշարերից է, որ շատ բան ենք սովորում: Այստեղ սովորածը վստահաբար կկիրառվի մեր կողմից թե' Հայաստանի առաջնությունների ժամանակ և թե' մեզ մոտ կազմակերպվող մրցաշարերում: Հենց Միքայելի մոտ շատ բան է փոխվել՝ ինքնավստահություն, ավելի մեծ ցանկություն բարձր արդյունքներ գրանցելու համար և հաստատակամություն:
- Այլ կառույցների հետ համագործակցության նոր եզրեր եք գտա՞ք:
-Այո, անցած օրերին ընթացքում մի շարք հանդիպումներ են եղել միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ, մասնավորապես Նորվեգիայի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի հետ: Այս հանդիպումների ընթացքում որոշվեց ավելի խորացնել մեր համագործակցությունը, որը մոտ ապագայում կտա իր արդյունքները:
՞նչ տպավորություններով եք հեռանում Լիլեհամերից:
-Ինձ համար ցանկացած մարզական միջոցառում ճանաչել է տալիս այդ երկրի ժողովրդին: Հաճելիորեն զարմացած եմ, քանի որ եթե փորձենք բացասական ինչ որ բան գտնել այս խաղերում, ապա չենք կարողանա: Ամեն ինչ հաշվի էին առել, մտածել էին և ստացել էին իդեալական խաղեր: Եթե կա աշխարհում դահուկային մշակույթ, ապա այդ ամենի կիզակետը Նորվեգիան է: Պատանեկան խաղերը չէին տարբերվում մեծահասակների Օլիմպիական խաղերից, գուցե միայն քանակով:

Генеральный секретарь федерации лыжного спорта Армении Гагик Саркисян считает достойным участие Армении в юношеских Олимпийских играх. В беседе с пресс-службой НОК Армении Саркисян рассказал о стартах единственного лыжника Микаела Микаеляна, о сотрудничестве с другими международными структурами и подвел итоги вторых юношеских Игр.
-Господин Саркисян, на юношеских Олимпийских играх в соревнованиях по лыжным гонкам единственный представитель Армении Микаел Микаелян провел 3 старта, прокомментируйте их, пожалуйста.
-Все 3 старта были разными. В первом старте для него все было новым, поскольку гонка-кросс является национальным видом спорта в Норвегии. Перед нами не стояла задача бороться за высокие места, мы достойны выступили на юношеских Олимпийских играх. Он не спринтер и у него небольшой опыт соревнования. Учитывая возраст и число стартов, мы приехали просто для участия. Однако, не могу не подчеркнуть, что на 10 км вольным стилем Микаел показал свой боевой дух настоящего спортсмена. Если сравнить, то с одной стороны будут спортсмены с крупным весом, ростом и телосложением, с другой – Микаел. В этом возрасте мы не ставим задачи сверх загруженных стартов.
-Получается, что и в этих Играх мы принимали участие под Олимпийским девизом, главное - участие?
-Знаете, мы уже поменяли этот девиз во время зимних Олимпийских игр в Сочи. Для нас важно достойное участие. Президент федерации Армен Ерицян ставит задачу – делать шаг вперед после каждых Олимпийских игр. У нас есть этот шаг вперед. Если сравнить Игры в Инсбруке и в Лиллехаммере, то прогресс, действительно, велик.
-Что дает участие в подобных крупномасштабных турнирах похожим на Армению странам и их спортсменам?
-В первую очередь, мы многому учимся на турнирах такого уровня. Полученые знания точно будут нами применены как в чемпионатах Армении, так и в организуемых у нас турнирах. Конкретно, у Микаела многое изменилось – уверенность в себе, еще большее желание достичь высоких результатов и убежденность.
-Вы нашли новые грани сотрудничества с другими структурами?
-Да, за прошедшие дни состоялся ряд встреч с представителями международных структур, в частности, с федерацией лыжного спорта Норвегии. Во время этих встреч было решено еще больше углубить наше сотрудничество, которое даст свои результаты в ближайшем будущем.
-С какими впечатлениями вы покидаете Лиллехаммер?
-Для меня любое спортивное мероприятие позволяет познать народ данной страны. Я приятно удивлен, поскольку трудно найти что-нибудь отрицательное на этих Играх. Все было учтено, обдумано и сделано идеально. Если в мире есть лыжное искусство, то его центром будет Норвегия. Юношеские Игры ничем ни отличались от взрослых Олимпийских игр, может только количеством.